Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Temassız Ödeme Özelliği Nedir? Avantajları Nelerdir?

Kredi kartlarında temassız ödeme özelliğini ve avantajlarını sizler için derledik. Detaylar yazının devamında...
Temassız Ödeme Özelliği Nedir? Avantajları Nelerdir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Market alışverişinizi yaparken, kasaların önünde kuyruk olduğunu gördüğünüzde sizin de içiniz sıkılıyor, değil mi? Peki, alışveriş sonrası dinlenirken kahve almak istediğinizde, sıranın uzunluğunu görüp sipariş vermekten vazgeçtiğiniz oluyor mu? Kredi kartınızın temassız ödeme özelliği sayesinde artık sırada bekleme sıkıntınız kalmayacak. Günlük alışverişlerinizde zaman kaybetmenizi engelleyen bu özellik, hız kesmeden hayata devam etmenizi sağlıyor. Aynı zamanda, kolay ve güvenli şekilde işlem yapabilmeniz için geliştirilen yeni teknolojilerden biri olarak hayatımızdaki yerini almış bulunmakta. Siz de bu avantaja sahip olmak istiyorsanız, kredi kartı başvurusunda bulunurken temassız kart özelliğinden yararlanmak istediğinizi söylemek yeterli olacaktır. Nasıl kredi kartı sahibi olabileceğinizi öğrenmek için burayı tıklayın.

Bu özelliği, temassız okuyucusu olan mağazalarda kullanabilirsiniz. Okuyuculara yaklaştırarak, 1 saniyeden kısa sürede onaylanan ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik ödeme işleminizi tamamlamak için kart şifrenizi girip işlemin onaylanması için beklemenize de gerek kalmıyor. Zaman tasarrufu sağlayan bu özellik, kullanıcıların akıllarına hırsızlık ile ilgili birçok soru getirse de gelişen teknolojiyle güvenle alışveriş yapmanızı sağlar.

Temassız Ödeme Özelliği Nedir?

Temassız Ödeme Özelliği Nedir?En basit tabiriyle, ödeme aracı ve POS cihazı arasında hiçbir temas olmadan yapılan ödeme işlemine temassız ödeme denir. Kredi kartınızın üzerinde bulunan çipin anteniyle, POS cihazı üzerinde bulunan okuyucunun radyo frekans dalgalarının bir araya gelmesiyle ödeme gerçekleşir. Temassız sembolünü gördüğünüz her yerde, işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Bazı ödeme sistemlerinde temassız ödeme limiti 35 TL’ye kadarken, bazılarında ise 50 TL’ye kadar çıkmaktadır. Düşük miktarda yapmış olduğunuz alışverişlerde bozuk para çıkmadı derdine son veren bu özellik, ceplerinizi aşındıran demir paraları taşıma yükünü de ortadan kaldıracağa benziyor. Ancak, bu limitleri aşan alışverişlerinizde temassız özelliği kullansanız bile kart şifresini girmeniz gerekecektir.

Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?

Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?Kredi kartınızın ön tarafında dalga ya da temassız işareti varsa alışverişinizi vakit kaybetmeden, sorunsuz olarak yapabilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz dalga işareti ya da ‘contactless’ ifadesi; bazı iş yerlerinin kapılarında ya da vitrinlerinde bulunurken, bazılarında ise kasa yanında bulunan POS cihazının üzerinde yer alır. Alışverişinizi bitirip kasaya yöneldiğinizde, kartınızı POS cihazına yaklaştırıp birkaç saniye beklemeniz ödeme yapmak için yeterli olacaktır. Kartınızı cihazdan kaldırdığınızda, işleminizin başarılı olduğuna dair bir yazı görünecektir. Bu yazıdan sonra işleminiz bitmiş demektir. Arta kalan vaktinizi istediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz. Ek olarak, NFC (Yakın Alan İletişimi) adı verilen özellik; telefonunuzda bulunuyorsa banka ya da kredi kartı bilgilerinizi cep telefonunuzda saklayabilirsiniz. Böylece, ödeme yaparken hangi karttan alışveriş yapacağınızı düşünmek yerine tek bir tıkla cep telefonunuzdan istediğiniz kartı seçip, POS cihazına yaklaştırarak ödeme yapabilirsiniz.

Kredi kartı başvurusu yaparken aktive edebileceğiniz temassız kartınızla yapabileceğiniz işlem sayısı bankanız tarafından belirlenir. Bankanızın müşteri hizmetleriyle görüştüğünüzde size daha detaylı bilgiyi verecektir. Alışveriş sonunda ödeme yapmak için temassız özelliği olduğunu bildiğiniz bir POS cihazına kartınızı ya da cep telefonunuzu yaklaştırmanız ve birkaç saniye beklemeniz ödeme yapmak için yeterli olacaktır. Fakat, bazı marketlerde ya da mağazalarda, yazar kasa-POS cihazı entegrasyonu yapılması için iş yerinin komut göndermesi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda iş yerine ödemenizi nasıl yapacağınızı bildirmelisiniz.

Temassız İşlem Güvenli mi?

Temassız İşlem Güvenli mi?Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişse de kullanıcılarının gittikçe artması güvenli olduğunu göstermekte. Temassız ödeme özelliğine sahip kartlar, temaslı kartlar ile aynı ödeme yöntemlerini kullanarak çalışıyor. Ancak aralarındaki tek fark; temassız kartların kart bilgilerini POS cihazına frekansları kullanarak, çok yakın mesafeden (maksimum 4 santimetre) göndermesi diyebiliriz. Düşünülenin aksine, temassız ödemeler için Visa ve MasterCard gibi uluslararası ödeme sistemleri; ek güvenlik çözümleri üreterek temassız ödemelere ekstra güvenlik hizmeti sağlamaktadır.

Temassız ödeme yöntemini kullanarak üst üste bankanızın belirlediği sayıda şifresiz ödeme yapabilirsiniz. Sonrasında tekrar şifresiz alışveriş yapmak istediğinizde, kartınız gerçek kart sahibinin siz olduğunu teyid etmek için ödemenizi şifreyle yapmanızı isteyecektir. 35- 50 TL arasındaki alışverişlerinizi şifresiz, daha fazla tutarlı alışverişlerinizi ise şifreli olarak yapabildiğiniz temassız ödemede şifresiz olarak yapılabilecek, size ait olmayan alışverişlerin toplam tutarı bu sebeple çok olmayacaktır. Başınıza gelebilecek bir dolandırıcılık olayında ise herhangi bir kart hırsızlığı durumunda olacağı gibi bankanızın güvencesi altında olacağınızı unutmamalısınız.

Temassız Ödeme Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Temassız Ödeme Yapmanın Avantajları Nelerdir?Temassız ödeme özelliğini kullanırken, kartınızı elinizden hiç bırakmadığınız için unutma veya kaybetme ihtimallerini ortadan kaldırmış olursunuz. Mikro ödeme olarak adlandırılan küçük miktarlardaki ödemelerinizde para üstü alma ya da bozuk para denkleştirme gibi problemleriniz kalmayacaktır. Ek olarak alışveriş yaptığınız markette ya da mağazada sıranın çok hızlı ilerlemesi ve her bir kişinin işleminin saniyeler sürmesi, bu sistemle artık hayal değil. Bu sayede siz müşterilerde memnuniyet ve alışkanlık yaratan bir ödeme şekli olan temassız özellik, daha güvenli ve daha hızlı alışveriş olanağı sunmaktadır. Temassız kart özelliğini sadece alışverişlerde değil ulaşım için de kullanabilirsiniz. Çok ilginçtir ki Konya Londra’dan sonra ulaşımda temassız ödeme yöntemini kullanan dünyada ikinci şehir olarak tarihe geçmiştir.

Temassız ödeme; sadece müşteriler için değil, kasa görevlileri için de birçok avantaj sağlamaktadır. Kasaların yoğun olduğu anlarda müşterileri temassız işlem yapmaya yönlendirmek, mağaza temsilcilerinin de işlerini kolaylaştıracaktır. Bu sayede, kasa sırası beklemek yerine aldıkları ürünü bırakıp diğer mağazaları tercih eden müşteri sayısı da azalacaktır. Son olarak, temassız ödemeler sahte para riskini veya nakit parayı koruma maliyetini de minimuma indirecektir.

Türkiye’de yaklaşık 60 bin market ve mağazada bulunan temassız ödeme uygulaması, bankanızın size sağladığı en büyük kolaylıklardan birisi. Temassız ödeme işlemi sayesinde sıra beklemeden, vakit kaybetmeden yapılan alışverişin rahatlığını siz de doyasıya hissedeceksiniz. Kalan vaktinizi kendinize ayırarak, daha verimli işler için kullanabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.