Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticari Kredi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Şirketler için önemli olan hizmetler içerisindeki ticari krediyle ilgili bilmeniz gereken her şeyi bir araya topladık.
Ticari Kredi Nedir? Nasıl Kullanılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Çevremizde gördüğümüz firmaların, fabrikaların, iş yerlerinin gelişmesinde ve büyümesinde büyük oranda kredilerin payı vardır. Bankalar hizmetlerini genel anlamda ikiye ayırmıştır. Bu ise bireysel ve ticari hizmetler şeklindedir. Bireysel müşterilere verilen hizmetler ile ticari müşterilere verilen hizmetler hemen hemen aynıdır fakat uygulama şekilleri ve alanları farklıdır. Bu yüzden ticari alanın hizmetlerini ayrı incelemek her zaman önemlidir.

Bankaların ticari müşterilerine sağladığı birçok hizmet vardır. Bunların en başında da elbette ki krediler gelir. Şirketlere finansman desteği, büyüme ve faaliyetlerine yardımcı olmaları bu krediler sayesinde mümkündür. Böylelikle işlemlerinde bir destek sağlarlar ve hedeflerine ulaşmak daha kolay olur. Bankaların ilk önem verdiği müşteri tipi, ticari müşterileridir. Sonrasında yaşanan krizler ve bankaların zarara uğramasıyla birlikte bireysel müşterilere yönlerini çevirmişlerdir.

Günümüzde ise hem ticari müşterilere hem de bireysel müşterilere hizmet veren çeşitli bankalar vardır. Örneğin; genel olarak ticari bankacılık, doğrudan bireysel müşterilere yönelerek kar amacıyla işlemlerini yapar. Yatırım, kalkınma gibi banka türleri ise daha çok şirketlere yönelik işlemler sunar ve onların avantajına olabilecek seçenekleri sunar. Yatırım bankacılığı nedir, görevleri nelerdir hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın! Bu yüzden banka seçimleriniz doğru yapmakta da fayda vardır. Gelişigüzel seçtiğiniz bir banka ile diğer avantajları kaçırabilirsiniz.

Şirketler için önemli olan hizmetler içerisinde ticari kredi nedir, nasıl kullanılır ve nelere dikkat edilir incelemekte fayda vardır.

Ticari Kredi Nedir?

Ticari Kredi Nedir?İşletmelerin kendilerini büyütmek, geliştirmek ya da faaliyetlerini sürdürmek için kullandığı bir kredi türüne ‘ticari kredi’ denir. Ticari faaliyet içerisinde bulunacak ve ticari belgelere sahip olan herkes bu kredi türünden yararlanabilir. Fakat bankalar nezdinde bulunan şirketin güven durumu da önemlidir. Bankalar bu kredileri verirken dönemlik finansal raporlarına bakarlar. Şirketlerin kredibilitesinin ölçülmesinde bu raporlar kullanılır. Böylelikle ödeme gücü, kredi tutarı gibi belirlemeler yapılır ve şirketin ihtiyaçları giderilmesi için kredi kullanımı yapılır.

Bankalar, ticari ve bireysel müşterilerine ayrı hizmetler sunar. Her bankada bu ayrımı mutlaka görürsünüz. Bunun sebebi ise ticari müşterilerde kredi kullanımı, akreditif işlemleri ya da diğer hizmetlerde gereğinden fazla uzun zaman geçmesi demek, ticari faaliyetleri sıkıntıya sokması demektir. Akreditif nedir, türleri nelerdir ve nasıl işler hakkında detaylı bilgi almak için burayı tıklayın! Şirketlerin talepleri genel olarak gün içinde belirli olur ve ona göre yol çizilir. Zaten bu durumun böyle olması gereklidir. Örneğin; şirket için bir akreditifin geç yapılması ya da çek ödemesi için kullandığı kredinin geç hesaba geçmesi, geri dönülemez sonuçlara yol açar. Bu yüzden işlemlerinin gerektiği zamanlarda gerçekleşmesi önemlidir.

Ticari Kredi Nasıl Kullanılır?

Ticari Kredi Nasıl Kullanılır?Şirketler kredi kullanmak istediklerinde birden çok bankaya başvuru yaparlar. Ayrıca şirketlerin kredi başvuruları şubeye giderek değil, genelde telefonla, maille ya da talimatla gerçekleşir. Şubeye giderek işlemlerin yapılması ticari faaliyetleri ciddi oranda yavaşlatır. Çünkü şirketlerin bankalarla sadece bir kere işi olmuyor. Özellikle büyük firmalarda gün boyu bankalarda bulunan müşteri temsilcisi ile iletişim halinde bulunulur. Bu sebeple bankanın şubesine git gel yapmak oldukça zordur. Genelde internet bankacılığı kullanılarak kontroller gerçekleştirilir. İşlemlerin gerçekleşmesi için de bankalarla daha önceden imzalanan sözleşmeler çerçevesinde, bankaya talimat gönderilmesi yeterlidir.

Şirket tarafından gönderilen talimatlarda ise banka ile yapılan sözleşmede yer alan imza yetkililerinin imzası bulunmak zorundadır. İşlemler bu doğrultuda gerçekleşir. İşte kredi kullanım talimatları da bankalara bu şekilde iletilerek işlemlerin yapılması sağlanır. Fakat talimat göndermeden önce şirketin birkaç banka arasından kredi teklifleri alması önemlidir. Böylelikle hangisi en mantıklı ve az masraflı ise o bankadan kredinizi kullanabilirsiniz. Tabi, kredi limitiniz mevcut ise. Bankalar şirketler için verdiği raporlar doğrultusunda limit tanımlaması yapar. Şirket ise bu limit dahilinde bankacılık hizmetlerinden faydalanır. Limiti mevcut olan bir firmanın bankalardan ticari kredi kullanması oldukça basittir.

İlgili İçerik: Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Banka tarafından şirkete kredi tutarını, vadede ve faiz oranını istediği şekilde vermişse kredi kullanım talimatını bu bilgiler doğrultusunda bankaya iletmesi yeterlidir. Gerekli işlemler yapıldıktan ve onaylandıktan sonra kredi kullanımı gerçekleşerek şirket hesaplarına aktarılır. Şirkette ticari kredi kullanımını ne için gerçekleştirdiyse, hesabından istediği şekilde kullanabilir. Böylelikle kredi kullanımını gerçekleştirmiş olur ve vadesi geldikçe ödemelerini gerçekleştirir.

Ticari Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Ticari Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Etmelidir?Bankaların ticari kredi hizmetlerini firmaya sunarken baktıkları birkaç önemli nokta vardır. Bunları paylaşarak, firmaların bu konulara dikkat etmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum. En başında da firmaların geçmiş performansları yer alır. Özellikle ticari hayatta önem yer edinen çek geçmişi ciddi etkilemektedir. Ya da geçmiş kredilerin ödeme düzeni. Eğer şirketin daha önce çeki sorgulanmış ve yazılmışsa yani ödenmemişse ticari hayatına olumsuz olarak yansır. Çek nedir, nasıl ve nelere dikkat edilerek kullanılır hakkında bilgiyi buradan alabilirsiniz.  Bu durumda şirketin kredi hizmetinden yararlanması zorlaşır. Bu yüzden bunlara önem vermeli ve hizmetlerden faydalanmak için gerekli işlemler ona göre yapılmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir durum ise elbette ki faiz oranları, bankaların şirkete sunduğu kolaylıklar ve ödeme planıdır. Bankalardan bunların teklifinin alınması, ayrı ayrı değerlendirilmesi ve karşılaştırılma yapılması önemlidir. Bu sayede şirket için en mantıklı ve başarılı kredi kullanılmış olur. Ticari krediler şirketin genel anlamıyla kredi kullanımlarını ifade eder. Bunun altında da tüketici kredisinde olduğu gibi birçok farklı seçenekler sıralanabilir. Spot, dek şeklinde değişebilen kredilerinde kendine özgü dikkat edilmesi gereken özellikleri vardır. Ama genel itibariyle şirket için kredi kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar bunlardır.

Ticari kredi konusunu toparlayacak olursak; öncelikle şirket için ciddi önem sahibi olduğunu belirtebiliriz. Gelişmesi, büyümesi ya da ticari faaliyetlerini ilerletebilmesi için şirketin bankalara verdiği güven ve hizmetlerinden rahatlıkla yararlanabilmesi önemlidir. Böylelikle şirket faaliyetlerini kolaylıkla sürdürebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.