Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uçak Bileti ve Uçuş Mili Kazandıran Kredi Kartları

Bu yazımızda bankaların mil kazandıran kredi kartlarını ve özelliklerini inceledik. Detaylar yazının devamında...
Uçak Bileti ve Uçuş Mili Kazandıran Kredi Kartları
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bankalar; daha fazla kredi kartı kullanımını arttırmak, yeni müşteriler elde etmek amacıyla birçok kampanya ve fırsat sunmaktadır. Eğer siz de kredi kartı kullanıyorsanız, sizin için en uygun seçeneklerden yararlanmak isteyebilirsiniz. Elektronik ürünler için taksit sayısının fazla olması ve harcamalarınız sayesinde kazandığınız puanlarla, kredi kartları; vazgeçilmezleriniz arasında çoktan yerini aldı. Uçuş mili kazandıran kartlar sayesinde bankalar sık seyahat edenleri de unutmamış görünüyor. Uzun yolculuklardan sıkılanlar ya da uluslararası seyahat edenler için bu kartlar, deyim yerindeyse adeta biçilmiş kaftan.

Bedava uçak bileti alabilmek için kredi kartınızla yaptığınız alışverişleri mile dönüştürebilirsiniz. Her yaptığınız uçuşta puan kazandıran ve bu puanlar sayesinde de bedava uçak bileti almanıza yardımcı olan kredi kartları, sık sık seyahat edenlerin tercih etme sebebi olmaktadır. Hatta bazı kartlar var ki bedava tatil yapmanıza olanak sağlıyor. Elbette, otel parasından muaf olmak tatilinizi daha eğlenceli hale getirecektir. Peki, hangi kartların mil toplama özelliği taşıdığını biliyor musunuz? Genellikle, büyük bankalar tarafından sunulan bu kartlar sayesinde alışverişlerinizi fırsata dönüştürebilirsiniz. Yıl boyu yapacağınız alışverişlerinizi bu kredi kartınızla yaparsanız, seyahat biletlerinizi bedavaya getirebilirsiniz.

Siz de merak ediyorsanız, bankaların mil kazandıran kredi kartlarını ve özelliklerini gelin hep birlikte inceleyelim:

Garanti Shop&Miles

Garanti Shop& MilesGaranti Bankası ve Türk Hava Yolları’nın ortaklığıyla çalışan bu kart, Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Shop&Miles kredi kartınızla yaptığınız harcamalarda biriken alışveriş puanları, hesap kesim tarihi sonrasında uçuş mili kazandıran Miles&Smiles kartına aktarılıyor. Yurt içi ve yurt dışı seyahatlerinizde Türk Hava Yolları’nı seçerseniz, biriktirdiğiniz millerle bedava uçabilirsiniz. Türk Hava Yolları ‘Star Alliance’ adı altında toplanan 20’ye yakın hava yolu şirketinin içinde bulunduğu birliğe üyedir. Bu yüzden, uçuşlarınızda üye hava yolu şirketlerini tercih ettiğinizde, kazandığınız miller otomatik olarak Miles&Smiles millerine eklenecektir.

Miles&Smiles; Standart, Platinum ve Privé olmak üzere üç farklı kategoride size sunulmaktadır. Harcamalarınızdan elde edeceğiniz puanlar da kartınızın türüne, yolcu programı statüsüne ve harcama yapılan iş yerlerine göre farklılık gösterebilir. Örneğin; standart bir kartla 1000 TL’lik alışveriş yaptığınızda 500 mil kazanabilirsiniz. Bu durumda; Avrupa seyahatinizde millerinizi kullanmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan 20.000 mili kazanmak için 40 bin TL harcama yapmanız gerekmektedir. Mil puanlarınızla uçak bileti almak yerine alışveriş yapmayı tercih ederseniz de Beymen, ATU Duty Free, Shell, BP ve Turkcell iletişim merkezlerinde puanlarınızı harcayabilirsiniz.

Shop&Miles kredi kartı sahibiyseniz; Atatürk Havalimanı’nda hizmet veren VIP Lounge Zone’dan kredi kartlarınızı ibraz edip, bir misafir ya da 6 yaş altındaki çocuklar ile birlikte ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Ek olarak, millerle satın aldığınız uçak biletinizi bedavaya getirebilirsiniz. Bilet fiyatı dışında kalan alan vergisini de mil puanlarla ödeyip, alışverişin keyfini sürebilirsiniz.

