Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Spot Kredi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bankalarda kredi kullanım oranlarına baktığımızda en çok kullanılan türlerden olan spot kredi nedir, nitelikleri nelerdir sorularının yanıtları bu yazıda!
Spot Kredi Nedir? Nasıl Kullanılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kredi konusuna girdiğimizde o kadar çok fazla seçenek vardır ki kafanız karışabilir. Fakat krediler hakkında biraz bilginiz olsa neyin ne olduğu konusunu öğrenseniz, o zaman daha kolay olacaktır. Krediler içerisindeki seçeneklere baktığımızda taşıt, konut gibi ihtiyaca göre ayrıldığı gibi bir de kullanım yönüne göre ayrılır. Yani dek, spot, rotatif şeklinde kullanımlarda mevcuttur. Bunlar kredilerin ne yönde kullanıldığını ve ödemelerinin nasıl olacağını bize ifade eder. Her birinin duruma göre avantajı farklıdır. Bu yüzden özelliklerini bilmek ve değerlendirmek önemlidir. Durum böyle olunca da spot kredi için incelememizi gerçekleştirelim.

Spot Kredi Nedir?

Spot Kredi Nedir?Bankalarda kredi kullanım oranlarına baktığımızda en çok kullanılan kredi türüdür. Spot kredi; kredi kullanılırken vadesinin, faizinin ve ödeme tutarının belli olduğu kredi tutarıdır. Ekonomide yaşanan sıkıntılar, faiz değişimleri gibi etkenlerden etkilenmezler. Yani bankaların müşterileri de genelde belki farkında olarak belki de olmayarak spot kredi kullanıyorlar. Çünkü yoğun olarak kullanılan kredilere baktığımızda, her birinin vadesi, faiz oranı, ödeme düzeni en baştan belli ve ona uyum sağlanır. Kredinin vadesi bitene kadar herhangi bir değişme olmaz.

İlgili İçerik:
Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Ediyor?

Spot kredinin özelliklerine baktığımızda ise kısa ve orta vadeli olarak kullanıldığını görebiliriz. Kredinin kullanım zamanındaki piyasa koşullarına göre belirlenir. Kredi tutarı, faiz oranı ve vade seçenekleri belirlendikten sonra değişmez. Tabi, herhangi bir yapılandırmaya girmediği sürece bu seçenekler aynı kalır. Ama genel olarak spot kredi denildiğinde anlamanız gereken; bütün seçeneklerin kredi kullanılırken değerlendirilmesidir ve belirlenmesidir.

Spot Kredi Nasıl Kullanılır?

Spot Kredi Nasıl Kullanılır?Spot kredi denildiğinde birçok kredi türü altında değerlendirilebildiği görünür. Özellikle bireysel müşterilerin kullandığı çoğu kredi spot kredi şeklinde değerlendirilir. Sizde kredi kullanmışsanız, kullanan birini görmüşseniz ya da az çok araştırmışsanız, hepsinin spot kredi gibi olduğunu anlayacaksınız. Ayrıca spot kredi bireysel ve ticari müşterilerin hepsi için geçerlidir. Spot kredi türlerinden birini kullanmak isterseniz bankaya gitmeniz ve kredi kullanım için başvuru yapmanız yeterlidir.

Bankaya gitmeden öncede kredinizi ön onaya sunabilir ve çıkıp çıkmayacağını kontrol edebilirsiniz. Bunun için de internet bankacılığı seçeneğini rahatlıkla kullanırsınız. İnternet bankacılığında yapabileceğiniz işlemleri kontrol ettiğinizde, kredi başvurusu yapabildiğinizi de görürsünüz. Oradan yaptığınız başvurularda dikkat etmeniz gereken durum bankada bulunan kredi skorunuzdur. Eğer banka kredi notunuz yüksek ise ön onaydan büyük ihtimal geçersiniz. Tabi bankalarda başka sorunlarınız yoksa onayınız gerçekleşir.

İnternet üzerinden yaptığınız başvuruda ön onayı geçmişseniz eğer sonrasında şubeye giderek kullanımların gerçekleşmesi için evrakları götürür ve imza işlemlerini halledersiniz. Bu tür işlemlerinizi hallettikten sonra krediniz hesabınıza geçer ve yaptığınız planda ödemeye başlarsınız. Kredinin son taksitini ödeyene kadar da spot kredi olarak açık kalır. Son taksit ödendikten sonra kredi hesabı da kapanır. Burada önemli olan kredi kullanırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmenizdir.

Spot Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Spot Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?Dediğim gibi spot kredi birçok krediyi içerisinde barındırır. Yani kredi kullanırken nelere dikkat etmeniz gerekiyorsa spot türler için de aynıları geçerlidir. Bu koşullarda kredi kullanımları bankaların belirlediği ve özellikle dikkat ettiği konularla ön plana gelirler. Bunların en başında da kredi notu gelir. Bankalar müşterilerine kredi verirken mutlaka kredi skorunu ön plana çıkarırlar. Bu skor, kişinin finansal karnesi niteliğindedir. Bu sebeple kredi sicili nasıl temizlenir incelemeniz önemlidir. Bunun dışında gelir, eğitim, yaş, medeni hali gibi durumlar da incelenmektedir. Ticari firmalarda ise aylık, dönemlik ve yıllık raporlara bakılır. Bu raporlar incelenerek firmalar için limit uygulaması gerçekleştirilir. İşte bankalar bu koşullarda kredi hizmetlerini gerçekleştirirler.

Kredi kullanacak kişi ya da kurumlarda bankaların dikkat ettiği bu seçenekleri doğru bir biçimde değerlendirmelidirler. Bunun yanında kullanacakları kredi türüne göre çeşitli planlamalar yapılmalıdır. Yani kredi tutarı, vadesi, faiz oranı, masrafları gibi durumları tek tek incelemeli ve banka seçimini o şekilde gerçekleştirmelidir. Böylelikle kullanabilecekleri en doğru krediyi seçmiş olurlar.

Sonuç olarak; spot kredi dediğimizde aklımıza herhangi bir kredi türünden çok niteliği gelmelidir. Bu niteliğin altında birçok çeşitte kredi yer alabilir. Genel olarak ülkemizde kullanımı sağlanan spot kredi nedir, nasıl kullanılır ve nelere dikkat edilir bilgisi oldukça önemlidir. Bu yüzden yazımda sizlere bunlar hakkında bilgiler verdim. Bu yazımı okuduktan sonra kredileriniz arasında nitelik ayrımını daha iyi yapabileceksiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın