Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır ve Çalışır?

Paranızı değerlendirme seçeneklerinden biri olan vadeli mevduat hesabı ile ilgili her şeyi sizler için anlattık.
Vadeli Mevduat Hesabı Nedir? Nasıl Açılır ve Çalışır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bugün kazanılan paralar ile ileriyi düşünmek hemen hemen her rasyonel insanın sergilediği bir davranıştır. Böylelikle para biriktirme ve değerlendirme yöntemleri ortaya çıkmıştır. İnsanlar ilerisi için bugünden yatırımlar yapar ve geleceklerini garanti altına almak isterler. Bakılığında da genel olarak bunlar ev, arsa gibi gayrimenkul araçlarında değerlendirilir. Tabi, bunları yüksek fiyatları da her yatırımcı ya da birikimci için uygun değildir. Hatta bazı birikim yapanların amacı, gayrimenkul sahibi olmaktır. Durum böyle olunca da gayrimenkul dışında daha farklı para biriktirme ya da değerlendirme yolları ortaya çıkmıştır.

Elinizde olan paralarınızı zaten yastık altında, keselerin içerisinde bir şekilde biriktiriyorsunuz. Peki, o şekilde biriktirdiğiniz paraların kaybolmasından, çalınmasından korkmuyor musunuz? Son zamanlarda çıkan haberlere bakıldığında, hırsızlar ve dolandırıcılar bu konuda epey yol kat etmişler. Bu yüzden artık evde saklanan ve biriktirilen paraların devri geçmiştir. Artık uzun zamandır hayatımızda yer alan ve insanlara çeşitli seçenekler sunan bankalarda paraları biriktirmek çok daha mantıklı. Çünkü çalınma, kaybolma gibi durumların önüne geçmek için iyi bir çözüm yoludur. Ayrıca paralarınızı biriktirirken değerlendirme seçeneği de bulabilirsiniz. Bu konuda da size bankaların sunduğu vadeli mevduat hesapları yardımcı olur.

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?Bankaların müşterilerine sunduğu vadeli mevduat hesabı; getirilen paraların hiç dokunulmamak şartıyla belirli bir süreliğine bankaya bırakılması ve bankanın da karşılığında faiz ödemeleri yapmasıdır. Mevduat kelimesi anlam olarak; birikimlerin değer kazanmasını içerir. Vadeli mevduat ise birikimlerin belli bir süreliğine değer kazanmasını ifade eder. Yani bankaların sunduğu günlük, aylık ve yıllık bağlama seçenekleri ile paraların değerlendirilerek; hem saklanmasını hem de artı kazanç sağlanmasına ön ayak olur.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?Vadeli mevduat hesabının açılabilmesi için öncelikle normal mevduat hesabınızın olması gereklidir. Normal hesabınız üzerinden vadeli mevduat açılır ve kullanıma başlanır. Bu durum bankalarda değişiklik gösterse de genel olarak bu şekilde prosedür uygulanır. Çünkü vadeli mevduata bağlanma ve çözülme zamanlarında o hesaptan giriş ya da çıkış olarak, normal hesaba para transferleri olur. Böylelikle bankada mevduat hesabı açmak için olan bütün seçenekler geçerlidir. Normal hesap açılışınız yapıldıktan sonra yanına vadeli mevduat hesap açılış işleminiz de yapılır.

Vadeli mevduat açtırmak istediğinizi, kullandığınız bankaya iletirsiniz. Yalnız burada her ne kadar kullandığınız bir banka bile olsa diğer bankaların vadeli için belirttikleri faiz oranlarını incelemenizde fayda vardır. Çünkü birbirinden farklı olabilir ve değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple bankalar arasındaki farkları iyice araştırmalı ve içlerinden sizin için en mantıklısı hangisi ise onu seçmelisiniz. Sonrasında eğer o bankada normal hesabınız yoksa önce hesap açtırmalı, ardından da vadeli mevduat yani yatırım hesabı açtırmalısınız. Böylelikle elinizde bulunan birikimlerinizi hem saklayacak hem de değerlendirecek size en uygun bankayı seçmiş olursunuz.

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Çalışır?

Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Çalışır?Bankalarda hesap açılış işlemleriniz bittikten sonra yatırmak ve vadeli olarak bağlamak istediğiniz tutarı belirlersiniz. Daha sonra o tutar üzerinde ne kadar süre ile vade açtırmak istiyorsanız, planlarınız yönünde karar verirsiniz. Bankaya parayı transfer ederek ya da kendiniz giderek yatırırsınız. Yapacağınız anlaşma sonucunda günlük, aylık, yıllık seçeneklerden birini belirler ve vade oluşumunu yaptırırsınız. Sonra elinizde olan tutar üzerinden vadesine göre faiz oranı belirlenir ve paranız bağlanır. Vade sonuna kadar da bu paraya dokunamazsınız. Yani, elbette ki ihtiyacınız olduğunda birikiminizi çekebilirsiniz fakat böyle bir durumda herhangi bir gelir elde etmezsiniz. Sadece anaparayı çekebilirsiniz.

Gelir elde edebilmeniz için vadenin sonuna kadar beklemeniz şarttır. Böylelikle hem paranızı saklamış olur hem de değerlendirmiş olursunuz. Bankalar da bu süreç içerisinde sizin paranızı kullandığı için faiz ödemesi yaparlar. Böylelikle hem bankalar kendilerine mevduat yani kaynak sağlamış olur hem de müşteriler ellerinde atıl olarak saklanan birikimlerini ve tasarruflarını kolay yoldan değerlendirme seçeneği yakalar.

Sonuç olarak; vadeli mevduat hesabı açtırmak hem müşteriler hem de bankalar için önemlidir. Bankaların kendilerine kaynak sağlaması, müşterilerin de ellerinde bulunan paraları yatırım olarak değerlendirmesi sağlanır. Böylelikle kayıt dışı para azalır, dolaylı yoldan ekonomiye katkı sağlanır, para kazanılır ve bankaların sürdürülebilirliği sağlanır. Öncelikli olarak amaç, birikimlerden gelir elde etmek olsa da daha başka birçok amaca hizmet etmektedir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.