İş Bankası Maximiles

İş Bankası Maximilesİş Bankası da uçuran kredi kartı konseptine uyum sağlamış olacak ki Maximiles adındaki bu ürünü ile karşımızda. Bu kart ile harcama yaptığınızda kazandığınız maxipuanları; maximile olarak kullanabilirsiniz. Hem bu sayede dilediğiniz hava yolundan uçak bileti satın alabilirsiniz. Bu kart, her 200 TL’lik alışverişe 1 maximile vermekte. Uçak bileti almak istediğinizde ise 1 maximile 1 TL anlamına gelir. Yani 150 TL’lik uçak bileti alacaksanız, 150 maximiles biriktirmeniz gerekmektedir.

Maximiles kredi kartı; Standart ve Select olmak üzere iki ayrı kategoride müşterilere sunuluyor. Biriktirdiğiniz millerle istediğiniz yere, kişi sayısı sınırı olmaksızın uçak bileti alabilme imkanınız da mevcut. İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa Havalimanı otoparklarından ve shuttle hizmetlerinden de indirimli olarak faydalanabilirsiniz. Yurt içinde bir seyahate çıktığınızda Maximiles kartınızı, Müzekart olarak da kullanabilir ve müzeleri ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Yurt dışı seyahatine çıktığınızda ise İş bankası tarafından özel sigortalı oluyorsunuz. Kartınızı ya da valizinizi kaybettiğinizde, hemen kurye aracılığıyla size 5000 dolara yakın sigorta ödemesi yapılır. Böylelikle, seyahatinize kaldığınız yerden sorunsuz bir şekilde devam edebilirsiniz.

Yapı Kredi Adios Kart

Yapı Kredi Adios KartAdios kredi kartıyla bedava uçuş kazanabilmek için kredi kartı kampanyalarını yakından takip etmelisiniz. En önemli fırsatlarından biri; belirli dönemde sundukları Türkiye’nin her yerine 149 TL’lik puanla, Avrupa’nın istediğiniz yerine 249 TL’lik puanla ve diğer tüm ülkelere ise 499 TL’lik puanla uçabilmenizdir. Bankanızın belirlediği üst limiti aşmadığınız sürece, biletinizin fiyatının önemli olmaması da cabası. Kişiye özel kampanyalardan yararlanmanız için senede 2 kez, o ay içinde belirli bir miktar harcama yapmanız söylediğinde, daha fazla puan kazanmanızı sağlıyor.

Adios kart, Standart ve Premium olmak üzere siz müşterilere iki farklı kategoride sunulmakta. Premium kartta seyahat sigortası, shuttle, deniz taksi gibi ücretsiz ek hizmetler karşınıza çıkacaktır. Adios kart puanlarınızla uçak bileti alırken, birlikte yolculuk etmek istediğiniz yakınınız için % 25 daha düşük puanla bilet almanız mümkün. Bir diğer fırsat ise biriken puanlarınızı birinci derece akrabalarınızla birleştirebiliyor olmanız. Seyahat hattıyla irtibata geçtiğinizde, babanızın kartında biriken puanlar sayesinde yolculuk planlarınıza bir yenisini eklemek için düşünmeye başlayabilirsiniz. Anlaşmalı üye iş yerlerinde kazandığınız puanlarla, ister uçak bileti, ister gemi turu, isterseniz de araç kiralayabilirsiniz. Allianz Yaşam ve Emeklilik sigortanız varsa primlerini yatırabilir ve cep telefonlarınıza TL bile yükleyebilirsiniz.

Akbank Wings Card

Akbank Wings CardWings kredi kartınızla üye iş yerlerinden yaptığınız alışverişlerde mil puan kazanırken, Axess üye iş yerlerinde ise Chip Para elde edersiniz. Chip Paraları kullanmak istemiyorsanız, telefon bankacılığını kullanarak birkaç dakika içerisinde mil puana dönüştürebilirsiniz. 1 Chip Para 15 mil puana karşılık gelmektedir. Wings Card sahibiyseniz, yurt içinde her 1,5 TL’lik alışverişinizden 1 mil puan kazanırsınız. Ayrıca diğer kartlarda olduğu gibi alan vergisini de mil puanlarınızla ödeyebilirsiniz. Yurt dışı harcamalarınızda da % 25 daha fazla mil kazanabilirsiniz. Wings Card; Standard, Black, Private ve Business olmak üzere dört farklı kategoride siz müşterilere sunulmaktadır.

Üye iş yerlerinde Wings kredi kartına özel taksit ve indirim imkanları da kullanıcıları fazlasıyla kendine çekmektedir. Uçak bileti almak istediğinizde, arzuladığınız hava yolu şirketini seçebilme şansınız var. Yurt içinde seyahat yapmak için birikmiş mil puanlarınızla bilet alacaksanız, Akbank’ın ilgili internet sitesi üzerinden bu işleminizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Yurt dışı uçak bileti içinse telefon bankacılığını kullanmanız gereklidir. İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa Havalimanları’nda bulunan Wings Primeclass Lounge’dan 1 misafirinizle birlikte ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Yine diğer uçuş mili konseptli kredi kartları gibi alan vergisini de mil puanlarınızla ödeme ayrıcalığınız mevcut.

DenizBank Miles&More

DenizBank Miles&MoreGaranti Bankası ve THY’nin işbirliğinin ardından, Lufthansa Hava Yolları şirketiyle DenizBank birlikte yola çıkarak, mil puan kazandıran bir kredi kartıyla karşımızdalar. Miles&More adıyla piyasaya sürülen kredi kartının sadece Gold ve Platinum hizmetleri bulunmakta. Kredi kartınız 3000 mil hediyesiyle birlikte size teslim ediliyor. Kapattırmadığınız sürece de biriken millerin silinmeyeceği garantisiyle birçok kullanıcıyı kendilerine çekmeyi başarmaktadırlar. Ancak standart kart hizmetinin bulunmaması; kredi kartını, üst tabaka müşterilere hitap ettiğinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkarmaktadır. Kıtalar arası yoğun uçuş programına sahip kişiler için ideal olmasına rağmen, sunduğu hizmetlerin azlığıyla rakiplerini yakalamak için uzun bir zamana ihtiyacı var gibi görünüyor.

Halkbank Parafly

Halkbank ParaflyParafly kredi kartını kullandığınızda, kazandığınız ParafParalarla üye iş yerlerinden alışveriş yapabilir, uçak bileti, tatil turu veya araç kiralama gibi harcamaları gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin; 1000 TL’lik bir Avrupa uçak bileti için 500 ParafPara kazanmalısınız. Bunu da 100.000 TL’lik bir market harcamasıyla elde edebilirsiniz. “Her Yer Lounge” uygulamasıyla, havalimanlarındaki restoranlarda yapacağınız ödemenin 25 TL’sini Parafly’la ödeyebilirsiniz. Aylık harcamalarınız, HSBC’nin belirlediği limit üzerindeyse İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa Havalimanları’ndaki lounge hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Globalleşen dünyada gün geçtikçe artan rekabet ve çoğu insanın ulaşım için hava yollarını tercih etmesi nedeniyle, puanlarla uçuş hakkı kazanmak zorlaştı. Bu durumda yapmanız gereken en önemli şeylerden bir tanesi, size en uygun kredi kartını seçmek olacaktır. Kredi kartına nasıl sahip olacağınızla ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Uçuş mili kazandıran kartları değerlendirirken; kart aidatını, lounge hizmetini, mil kullanım ücretinin varlığını, avans mil kullanımının olup olmadığını, havaalanı vergisinin bulunup bulunmadığını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Millerinizi belirli süre kullanmadığınızda, silinip silinmeyeceği de kriterleriniz arasında yer almalıdır. Kartınızı seçtikten sonra ise yapmanız gereken, kampanyaları takip etmek olmalıdır. İndirimlerden yararlanıp, belki de bedava kullanabileceğiniz hizmetler sayesinde seyahatinizi daha keyifli ve konforlu geçirebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.