Yatırım yapmaya başla!

Altın İsviçre ile Güçleniyor

Altın İsviçre ile Güçleniyor

İsviçre Merkez Bankası, 2011 yılının Eylül ayından beri sürdürdüğü kura müdahale uygulamasını, dün beklenmedik bir kararla sonlandırdı. Bu karar ile güvenli liman olarak görülen altın alımlarla birlikte yükselişe geçti ve zirve yaptı. Altında kritik seviye olarak görülen 1,255 dolar seviyesi kırıldı ve 1,262 dolar seviyeleri görüldü.

Altın gelen alımlarla birlikte, son 4 ayın en yüksek seviyesine yaklaştı ve kazançlarını ikinci haftaya taşımaya hazırlanıyor. Dünyanın en büyük altın destekli borsa yatırım fonu (ETF) altın varlıkları da 2011 yılından bu yana görülen en hızlı artışını kaydetti. Dün altın ons fiyatı, 1,262.75 dolar seviyesini gördükten sonra bugün 1,257.29 dolara geldi. Dün % 2,8 oranında bu yılın en yüksek yükselişini kaydeden altın, 1,266.85 dolar seviyesi ile 8 Eylül tarihinden bu yana gördüğü en yüksek seviyesini kaydetti.

İsviçre Merkez Bankası’nın kararının döviz ve hisse senedi piyasalarını darmadağın etmesinin ardından güvenli liman olarak altın alımları arttı. Bu alımlar ile yaklaşık 1 yılın en hızlı haftalık kazancına yönelmiş oldu. Bir önceki hafta da % 2,9 oranında değer kazanan altın için 2015 yılında bir umut olduğuna inanılıyor. Uzmanlara göre bu durum, yatırımcıların altın destekli borsa yatırım fonlarına yönelmesiyle birlikte, altına yönelik güvenli liman alımlarının artmasını sağladı.

Çin’de ise yapılan bir analist açıklamasında, “değerli metaller, Avrupa’nın büyük çaplı bir parasal gevşemeye yaklaşması ile birlikte, bir şans yakaladı. Tüm dünyada gevşek para politikalarının devam etmesi beklenirken, ABD’nin farklı bir yol izlemesi nihayetinde doları güçlendirecek ve bu da altın için olumsuz bir faktör,” ifadeleri kullanıldı.

Altında Aşırı Alım Sinyali

Altının 14 günlük RSI göstergesi, son ralli ile birlikte 70 seviyesine doğru çıkmaya başladı. Bu seviyeler teknik analizlere göre değerlendirme yapan bazı yatırımcılar için fiyatların tersine dönebileceği demektir. RSI göstergesinin günkü seviyesi 68,52’den, bugün 67,96’ya geriledi.

Dünyanın en büyük altın destekli ETF’si olan SPDR Gold Trust altın varlıkları ise 15 Ocak tarihinde % 1,4 oranında arttı ve 717.5 tona yükseldi. 2011 yılının Ağustos ayından bu yana görülen en hızlı artış kaydedilmiş oldu. ETF’deki altın varlıkları 2013 yılında % 41 oranında daralırken; 2014 yılında % 14 oranında azalmıştı.

Altının Yükseliş Serisi Devam Eder mi?

Altında görülen bu ralli ve uzmanların açıkladığı 1,255 dolar seviyesinin kırılması, yükselişlerin devam edebileceği anlamına geliyor. Aynı zamanda 14 günlük RSI göstergesinin 70 seviyelerine yakın seyretmesi de, fiyatların değer kazanmaya devam edebileceği düşüncesini doğuruyor.

Şubat vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, % 0,4 oranında düşüş kaydetti ve ons başına 1,259.70 dolar seviyesine indi. Bu seviye Haziran ayından bu yana görülen en uzun süreli çıkış serisinin sonu oldu. Altın kontratları dün ise 1,267.20 dolar seviyesi ile 8 Eylül tarihinden bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum