Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yurt Dışına Nasıl Para Gönderilir?

Yurt dışına nasıl para gönderilir, yurt dışına para gönderirken bilinmesi gerekenler nelerdir sorularını sizler için yanıtladık. İşte merak edilenler:
Yurt Dışına Nasıl Para Gönderilir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ticaret yapacak ya da yurtdışında ki bir tanıdığınıza para gönderecek olabilirsiniz. Para transferleri eskiden ülke içerisi için oldukça kolay ama yurtdışı için içerisine girince zordu. Yanlış giden paralar, sistemsel hatalar, uzun bekleme süreleri şeklinde sıkıntılarla karşılaşılabiliyordu. Fakat yaşanan teknolojik gelişmelerle ve kullanılan ortak değerlerle birlikte bu tür sıkıntılar ortadan yüksek oranda kalkmıştır. Bu durum ise birçok alanı olumlu olarak, ciddi bir şekilde etkilemiştir.

Günümüzde yurtdışı para transferleri yapılmak istenildiğinde, öyle uzun vakitler beklemeye gerek yoktur. Genellikle bir gün içerisinde yapılan bu transferler kısmen iki ya da üç günü bulabilir. Fakat genel itibari ile bir günde transfer işlemleri gerçekleşir ve çoğu işlem kadar hızlı bir şekilde yapılır. Bu durum ise avantajların önünü açar. Fakat yurtdışı transferlerinin hızlı yapılabilmesi için bazı gerekliliklere dikkat etmekte fayda vardır. Yani yurtdışına para gönderirken ne yapacağınızı bilmezseniz, işlemlerinizde sıkıntılara düşebilirsiniz. Bu sebeple yurtdışı para transferi hakkında bilmeniz gerekenleri sıralayalım.

Hangi Yöntemle Para Göndereceğinizi Seçin

Hangi Yöntemle Para Göndereceğinizi SeçinYurtdışına para gönderme konusunda artık seçenekleriniz oldukça fazladır. Yani sadece bankalar değil bankalara entegre olmuş çeşitli sistemleri de kullanarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle bakmanız gereken nokta masraflardır. Yurtdışına para göndermek istediğinizde çeşitli masraflardan kurtulmanız mümkün değildir. Yani ne olursa olsun transfer ücretleri ödersiniz. Bu sebeple size en uygun transferi yapacak olan bankayı ya da sistemi seçmekte fayda vardır. Seçiminiz sonucunda bankanıza giderek ya da bir talimat yazarak, transfer işleminizin gerçekleşmesi için istekte bulunursunuz.

Yurtdışı transferleri için özel olarak sistemler de geliştirilmiştir. Bu sistemler hakkında araştırma yapmanızda fayda vardır. Kendi aralarında bulunan rekabetten dolayı masraflar konusunda daha avantajlı olabilmektedir. Bu sebeple sistemler konusunda da araştırma yapmanız işlemlerinizi daha avantajlı yapmanıza yardımcı olabilir. Yurtdışı transferlerinde alınan yüksek masrafları azaltabilirsiniz. Ayrıca bu sistemler bankalar üzerinden kullanılır. Bu sebeple güven konusunda da bir sıkıntı yaşamazsınız. Daha az masraflı ve güvenli bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gönderilecek Kişinin Bilgilerini Eksiksiz Almayı Unutmayın

Gönderilecek Kişinin Bilgilerini Eksiksiz Almayı UnutmayınPara transferinizde alıcının hesap bilgileri çok önemlidir. Eksiksiz ve doğru olması gereklidir. Yani bu hangi transferde olursa olsun önemli tabi ki fakat yurtdışı transferlerinde daha önemli. Çünkü yurtdışı para gönderim işlemlerinde muhabir banka kullanılır. Bu durum ise paranın birçok kanalı dolaştığını gösterir. Zaten bu yüzden normal yurtiçi para transferlerine göre daha yavaş işlemektedir. Durum böyleyken bir de üzerine yanlış hesaplara gönderilince, işin içinden çıkmak zorlaşıyor. Düzelttirme mesajları gibi durumlar gerekiyor ve işleminizin süresini daha da uzatıyor.

Ayrıca para göndereceğiniz zaman alıcı taraftan almanız gereken bazı bilgiler vardır ki onlar olmadığında transfer işleminiz sıkıntıya düşebilir. Öncelikli olarak alıcı adı ve soyadı tam olarak bulunması gereklidir. Sonra da hesabın gönderileceği banka adı, şubesi, IBAN ve swift kodu gereklidir. IBAN nedir, nasıl okunur ve ne zaman kullanılır hakkında detaylı bilgi için burayı tıklayın! IBAN ve diğer bilgiler doğru, eksiksiz ise işleminizde çok sıkıntı yaşamazsınız. Gönderilmek istenilen kişiye maksimum 2 gün içerisinde ulaşır. Bu durum da birazcık işleme başlanan saat ile ilgilidir. Bu sebeple saat konusunu da incelemekte fayda vardır.

İşlem Yapacağınız Gün ve Saate Dikkat Ediniz

İşlem Yapacağınız Gün ve Saate Dikkat EdinizÇoğu bankanın yapılan işlemlerde dikkate aldığı çeşitli saatler vardır. Yurtdışı transferlerinde de bu durum genelde böyledir. Yani işlem saatlerinizi doğru seçmeniz gereklidir. Çünkü işleminiz akşamüstüne hatta öğleden sonraya kaldığında bile yapılmayabilir. Dediğim gibi bu işlemin prosedürü uzun olduğu için saat olarak erken davranmak önemlidir. Bu yüzden sabah saatlerinde bankaya talimatınızı vermeniz, işlemlerinizin aynı gün içerisinde gerçekleşmesi için önemlidir. Ayrıca bankadan işleminiz gerçekleştiğinde ‘swift mesajı’ kavramı vardır. Bunun bankadan istenmesi ve alıcıya gönderilmesi, paranın daha hızlı iletilmesine yardımcı olabilir.

İşleminizin saatine dikkat etmeniz gereken gün özellikle Cumadır. Çünkü bankaya geç ilettiğiniz yurtdışı transferiniz için cuma günü iletilmeyen para, pazartesiye kalır. Bu durumda işlemleriniz gecikebilir ve planlarınız şaşabilir. Haftanın sonuna doğru yapacağınız para transferlerine, biraz daha çok önem vermeniz ve dikkat etmeniz sizin faydanızadır. Yurtdışı para gönderimleri EFT saatleri ile aynı şekildedir. Fakat paranın hızlı ulaşması için daha erken yapılması en mantıklısıdır.

Yurtdışı para transferini toparlayacak olursak; işlemlerinizi gerçekleştirmek için öncelikle göndereceğiniz yeri seçmeniz ve bilgileri eksiksiz almanız önemlidir. Özellikle IBAN ve swift kodunun doğruluğu ciddi önem taşır. Bunun yanında işlemlerinizin saati ve gününe de dikkat etmenizde fayda vardır. Daha sonra işleminiz banka tarafından yapıldığı söylenirse swift mesajını isteyebilir ve alıcıya bu bilgiyi ulaştırabilirsiniz. Böylelikle karşı tarafın paraya ulaşmasını da kolaylaştırmış olursunuz. Alıcı parayı hesabında gördüğünde ise işleminiz gerçekleşmiş olur.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.