Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Stok Verileri Öncesi Petrol 40 Doların Üzerinde Dengelendi

Stok Verileri Öncesi Petrol 40 Doların Üzerinde Dengelendi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu’nun (OPEC) üretim kotasını kaldırması oluşan küresel arz fazlası endişesiyle birlikte petrol bilindiği üzere son iki yıldır sert kayıplar yaşıyor. Yeni yılda da petrol kayıplarını sürdürmüştü. Son 12 yılın en düşük seviyesi olan 30 doların altına sıklıkla gerileyen petrol, son haftalarda ise ralli yaptı. OPEC ve Rusya arasında gerçekleştirilen petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurma görüşmeleriyle birlikte petrol, tırmanışa başlamıştı. Ancak üretici ülkeler birbirlerine yönelik güvensizlik seviyesinden dolayı petrol üretimi donduracak resmi anlaşmayı bir türlü imzalayamıyor. Geçtiğimiz hafta Putin’in önderliğinde toplanan Rus petrol üreticisi şirketler, üretimi dondurmak adına yeni görüşmeler yapmak istediklerini dünya kamuoyuna duyurmuşlardı. Rusya’dan gelen bu açıklamanın ardından ise OPEC hareketlendi ve Nijerya bir açıklama yaptı. Nijeryalı yetkililer yaptıkları açıklamalarda; OPEC ve Rusya’nın petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurmak üzere yeniden bir araya geleceklerini duyurmuşlardı. Bu açıklamalar sonrası yaşanan süreçte petrol kazanımlarını giderek genişletti. Son haftalarda ralli yapan petrol, bugün ise tırmanışını 40 dolar üzerinde dengeledi.

Vadeli petrol kontratları Londra’da, Aralık ayından bu yana ilk kez geçtiğimiz gün 40 doların üzerine kadar tırmandı. Bugünkü işlemlerde ise vadeli kontratlar yarın ABD’de açıklanacak olan stok verilerinin etkisiyle birlikte yüzde 1,4 oranında değer kaybetti. Bilindiği üzere stok verileri son 80 yılın en üst seviyelerinde seyrediyor. Ekonomistlerin beklentilerine göre yarın açıklanacak olan stok verilerinin 3,5 milyon varil daha artması bekleniyor.

“Piyasa beklentileri değişiyor”

Saxo Bank A/S Emtia Strateji Müdürü Ole Hansen, petrol piyasasında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak görüş bildirdi. Hansen yaptığı değerlendirmede, temel göstergelerin henüz yerine oturmadığını vurguladı. Açıklamalarının devamında ise Hansen, göstergelere rağmen son birkaç haftadır piyasa beklentilerinin değişmekte olduğunun açıkça görüldüğünü söyledi. Açıklamalarının sonunda ise Hansen, tabanı gördüğümüze inandığını ifade etti.

Petrol piyasasında ise bugün yaşanan gelişmeler şöyleydi;

ABD göstergesi olan Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında bugünkü işlemlerde yüzde 1,5 oranında değer kaybetti ve varil başına 37,35 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Avrupa göstergesi olan Brent petrol ise ICE Futures Europe piyasasında bugünkü işlemlerde 59 sent düşerek varil başına 40,25 dolar seviyelerine geriledi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum