Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ren Nehri Kuruyor! Almanya Ekonomisi Büyük Tehdit Altında!

Avrupa ekonomisinin kalbindeki kritik nakliye hattı Ren Nehri kavurucu sıcaklar nedeniyle kurumaya başladı. Detaylar haberde;
Ren Nehri Kuruyor! Almanya Ekonomisi Büyük Tehdit Altında!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya, Hollanda, İsviçre gibi ülkelerden geçen ve Avrupa ekonomisi için önemli bir su yolu olan Ren Nehri’ndeki su seviyeleri yaşanan kavurucu sıcaklıklar nedeniyle tehlikeli bir şekilde azalmaya başladı.

Avrupa genelinde tahıl ve kömür başta olmak üzere çeşitli kimyasallar gibi yükleri taşımak için kullanılan nehirdeki bu sorun Almanya ekonomisi için büyük bir risk oluşturuyor. Zaten büyük sıkıntılar yaşanan tedarik zincirleri sorununa böylelikle yeni bir halka daha eklenmiş oluyor.

Ren Nehri’ndeki Durum Beraberinde Pek Çok Olumsuz Sonuç Doğurdu

Berenberg Bank ekonomisti Salomon Fiedler, Çarşamba günü Alman ekonomisinin karaya oturduğu konusunda bir uyarı yaptı. Ekonomist “Uzun bir kurak hava döneminin ortasında, Ren Nehri’nin su seviyeleri bu yaz ortalamanın çok altına düştü” derken sözlerinin devamını şöyle getirdi:

Ren Nehri, Almanya’nın güney ve batısında yer alan sanayi bölgelerine sevkiyatın yapıldığı, yine benzer şekilde bu bölgelerden malların sevk edildiği çok önemli bir iç su yoludur. Düşük su seviyeleri, nehir mavnalarının daha az yük ile seyahat etmek veya çalışmayı tamamen durdurmak zorunda kalacağı anlamına geliyor.

Navlun oranları yükselirken sevk edilen mal miktarının azalacağını da sözlerine ekleyen isim, “Geçmişte su seviyesinin düşük olduğu dönemlerden elde edilen deneyimler, nehir taşımacılığından karayolu veya demiryoluna geçişin kısa vadede çok zor olduğunu gösteriyor” dedi. Fiedler ayrıca, düşük su seviyelerinin, soğutma için nehir suyuna ihtiyaç duyan endüstriyel ve enerji santrallerindeki üretimi de etkileyebileceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Ren Nehri, Avrupa kıtasının en önemli nakliye rotalarından biri olup özellikle Almanya’nın en önemli su yolu konumunda. Ülkede iç su yolu mal taşımacılığının yaklaşık yüzde 80’i Köln, Düsseldorf, Rotterdam ve Basel gibi büyük şehirler ve limanlardan geçen bu nehir aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Önceki yıllarda nehirdeki su seviyeleri düştüğünde Almanya’nın imalat sektörünün aşırı baskı altına girdiği biliniyor.

“Olağandışı Düşük Seviye” Uyarısı

Almanya Federal Hidroloji Enstitüsü de yaptığı açıklama ile durumun ciddiyetini ortaya koydu. Enstitü, Orta Avrupa’dan geçen nehirlerin su seviyelerinin “olağandışı düşük” seviyelerde olduğu ve seviyelerin giderek düşmeye devam ettiği konusunda uyarı yaptı.

Almanya Federal Su Yolları ve Denizcilik İdaresi’nden alınan verilere göre, nehrin darboğazı olan Kaub’daki su seviyesi Salı sabahı 71 santimetreye kadar düştü. Normalde su seviyesinin 200 santimetre işareti civarında olması gerekiyor.

Ren Nehri’ndeki düşük su seviyeleri, yüksek enflasyonlu düşük büyüme ortamı, tedarik zinciri darboğazları ve Ukrayna’daki savaşın getirdiği baskıların ortasında Almanya ekonomisi için çok zor bir dönemde ortaya çıkmış oldu.

Ülkede ekonomi, 2022’nin ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla sadece yüzde 0,2 büyüdü. Bu durum, bir önceki çeyrekteki daralma nedeniyle teknik bir resesyondan kıl payı kurtulduğu anlamına gelirken, enflasyon oranı Haziran’da iç talebi baskılayarak yüzde 7,6 olarak gerçekleşti.

2018 Yılını Hatırlatıyor

Geçmiş dönemde yaşanan düşük su seviyeleri, ekonomi üzerinde ne gibi ekstra olumsuz etkiler yaratabileceğini göstermişti. 2018 yılı Ren Nehri için en son kurak yıldı. Su seviyeleri yer yer sadece 30 cm’ye düşmüş ve bu da daha büyük kargo mavnaları için navigasyonu imkansız hale getirmişti.

Bu durum, birçok üreticiyi farklı ulaşım araçlarına başvurmaya veya daha küçük ya da kısmen yüklü mavnalar kullanmaya sevk etmiş ancak bunların tümü üreticilerin navlun maliyetlerini yükseltmişti. Hatta bazı üreticiler, maliyetleri artırarak ve tedarik zincirlerini bozarak üretimi durdurmak zorunda kalmışlardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.