Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Uzmanlar Dolar/TL’deki 3.1533’lük Rekora Nasıl Bakıyorlar?

Dolar/TL paritesinde haftanın son işlem gününde oldukça hareketli saatler yaşanıyor. Detaylar geliyor...
Uzmanlar Dolar/TL’deki 3.1533’lük Rekora Nasıl Bakıyorlar?
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar/TL paritesinde haftanın son işlem gününde oldukça hareketli saatler yaşanıyor. Yurt dışındaki mevcut gelişmelere nazaran yurt içinde yaşanan siyasi gelişmeler, Türk lirasının dolar karşısında giderek dibe çekilmesine neden oluyor. Dün gece yarısından sonra HDP’li vekillere yönelik başlatılan operasyonlar, Dolar/TL’nin yukarı yönlü hareketlenmesine neden olmuştu. Günün ilk saatlerinde tırmanışa geçen Dolar/TL, 3.14 seviyesini aşarak rekor kırmıştı.

Ancak öğleden sonraki işlemlerde gözaltına alının vekillerin tutuklanma haberinin ardından Dolar/TL, yeniden dalgalanmaya başladı. Yukarı yönlü grafiğine hız kesmeden devam eden Dolar/TL paritesi, 3.1533 seviyesine yükseldi ve tüm zamanların rekorunu kırmış oldu. Dolar/TL paritesinde yaşanan tüm gelişmeleri detaylı olarak bu yazımızda bulabilirsiniz.

Dolar/TL’de yaşanan gelişmelerle ilgili olarak Saxo Capital Strateji Uzmanı Cüneyt Paksoy ve ING Bank Döviz Masası Müdürü Burçin Metin, kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundular. Paksoy ve Metin’in açıklamalarından öne çıkan bölümler ise şöyle;

“Dolar/TL’de 3.18’lere doğru yükseliş devam edebilir”

Paksoy yaptığı açıklamada; Dolar/TL paritesinde 3.16 seviyesine yaklaşılması durumunda teknik olarak 3.18 ile 3.20 seviyelerinin görülebilme potansiyelinin artacağını dile getirdi. Global hareketler ve iç gelişmelerin desteğiyle normalleşmenin yaşanması halinde ise Paksoy, kurda aşağı kırılmaların yaşanabileceğini ve bu doğrultuda 3.1150 ve daha sonra 3.08 seviyelerinin önemli destek olduğunu söyledi. Açıklamalarının devamında ise Paksoy, 3.08 seviyelerinin altına inilmeden kurda net bir gevşemenin yaşanmayacağını ifade etti.

“Dolar/TL tümüyle iç dinamiklerle yön bulmaya çalışıyor”

Metin ise değerlendirmesinde; Dolar/TL’nin bugünkü işlemlerde tümüyle iç dinamiklerle yön bulmaya çalıştığını ve içerideki gelişmelerin gün sonuna kadar yakından takip edileceğini söyledi. Dünkü işlemlerde piyasanın çok daha sakin olduğunu anımsatan Metin, bugün yaşanan operasyonların piyasalarda oynaklıklara sebebiyet verdiğini dile getirdi. Siyasi açıklamaların takip edileceğini belirten Metin, özellikle yabancı yatırımcılar açısından bu gelişmelerin oldukça önemli olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar