Yatırım yapmaya başla!

Suudi Arabistan Petrol Üretimini Kısmayacağını Duyurdu!

Suudi Arabistan Petrol Üretimini Kısmayacağını Duyurdu!

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta petrol cephesinde oldukça önemli gelişmeler yaşanmıştı. OPEC ülkeleri ve Rusya bir araya gelmişler ve özel bir toplantı gerçekleştirmişlerdi. Toplantının ardından açıklama yapan taraflar petrol üretimini Ocak seviyesinde dondurma üzerine anlaştıklarını kamuoyuna açıklamışlardı. Bu haftanın ilk işlem gününde ise Rusya’dan bir açıklama geldi. Rusya, petrol üretimini dondurma anlaşmasının 1 Mart tarihinde resmiyete dökülebileceğini belirtmişti. Bu gelişmeler karşısında petrol değer kazanarak toparlanmaya başlamıştı. Ancak bugün oldukça çarpıcı bir açıklama geldi.

Suudi Arabistan Petrol ve Mineral Kaynaklar Bakanı Ali Al-Naimi, Suudi Arabistan’ın petrol üretimini kısmayacağını tüm dünyaya duyurdu. Oysaki geçtiğimiz hafta gerçekleşen toplantının ardından Al-Naimi, petrol üretimin Ocak seviyesinde dondurulmasının oldukça önemli bir adım olduğunu söylemişti. Al-Naimi’den gelen bu açıklamayla birlikte petrol bugünkü işlemlerde yeniden düşüşler yaşadı. Al-Naimi’nin açıklamalarının önemli bölümleri ise şöyle oldu;

“Üretimi kısmayacağız!”

Al-Naimi, ABD’nin Houston kentinde düzenlenen IHS CERAWeek 2016 Enerji Konferansı’nda oldukça çarpıcı açıklamalar yaptı. Al-Naimi, geçtiğimiz hafta alınan kararın piyasalara umut verdiğini belirtti; ancak petrol üreticisi ülkelerin birbirlerine güveninin oldukça az olduğunu vurguladı. Yaşanan bu güvensizlik ortamında üretimi kesme tartışmalarının gereksiz olduğunu vurgulayan Al-Naimi, Suudi Arabistan’ın asla petrol üretimini kısmayacağını ifade etti.

“Verimsiz ve ekonomik olmayan üreticiler piyasa dışına çıkmalı”

Al-Naimi açıklamalarının devamında ise petrolün geçmiş yıllardaki seyrinden örnekler verdi. Petrol varil fiyatlarının bir zamanlar 100 doların üzerinde seyrettiğini belirten Al-Naimi, o yıllarda ABD’de kaya petrol üretiminin artış gösterdiğini söyledi. Ancak bu durumun geçmişte kalması gerektiğini belirten Al-Naimi, artık verimsiz ve ekonomik olmayan üreticilerin piyasa dışına çıkmaları gerektiğini söyledi. Suudi Arabistan’ın asla ABD’li kaya üreticilerine savaş açmak istemediğini belirten Al-Naimi, yüksek rekabetten dolayı Suudi Arabistan’ın en iyi sonucu almaya çalıştığını ifade etti.

Al-Naimi’nin Houston’da gerçekleştirmiş olduğu açıklamaların ardından ise petrol piyasasında düşüşler görülmeye başlandı. ABD göstergesi olan Batı Teksas petrolü (WTI) açıklamanın ardından varil başına 31,18 dolar seviyelerine geriledi. Avrupa göstergesi olan Brent petrolü ise varil başına 32,19 dolar seviyelerine düştü.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum