Yatırım yapmaya başla!

SPK, Invest-AZ Yatırım’a 7 Ayrı Usulsüzlükten İdari Para Cezası Kesti

SPK, daha önce de birçok kez usulsüzlük yapan, Invest-AZ Yatırım Menkul Değerler’e 7 maddeyi ihlal ettiği gerekçesiyle idari para cezası uyguladı.
SPK, Invest-AZ Yatırım’a 7 Ayrı Usulsüzlükten İdari Para Cezası Kesti

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) haftalık bülteni yayımlandı. Invest-AZ Yatırım Menkul Değerler hakkında yürüttüğü incelemeleri sonuçlandıran kurum, kararını açıkladı. Daha önce de birçok defa uyarılan, yakalanan ve ceza alan Invest-AZ Yatırım’a 7 ayrı usulsüzlükten toplamda 1 milyon 836 bin 538 lira idari para cezası kesildi.

Invest-AZ Yatırım Menkul Değerler’in 7 Maddeyi İhlal Ettiği Tespit Edildi

Invest-AZ Yatırım Menkul Değerler’in 7 Maddeyi İhlal Ettiği Tespit EdildiYatırım araçları, finans piyasalarına yönelik çeşitli eğitimler, yatırım hizmetleri veri analizi gibi faaliyetleri olan yatırım kuruluşu, SPK’nın koyduğu 7 maddede usulsüzlük yaptı. Toplamda 1 milyon 836 bin 538 liraya ulaşan para cezaları ve verilmelerine yol açan ihlaller şu şekilde;

  • 478 bin 846 lira: Yurt dışında yerleşik kuruluşlar lehine çeşitli tanıtım ve pazarlama yapılması.
  • 478 bin 846 lira: Dışarıdan hizmet alımına yönelik mevzuatta belirlenen kurallara uyulmaması.
  • 478 bin 846 lira: Bilgi İşlem Altyapısına İlişkin İlkeler’in bilgi işlem altyapısı yönetimi, erişim kontrolü, sızma testi başlıklarında yer verilen hususlara aykırılık teşkil eden uygulamalar yapılması ile kayıtların tutulması, saklanması ve yedeklenmesi.
  • 100 bin lira: Kaldıraçlı alım-satım işleminde fiyat farkının piyasa koşullarına uyumlu olmaması.
  • 100 bin lira: Teftiş ve iç kontrol birimlerinde gerekli personellerin çalıştırılmaması.
  • 100 bin lira: Dijital ortamda bulunan bazı kayıtların muhasebe kayıtlarında bulunmaması. Müşterilerin bakiyelerinin İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş.’ye bildirilmemesi.
  • 100 bin lira: Kaldıraçlı alım-satım işlemlerinde yatırımcılarla sözlü ve her türlü elektronik ortamdaki iletişimlerin saklanmaması olmak üzere toplamda 7 farklı madde ihlali gerçekleşti.

Albaraka Türk Katılım Bankası’nın Sermaye Artırımı Onaylandı

Albaraka Türk Katılım Bankası'nın Sermaye Artırımı OnaylandıSPK Albaraka Türk’ün 450 milyon TL tutarındaki bedelli sermaye artırımına onay verdi. Haftalık bültende yer alan diğer onaylamalar; Global Menkul Değerler’in 100 milyon lira ve Tacirler Yatırım Menkul Değerler’in 350 milyon lira tutarındaki borçlanma aracı ihraç başvuruları oldu.

Korteks Mensucat Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 600 milyon lira, Şeker Finansal Kiralama AŞ’nin ise 218 milyon lira tutarındaki başvuruları onaylandı. Yatırım Menkul Değerler’in  1 milyar 870 milyon lira tutarındaki Tahvil/Finansman Bonosu ile 30 milyon lira tutarındaki Yapılandırılmış Borçlanma Aracı ihracına da onay geldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.


Okur Yorumları

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum