Paylaşım

Sıcaklar E-ticaret’i İkiye Katladı


 

Avantajix.com’un açıkladığı verilere göre, sıcak hava, e-ticaret kullanılarak yapılan alışverişleri tam iki katına çıkardı. Şirketten yapılan karşılaştırma ve kavurucu sıcağın e-ticarete etkileri haberimizde;

Son günlerde Türkiye sıcak hava dalgasının esiri olmuş durumda. Mevsim normallerinin üzerine tırmanan sıcaklar, tüketicilerin evden dışarı çıkmalarını bir hayli zorlaştırıyor. Böylelikle tüketiciler, ihtiyaçlarını internetin en önemli nimetlerinden biri olan e-ticaretten karşılıyorlar. Avantajix.com bugün sıcak hava dalgalarının e-ticaret üzerindeki etkileriyle ilgili olarak gerçekleştirdiği çalışmayı kamuoyuyla paylaştı.

Avantajix.com’un yaptığı çalışmaya göre, sıcakların 35 dereceyi aştığı günlerde 12.00 ile 16.00 saatleri arasında e-ticaret yüzde 100’ün üzerine tırmanıyor. Sıcaklığın 40 dereceyi bulduğu saatlere bakıldığında ise online alışverişlerde artış tam yüzde 120’ye tırmanıyor. Ayrıca hava sıcaklığının en yüksek seviyeye ulaştığı 12.00 ile 16.00 saatlerindeki sıcaklığın 35 ile 40 derece arasında olduğu 11-15 Temmuz tarihlerinde yapılan online alışverişin, sıcaklığın 28 ile 30 derece civarında olduğu 4-8 Temmuz tarihlerine göre yüzde 100’ün üzerinde arttığı belirtildi.

En fazla işlem hangi sitelerde yapıldı?

Avantajix.com yaptığı çalışmada tüketicilerin hangi sitelerde alışveriş yaptıklarını araştırdı. Yapılan araştırmaya göre 11-15 Temmuz tarihleri arasında 12.00 ile 16.00 saatleri arasında en çok işlem yüzde 36 oranında fırsat sitelerinden yapıldı. İkinci sırada ise yüzde 21 ile kozmetik ürünlerinin satıldığı siteler yer alıyor.

“Sıcaklar e-ticaret pazarını geliştiriyor”

Avantajix.com’un kurucu ortaklarından Güçlü Kayral, yaptıkları araştırmayla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Kayral yaptığı açıklamada, sıcaklar ve online alışveriş arasındaki ilişkiyi orta çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Kavurucu sıcaklar ve iklim değişikliğinin tüketici hayatlarında birçok şeyi değiştirdiğini belirten Kayral, teknolojinin ve internetin yaygınlaşmasıyla birlikte tüketicilerin evden veya ofisten çıkmamaya özen gösterdiklerini dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Kayral, bu nedenlerden dolayı tüketicilerin artık ihtiyaçlarının çoğunu e-ticaret üzerinden yaptıklarını ve böylelikle pazarın giderek geliştiğini ifade etti.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın