Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

S&P’nin Türkiye’ye İlişkin Not Görünümü Yükseltmesi Hatasını Düzeltme mi?

S&P’nin Türkiye’ye İlişkin Not Görünümü Yükseltmesi Hatasını Düzeltme mi?
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyada üç adet kredi derecelendirme kuruluşu bulunmakta. Bunlar; Standard & Poor’s (S&P), Moody’s ve Fitch Ratings. Küresel fonlar, bu üç kredi derecelendirme kuruluşunun ülkelere yönelik notlarına bakarlar ve bu doğrultuda yatırımlarını gerçekleştirirler. Yani genel kanıya göre; üç kredi derecelendirme kuruluşundan, ikisinin bir ülkenin kredi notunu “yatırım yapamaz” olarak belirtmesi, küresel fonların o ülkeye karşı temkinli davranmalarına yol açmaktadır…

Türkiye ekonomisi ise yıllardır sürdürdüğü istikrarı, maalesef darbe girişimi gecesiyle bir miktar sekteye uğratmıştı. Politik görünüme ilişkin belirsizlik ve kritik kurumlarda görev alan teröristlere karşı gerçekleştirilen yakalama operasyonları, ekonomik istikrarı negatif yönde etkilemişti. Hem yerli hem de yabancı yatırımcıların büyük bir hassasiyet içerisinde takip ettikleri gelişmeler karşısında, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları harekete geçtiler. İki büyük kuruluş olan S&P ve Moody’s, Türkiye’nin not görünümünde indirime gitme kararı aldıklarını kamuoyuna açıklamışlardı.

Kurumlardan gelen not indirim kararları sonrası, Türk varlıklarında değer kayıpları giderek derinleşmeye başlamıştı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından, Türkiye ekonomisinin direksiyonunda bulunan kişi ve kurumlar yaptıkları açıklamalarda; not indirim kararlarını siyasi olarak nitelemişler ve kesinlikle kabul edilemez olduğunu dile getirmişlerdi. Cuma günü yurt içi piyasaları şaşkına çeviren bir gelişme yaşandı. S&P’den kamuoyuna yapılan açıklamada; Türkiye’nin kredi notu görünümün negatiften durağana yükseltildiği belirtildi. Ancak Türkiye’nin BB seviyesinde bulunan kredi notu sabit tutuldu. Detayların yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

S&P’den gelen açıklamaların ardından bugün Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin, kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen kararlarına hangi pencereden baktığının açıkça görüldüğü açıklamalardan öne çıkan bölümler ise şöyle;

“S&P kendi hatasını düzeltme ve özür dileme yoluna gitti”

Tüfenkci yaptığı açıklamada; kredi derecelendirme kuruluşlarının siyasi mülahazalarla hareket ettiklerini belirterek, bu yüzden Türkiye ekonomisine karşı aceleci değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi. Darbe girişiminin ardından S&P’den gelen not indirim kararının kesinlikle gerçeği yansıtmadığını belirten Tüfenkci, bu kararın hiçbir veri ve analize dayanmadığını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Tüfenkci, Cuma günü gelen açıklamalarla ilgili ise S&P’nin kendi hatasını düzeltme ve bir nevi özür dileme yoluna gittiğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar