Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Uzmanlar, Dolar/TL’nin 3.12’lik Rekoru ile İlgili Ne Diyorlar?

Bugünkü işlemlerde Türk lirası, dolar karşısında en çok gerileyen para birimi oldu. Ayrıntılar haberde...
Uzmanlar, Dolar/TL’nin 3.12’lik Rekoru ile İlgili Ne Diyorlar?
Son Güncelleme: 
Yorum

15 Temmuz tarihinde yaşanan darbe girişiminin ardından, yurt içi piyasalarda sert dalgalanmalar başlamıştı. OHAL’in ilanı ve FETÖ mensuplarına yönelik devletin en önemli kurumlarına yapılan operasyonlar, piyasalardaki dalgalanmaların ciddi boyutlara ulaşmasına neden olmuştu. İlerleyen günlerde ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’ye yönelik almış oldukları “not indirim” kararları, Türk lirası üzerinde baskı oluşturmaktaydı. Böylelikle batılı fonlar, Türkiye ekonomisine yönelik birçok hamle gerçekleştirdiler. Batılı fonların Türk varlıkları üzerindeki etkilerinin yer aldığı yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Yaşanan tüm bu gelişmelerin yanına, son günlerde ABD Merkez Bankası’nın (FED) yılsonuna kadar faiz artıracağı yönündeki beklenti de eklendi. Özellikle ABD’de açıklanan verilerin olumlu sinyaller vermesi üzerine piyasalar, FED’in Aralık ayında gerçekleştireceği 2016’nın son toplantısında faiz artırımına neredeyse kesin gözüyle bakmaya başladılar. Böylelikle dolar endeksi, son yedi ayın zirvesine kadar yükseldi ve gelişen ülkelerin para birimleri karşısında önemli kazanımlar elde etti.  Dolar/TL paritesi, günün erken saatlerinde 3.12 seviyesini aştı ve rekor kırdı.

Peki, Dolar/TL paritesinde görülen bu tarihi seviyelerle ilgili olarak uzmanlar, neler dediler? TD Securities Stratejisti Christian Maggio ve HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy’un değerlendirmelerinden öne çıkan bölümler şöyle;

“TCMB enflasyon toplantısı sonrası TL’deki kayıplar giderek derinleşti”

Aksoy yaptığı açıklamada; TCMB’nin faiz indirimlerine devam edeceğine yönelik beklentilerin dünkü enflasyon toplantısının ardından artmaya başladığını ve bunun yanı sıra, petrol fiyatlarında da önemli yükselişlerin görülmeye başladığını söyledi. Yaşanan bu gelişmelerin ardından, gelişmekte olan ülke para birimlerinde karışık bir seyrin görünmeye başladığının altını çizen Aksoy, Türk lirasının da bu etmenlere bağlı olarak gerilediğini dile getirdi. Aksoy, bugün ABD’de açıklanacak olan büyüme verisine kadar Türk lirasında değer kazanımlarının görülmesi için bir nedenin bulunmadığını ifade etti.

“Yatırımcılar Türk lirasında kısa pozisyon almaya başladılar”

Maggio ise Dolar/TL ile ilgili değerlendirmesinde; TCMB’nin geçen hafta faiz artırımını pas geçme kararına, yurt içi piyasaların ilk etapta pozitif tepki verdiğini ancak dünkü toplantının ardından bu görünümün negatife çevrildiğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Maggio, enflasyon raporunun ardından, yatırımcıların Türk lirasında kısa pozisyon almaya başladıklarını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar