Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tüketici Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

İhtiyaç kredisi nasıl kullanılır ve nelere dikkat edilir hep birlikte inceleyelim. İşte merak edilenler...
Tüketici Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Giderek artan ihtiyaçlar, yeni çıkan istekler, hobiler, zevkler derken bir anda para yetiştirememeye başlıyoruz. Zevkleri ve hobileri bir yana bırakalım yeri geliyor ihtiyaçlarımıza bile yetemez duruma geliyoruz. Çıkan artı masraflar, evlilik, tatil, gezi, çocuk, okul masrafları, ev eşyası almak ya da aklınıza gelebilecek her türlü ihtiyaç birtakım paraları gerektirir. Bunlara sahip olunmadığında ise gerçekleşmesi için farklı çözümler aranır. Eskiden eş dost bu çözümlerin ilk sırasında gelirken, şimdilerde ilk sırayı bankalar almıştır.

Bankalar, zamanla gelişen yapılarıyla birlikte insanların ihtiyaçlarına karşılık veren en iyi kurum olmuştur. Bu kurumlar hizmet biriminde yer alırlar. İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda bir takım girişimlere girerler ve hem ihtiyaç sahiplerinin isteklerini karşılar hem de kendilerine artı gelir sağlarlar. Bunu ise mevduat toplayıp, topladıkları mevduatları da ihtiyaç sahiplerine vererek gerçekleştirirler. İşte insanların ihtiyaçları karşısında bankalardan hizmet alması ve bunu nakit olarak gerçekleştirmesi kredi anlamına gelmektedir.

İlginizi Çekebilir:
Kredi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Krediler birçok çeşit altında sıralanabilir. Fakat her birinin temelinde ihtiyaç vardır. Yani aslında ihtiyaç kredisini geniş anlamıyla inceleyebiliriz. Ama bankalar ihtiyaçlara göre kredi türlerini ayırmışlar ve taşıt, ev şekliyle karşımıza çıkarmışlardır. Bunların yanında diğer ihtiyaçlar için de ‘ihtiyaç kredisi’ olarak karşımıza çıkar. Bunların ayrılmasının sebebi ise vadeleri ve faiz oranları gibi seçeneklerdir. Bu yüzden kredileri ayrı ayrı incelemek en doğrusu olacaktır.

Tüketici Kredisi Nedir?

Tüketici Kredisi Nedir?İnsanların kısa ve daha düşük tutarlı ihtiyaçları için kullandıkları kredi türüdür. Kısa süreli verilir ve tutar olarak daha küçük tutulur. Tüketici kredisinde herhangi bir ticari amaç mevcut değildir. En azından banka bu şekilde bunu belirtir. Vade olarak da bankalarda uygulanan genel olarak 3 yıldır. 3 yıl üzerinde tüketici kredisi kullanmak zordur. Okul masrafı, mobilya alışı, araba masrafı, acil sıkışılan bir para, beklenmedik anda çıkan sorunlar gibi birçok konuda tüketici kredisi kullanılmaktadır. Dediğim gibi burada önemli olan vadedir. İhtiyacınızı, kullanacağınız kredi tutarını ve gelirinizi doğru bir şekilde hesaplayarak sıkıntıya düşmeyecek vade belirlemeniz önemlidir.

Tüketici Kredisi Nasıl Kullanılır?

Tüketici Kredisi Nasıl Kullanılır?İhtiyaçlarınız karşısında karar verdiğiniz kredi tutarı için hangi bankadan kullanacağınıza dair bir karar vermelisiniz. Bu durumda öncelikle kullanacağınız kredi için banka araştırması yapmalısınız. Banka çeşitleri hakkında bilginiz olması burada önemlidir. Ülkemizde bulunan banka çeşitleri nelerdir hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın! İhtiyacınıza yönelik kredinizi hangi bankadan çekeceğinize karar verirken, türünün yanında bir de faiz oranları ve diğer masrafları göz önünde bulundurmalısınız. Bu yüzden kredi tutarınız için öncelikle bankaların sitelerine giriş yaparak oradan faiz oranlarını inceleyebilirsiniz.

Şuan hemen hemen her bankanın sitesinde bulunan kredi faizi hesaplama uygulamalarıyla, kendinize ön plan oluşturabilirsiniz. İster aylık ödeme tutarı hesaplayabilir isterseniz de aylık ödeme tutarına göre kredi rakamınızı hesaplayabilirsiniz. Kredi hesaplama konusunu her açıdan incelediği için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Böylelikle tüketici kredisi için kendinize ön plan çizmiş olur ve bankalar arasındaki farkı görerek, hangisinden kredi kullanacağınıza karar verirsiniz. Kredi kullanacağınız bankaya karar verdikten sonra da oraya başvuru yapmalısınız. Bunun için önden internet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Ön onayınız geldiği takdirde, bankayla görüşmeniz ve gerekli evraklarla birlikte imza atmaya gidebilirsiniz.

Bankaya giderek tüketici kredisi başvurusu için müşteri temsilcisiyle görüşmeniz gereklidir. Müşterisi temsilcisi sizden kredi kullanmanız için gerekli olan belgeleri ister. Aynı zamanda da bankalarda bulunan kredi skorunuzu kontrol eder. Kredi skoru tüketici kredinizi kullanabilmeniz için önemli bir ayrımdır. Kredi notu nasıl yükseltilir hakkında bilgi almak için tıklayın! Eğer skalanın belli bir noktasının üzerinde ise bu konuda sıkıntı yaşamazsınız. Fakat değil ise kredi skorunuzun düşüklüğünden dolayı kredi başvurunuz reddedilebilir. Bu yüzden kredi başvurusu ret nedenlerini iyi araştırmalı ve ona göre başvurularınızı düzenlemelisiniz.

Tüketici Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Edilir?

Tüketici Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Edilir?Kredi kullanımda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; kredi tutarının belirlenmesidir. Yani bankadan ne kadar tutarında bir krediye ihtiyaç var bilmelisiniz. Bunu belirlerken net ihtiyaçlarınızı saptamalısınız. Yani aslında şuna da ihtiyaç var, bunu da alsam iyi olur şeklinde belirlememelisiniz. Kredi tutarını hesaplarken dikkat etmeniz önemlidir. [Kredi tutarı nasıl hesaplanır buradan öğrenebilirsiniz.] Eğer dikkatli olmaz ve ihtiyaçlarınızın farkında olmazsanız, kredi rakamınızı yükselterek kendinizi daha yüksek borçların altına sokarsınız. Bu yüzden net ihtiyaçlarınızı ve tutarları belirleyerek, bankaya o şekilde başvuru yapmalısınız.

Tutar sonrasında da belirlemeniz gereken durum vadedir. Tüketici kredilerinde bankaların genel olarak uyguladığı kural maksimum 3 yıldır. Kredi tutarınızın taksitlendirilmiş şeklini iyi belirlemeli ve aylık sizi öderken çok sıkıntıya düşürmeyecek şeklinde olmasına dikkat etmelisiniz. Burada unutmamanız gerek durum; vade uzadıkça ödeyeceğiniz faiz tutarı artar. Bu yüzden mutlaka faiz tutarı ve aylık taksit tutarını orantılı düşünerek karar vermelisiniz. Bunu ise aylık elinize geçen net tutarı düşünerek gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle kredi kullanım işleminizi daha bilinçli yapmış olur ve geri ödemelerde sıkıntı yaşamazsınız.

Sonuç olarak; tüketici kredisi insanların ihtiyaçları doğrultusunda bankadan yardım almak için başvurduğu ve belli bir planda geri ödemeye taahhüt ettiği paradır. Bu parayı alırken nelere dikkat etmek gerekir, neleri değerlendirmek gerekir yukarıda inceledik. Eğer paylaşmış olduğum seçenekleri doğru bir şekilde değerlendirebilir ve gereklilikleri yaparsanız, tüketici kredinizi en mantıklı şekilde kullanmış olursunuz. Sıkıntıya düşmeden de geri ödemelerinizi gerçekleştirirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.