Yatırım yapmaya başla!

Türkiye – Rusya Gerginliği Neye Mal Olacak?

Türkiye – Rusya Gerginliği Neye Mal Olacak?

Salı günü Suriye sınırında, Türkmen Bölgesi’nde bir Rus savaş uçağı Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürüldü. Yayınlanan görüntüler Rusya’nın hava sahası ihlali yaptığını ispatlasa da Rus güçleri bunu kabul etmedi. Olayın ardından açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu olayın çok ciddi sonuçlar doğuracağını söyledi. Bu uyarı akıllara iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin nasıl etkileneceği sorularını getirdi. Çünkü hemen her alanda Rusya ile ilişki içerisindeyiz. Kabaca bir hesaplama yapacak olursak, eğer Rusya ile ticari ilişkilerimiz sarsılırsa 11.6 milyar dolarlık zarar ortaya çıkıyor.

Putin’in verdiği ilk gözdağından sonra dün gece Başbakan Dimitri Medyedev ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Lavrov‘dan da açıklama geldi. Açıklamada ekonomik yaptırımlar vurgulanarak ortak projelerin iptal edileceği söylendi. Bu sözler çiftçiden esnafa, büyük küçük tüm işletmelerde endişe yarattı.

Peki, Rusya ile ilişkilerimiz neden bu kadar önemli; iki ülke arasında hangi alanlarda alışveriş yapıyoruz kısaca bahsedelim.

Geçen yıl Rusya’ya 16 milyon dolarlık tavuk eti ihraç edildi, bu rakamın 2015 yılı sonunda 23.5 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Bir ülkenin en önemli gelir kaynaklarından biri turizmdir ve Türkiye’ye her yıl Rusya’dan 4 milyona yakın turist geliyor. Bunun yanında Türk Hava Yolları’nın taşıdığı yolcu sayısına Rusya’nın katkısı 209 milyon dolar. Uçak gerginliği ne kadar etkiler bilinmez; ama uzmanlar bu yıl sonunda Rusya hatlarında toplamda 1 milyon kadar yolcu taşınmasını bekliyor.

Meyve sebze pazarında Rusya dünyada birinci ülke konumunda. Her yıl Rusya’ya 1 milyar dolarlık yaş meyve sebze satışı yapıyoruz. Bunların yanında tekstil de üreticilerin bel kemiklerinden biri. Birçok Türk markasının Rusya’da tekstil sektöründe yatırımı bulunmakta.

Rus vatandaşlarının Türkiye’de aldığı gayrimenkuller de göz ardı edilemez. Rusya, Suudi Arabistanlılar ve Iraklılardan sonra ülkemizde en çok ev satın alan üçüncü ülke konumunda. 2015’in başından bu yana Rus vatandaşlarına 1750 adet gayrimenkul satışı gerçekleşti. Örnekler daha da çoğaltılabilir, neredeyse her alanda Rusya ile birbirimize fayda sağlıyoruz.

Genel olarak şirketlerin toplam gelirleri içinde Rusya’nın %2 civarında payı bulunuyor. Bu doğrultuda şirketlerin 2014 yılı toplam gelirlerinin 26.7 milyon doları Rusya’dan geliyor. Sektör devi markaların da gerginlikten nasibini alması beklenenler arasında. Örneğin Arçelik’in 2014’te Rusya’ya 162 milyon dolarlık ihracatı bulunuyor.

Gelelim en önemli kısma. Rusya’daki Türk yatırımcıların toplam hacmi 6.5 milyar dolar seviyesinde. Rusya’da işveren Türk yatırımcı sayısı 1000 kişi civarında, dönemsel işçilerle birlikte kaba bir hesaplama yapılınca 36 bin Türk işçinin Rusya’da yer aldığı ortaya çıkıyor. Umarız iki ülke arasındaki gerginlik fazla uzun sürmez ve haberimizde sıraladığımız olasılıklar sadece bir varsayımdan ibaret kalır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum