Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tasarruf Mevduatı Nedir?

Tasarruf mevduatı nedir, ne işe yarar, kimler tarafından kullanılır sorularının ve daha fazlasının yanıtlarını sizler için derledik. Hemen tıklayın!
Tasarruf Mevduatı Nedir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ev almak, araba sahibi olmak, tatile gitmek, bir hayali gerçekleştirmek, iyi ve özel eğitimler almak, yurtdışına gitmek… Daha sıralayabileceğimiz o kadar çok şey var ki. Bunlara ulaşmak, hayalleri gerçekleştirmek, hedeflerin yerine gelmesi için birçok insan girişimlerde bulunur. Bunun ilk başlangıcı ise tasarruf yapmak olur. Ayrıca keşke herkes tasarrufunu hayallerine ulaşmak için yapsa. Geçinmek için tasarruf yapmak zorunda olanlarda mevcuttur. Fakat herkesin ilk amacı aynıdır. Bir şeylerden tasarruf ederek ya hayat şartlarını artırmak ya da hayallere kavuşmaktır.

Tasarruf alışkanlığımız zaten büyüklerimizden gelir. Geçmişten günümüze gelenek, görenek, adet gibi aktarılarak gelen tasarruflu olmak için çeşitli yöntemler değerlendirilir. Çeşitli harcamalardan tasarruf edilerek biriktirilen paralar, gelecek için hep bir şeylerde kullanılmıştır. Yani gelecek hep garanti altına alınmaya çalışılmıştır. Bunu gören bankalar ise bu ihtiyacı değerlendirerek, sundukları hesaplarda bir de tasarrufları çıkarmışlardır. Birikim, tasarruf yapan kişilerin bu hesapları değerlendirerek, daha çok para kazanmasını sağlamıştır. Bu durumda ortaya tasarruf mevduatları çıkmıştır.

O zaman tasarruf mevduatı nedir, nasıl açılır, neler yapılır ve nelere dikkat etmek gerekir hep birlikte
inceleyelim:

Tasarruf Mevduatı Nasıl Açılır?

Tasarruf Mevduatı Nasıl Açılır?Bankalar müşterilerinin her isteğine, ihtiyacına cevap verme gereksinimi ile tasarruf konusuna da el atmışlardır. İnsanların tasarruf etme isteğini fırsata çevirmişler ve mevduat seçeneğinin altına bir yenisini eklemişlerdir. İşte bu tasarruf mevduatıdır. İnsanların elde ettiği tasarrufları, birikimleri evde bulundurmak istememesi sonucunda, güvenli olan bankaların yollarını tutmuşlardır. Paralarını, bankalarda mevduat hesabı açtırarak bankaya emanet etmişlerdir. Paralar güvenli bir şekilde saklanıyor. Bu konuda hiçbir olumsuz düşüncemiz yok. Ama bankaların müşterileri için sunduğu diğer hesap türlerine bakıldığında, mevduat hesabında atıl bir şekilde duruyor.

Buna da Bakın:
Bankalarda Bireysel Hesap Nasıl Açılır?

Eğer paranızı kullanmayacak, biriktirecek ve saklayacaksanız, normal mevduat hesabının yanında tasarruf mevduatı hesabı açmanız en doğrusudur. Tasarruf mevduatına birikimlerinizi aktarır ve daha da değerlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu yüzden bankanız müşteri temsilcinize giderek, tasarruf sağlamak için mevduat hesabı açtırmak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir. Müşteri temsilciniz bireysel hesap açılışında olduğu gibi size gerekli olan işlemleri söyleyecek ve başlatacaktır. Bu durumda sizinle bankanın belirlediği ortak faiz oranlarıyla, birikimlerinizi daha da değerlendirebilirsiniz.

Tasarruf Mevduatı Nasıl Yapılır?

Tasarruf Mevduatı Nasıl Yapılır?Tasarruf mevduatı yapabilmeniz için öncelikle hesap açılışlarınızı gerçekleştirmelisiniz. Bankada müşteri temsilcisiyle birlikte yapacağınız işlemleriniz bittikten sonra hesabınıza birikimlerinizi yatırırsınız. Kendi belirlediğiniz süreye göre hesabın birikimler üzerindeki işlevselliği sürer. Yani tasarruflarınızı bankalarda ne kadar süre ile tutmak istiyorsanız, ona göre belirlemeler yaparsınız. Belirlenen süreye göre de banka ile aranızda bir faiz oranı anlaşması olur. Paranızı temin ettiğiniz bu süre içerisinde hesaplarda bulundurur ve dokunmazsanız sonucunda faiz geliri elde edersiniz.

Bankalarda normal mevduat hesaplarında atıl duracak paralarınız yerine, tasarruf mevduatlarınızı değerlendirmek daha doğrudur. Tabi bu durum sonucunda faiz geliri elde edildiği için faiz konusunda hassasiyetinize de bağlıdır. Eğer faiz konusunda bulunan bir hassasiyetiniz varsa birikimlerinizi İslami bankacılık ya da diğer adı ile faizsiz katılım bankacılığında değerlendirebilirsiniz. Faizsiz katılım bankacılığı nedir, görevleri nelerdir hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın! Yani ister faiz geliri elde edin isterseniz de faizsiz değerlendirmek isteyin, her türlü bankalarda tasarruflarınızı kullanabilirsiniz.

Tasarruf Mevduatı Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?

Tasarruf Mevduatı Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?Bankalarda tasarruflarınızı değerlendirmek için açacağınız mevduat hesaplarında dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bunların en başında da eğer faiz bankalarında değerlendireceksiniz faiz oranlarıdır. Bu oranlar bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bu konuda her banka için ayrı bir araştırmaya girmeniz ve faiz oranları konusunda inceleme yapmalısınız. Böylelikle aralarından sizin için en iyi oranları veren bankayı seçerek, tasarruf mevduat hesabınızı orada oluşturabilirsiniz. Faiz oranlarının yanında oluşabilecek masrafları da göz önünde bulundurmakta fayda vardır.

Bunun yanında tasarruflarınızı biriktirirken belirlediğiniz süreler ve bu sürelere uyum çok önemlidir. Banka ile yaptığınız anlaşmanın çerçevesinde kalmak ve belirlenen seçeneklerin dışına çıkmamak en doğrusudur. Bu sayede de tasarruflarınızı değerlendirmek için seçtiğiniz yolda amacınıza ulaşırsınız. Fakat paranızı erken çekmek ya da hesaptan çıkarmak zorunda kalırsanız, herhangi bir faiz geliri elde edemezsiniz. Durum böyle olunca bu konuda da ayrıca dikkatli olmak önemlidir.

Sonuç olarak; evde ya da bankaların mevduat hesaplarında atıl duran tasarruflarınızı değerlendirmek için bankaların tasarruf mevduatlarını kullanabilirsiniz. Böylelikle hem birikim yapmış hem de kazanç sağlamış olursunuz. Bu yüzden birikimleriniz dahilinde işlemlerinizi bankalarda yapmanız gereklidir. Kendi düşünce ve fikirlerinize göre banka seçimi yapmalı ve ona göre karar vermelisiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın