Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Vadeli İşlem Sözleşmelerine Yatırım Yaparak Para Kazanmak

Vadeli İşlem Sözleşmelerine Yatırım Yaparak Para Kazanmak
Son Güncelleme: 
Yorum

Vadeli işlem sözleşmeleri yatırımcılara; ileri bir tarihte, belli bir kalitede ve büyüklükte olan malı bugünden alıp satma imkanı veren türev araçlardır. İşlemlerin vadeli olarak yapılması olası ve olması beklenmeyen riskleri engellemeye yarar. Bu nedenle yatırımcıların büyük bir çoğunluğu birikimlerini riske atmak istemediği için türev araçlara yönelir. Günümüzde bu işlemler türev piyasalarda, tamamen online sistemler üzerinden platformlar aracılığıyla yapılır. Böylelikle yatırımcıların ayrımı söz konusu değildir. Herkes aynı imkanlar ve eşit olanaklar sayesinde birikimlerini güven içinde değerlendirme fırsatına sahiptir. Bir adım önde yer alabilmek için belli başlı konuların bilinmesi gerekir.

Vadeli işlemler, borsanın çatısı altında görev yapan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VİOP) adı altında yürütülür. Piyasada çok sayıda yatırımcı olduğu için işlem hacmi de yüksektir. İşlemlerin online olarak yapılması da herkesin eşit şansı olduğunun göstergesidir. Aynı zamanda işlemlerin güvenilir ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanır. Önemli olan mantığa göre ilerleyebilmektedir. Likit oranı yüksek olan piyasada kazandıracak stratejileri geliştirebilmenizdir. Bunun için kesinlikle vadeli işlem nedir, neden ve nasıl yapılır hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Buna göre adımlarınızı daha doğru stratejiler ile atarak paranızı değerlendirebilirsiniz.

Vadeli işlemlerin süresi en az 1 yıldır. Bu nedenle yatırımlarınızı geleceğe yönelik olarak yaparsınız. Örneğin; bir yıl sonra altının değer kazanacağını düşünüyorsanız, altın vadeli işlem sözleşmelerini portföyünüze eklersiniz. Çünkü değer kaybedecek aracın fiyat seviyeleri düşeceği gibi birikimlerinizi de kaybetmenize neden olur. Şöyle düşünün; araba almak istediğinizde bile ikinci el piyasası var mı, yok mu ona göre alım yapmaya karar verirsiniz. Çünkü araba satılacağı vakitte kimse zarar etmek istemez. Bunun için de araştırmalarda bulunur. İleride hangisi daha kıymetlenecekse o aracı satın alır. Vadeli işlemlerde de aynı şekilde yatırımlarınıza ileri dönük karar vermelisiniz. Bunun için piyasaları kolaçan etmelisiniz, yatırım araçlarının performanslarını izlemelisiniz.

Şimdi, vadeli işlem sözleşmeleri hakkında merak edilen soruların cevaplarını sizlerle paylaşmak istiyorum:

Vadeli İşlem Sözleşmelerine Yatırım Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?

Vadeli İşlem Sözleşmelerine Yatırım Yaparak Para Kazanmak için Hangi Yöntemler İzlenir?Vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapabilmeniz için öncelikle yapmanız gereken, VİOP ile anlaşması bulunan aracı kurum seçiminde bulunmanızdır. Mutabakatı bulunan herhangi bir banka veya VİOP işlemi yaptıran özel şirketlerden birinden yatırım hesabı açtırarak, aktif hale gelen hesabınızın içine işlemlerinizi sürdürebileceğiniz miktarda para yatırmalısınız. Bu hususta ne kadar para yatırılması gerektiği herkesin merak ettiği bir konudur. Her sözleşmenin değeri farklıdır. Bu nedenle hangi araca yatırım yapmak istiyorsanız, en az o aracın minimum miktarı kadar hesabınızda para bulunması gerekir. Bunun miktarını seçtiğiniz kurumdan veya direkt vadeli işlem ve opsiyon borsasının internet sayfası üzerinden fiyat kotasyonu bölümünden öğrenebilirsiniz.

Türev sözleşmeler aracılığıyla normalden daha düşük miktarda parayla yatırım yapabilirsiniz. Çünkü spot ve türev piyasalarının işleyişleri farklıdır. Spot piyasada işlemler anlık dalgalanan fiyatlar üzerinden gerçekleştirilir. Türev piyasada ise işlem gören vadeli sözleşmeler belli bir tarih aralığında, belirli bir büyüklükte, miktarda, kalitede alınıp satılmaktadır. Bu nedenle birikimlerinizi vadeli olarak değerlendirmek istiyorsanız; vadeli işlem sözleşmeleri nelerdir, nasıl alınır – satılır hakkında bilgi sahibi olmalısınız. (Konu hakkında ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.) VİOP yatırımcılarının bilinçlenmesi için borsa aracı kurumları tarafından eğitimler sunulur. Bunlar sayesinde piyasanın işleyişini daha rahat çözebilirsiniz. Böylece başarılı yatırımcıların seviyesine kısa sürede ulaşırsınız. Birikimlerinizi değerlendirmek için de uzun bir müddet beklemenize gerek yoktur. Çünkü türev sözleşmelerini vade sonunu beklemeden satarak, paraya çevirebilirsiniz.

Borsada vadeli olarak hisse senetlerine, endekslere, dövizlere, tahvillere, bonolara, çeşitli emtialara türev sözleşmeler aracılığıyla yatırım yapabilirsiniz. Böylelikle beklentinizi karşılayacak büyüklüğe sahip olan enstrümanları portföyünüze ekleyerek para kazanabilirsiniz. Bu işlemler düşük teminat miktarlarıyla yapılır. Bu nedenle VİOP küçük miktardaki birikimlerin bile değerlendirilmesini sağladığı için tercih edilir. Bu konuda elbette ki işlem yapacağınız borsanın mantığını bilmelisiniz ve ona göre hareket etmelisiniz. Geliştirilen deneme hesaplarının bu konuda oldukça yararlı olduğunu söyleyebilirim. Sanal paralar üzerinden bir yandan deneyim kazanırken, bir yandan da kazandıracak stratejileri keşfedebilirsiniz. Böylece kar getirecek araçları alıp satarak getiri elde edebilirsiniz.

Kimler Vadeli İşlem Sözleşmelerine Yatırım Yaparak Para Kazanır?

Kimler Vadeli İşlem Sözleşmelerine Yatırım Yaparak Para Kazanır?18 yaşını tamamlamış ve elinde bir miktar paraya sahip olan herkes vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yaparak para kazanabilir. Bu konuda VİOP’la anlaşması olan kurum üzerinden yatırım hesabı açtırmanız gerektiğinden yukarıda bahsetmiştim. Dikkat edilmesi gereken prosedürleri göz ardı etmeden yatırımlarınıza yön vermelisiniz. Bilgilerinizden emin olmadığınız sürece piyasaya giriş yapmamanızı tavsiye ederim. Çünkü vadeli işlemler spot piyasalara göre biraz daha karışıktır. Fakat içine girdiğinizde, aracı kurumlarının uzmanları tarafından verilen eğitimlere katıldığınız takdirde kolaylıkla piyasanın mantığını kavrayabilirsiniz. Böylelikle para nasıl kazanılır öğrenebilirsiniz.

Bireysel veya kurumsal olarak vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapabilirsiniz. Daha çok tarımsal emtia grubunda yer alan pamuk, buğday gibi ürünlere olan talep yüksektir. Tarımsal emtia ticareti hakkında detaylı bilgilere bu yazı sayesinde ulaşabilirsiniz. Bunun dışında elbette ki güvenilir liman olan altından da vazgeçilememektedir. Hisse senedi, endeks ve dövizler ise faiz oranlarının yüksek olduğu zamanlarda rağbet gören araçlardır. Çünkü ülke ekonomilerinin olumlu yönde ilerlemesi, finans piyasalarında işlem gören araçlara da olumlu olarak yansımaktadır. Böylece enstrümanların fiyatlarında yaşanan artışlar kazanç getirmektedir.

Vadeli İşlem Sözleşmelerine Yatırım Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?

Vadeli İşlem Sözleşmelerine Yatırım Yaparak Ne Kadar Para Kazanılır?Vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yaparak beklentinizi karşılayacak miktarda para kazanabilirsiniz. Çünkü sözleşmelerin her birinin büyüklüğü ayrıdır. Buna göre bütçenize uygun gelen, isteklerinize cevap verecek ürünleri portföylere eklemelisiniz. Bu konuda acemilik döneminizi atlatana kadar portföy yöneticiliği kapsamından yararlanabilirsiniz. Yahut ekonomi uzmanlarının haftalık, aylık, yıllık analizlerini takip edebilirsiniz. Böylece fiyatların ne yönde ilerleyeceği hakkında bakış açınız giderek iyi bir şekilde gelişir. Zaman geçtikçe de avını pusuda bekleyen avcı gibi beklentinizi karşılayacak pozisyonların sinyalini almaya başlayabilirsiniz. Böylelikle iyi bir nişanla yani strateji ile hedefi tam on ikiden vurabilirsiniz.

Sonuç olarak, finans piyasalarında anlık değişen fiyat hareketlerinden korunmak isteyenler için vadeli işlem sözleşmeleri birebirdir. Bu sözleşmeler aracılığıyla spot piyasada işlem gören araçlara daha düşük bir fiyatla ve eşit miktarda büyüklükte yatırım yapabilirsiniz. Vade süresinin uzunluğuna göre ister vade bitimine kadar aracı portföyünüzde bulundurabilir, isterseniz de satarak nakde çevirebilirsiniz. İşlemlerinizi tamamen internet üzerinden online platformlar aracılığıyla saniyeler içinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Böylelikle hem spekülasyon hem de arbitraj risklerinden korunarak, beklentilerinizi büyük ölçüde karşılayabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar