Yatırım yapmaya başla!

Sanayi Üretim Verisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Sanayi Üretim Verisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Ekonomi adına önem taşıyan ve piyasadaki fiyat değişimlerine neden olan verilerden biri de sanayi üretimdir. Çünkü biliyorsunuz ki bir ülkenin ekonomisinin yadsınamayacak bir kısmı, endüstriyel kapasiteye bağlıdır. Dolayısıyla bu veri, finans piyasalarında işlem gören araçların değerinde ciddi anlamda değişimler meydana getireceği gibi ülkenin ekonomisinde de hissedilir değişikler görülmesine sebep olacaktır.

Faiz oranlarına ve tüketici taleplerine son derece duyarlı olan bu veri sayesinde üretim miktarında yaşanan değişme oranlarını görebilirsiniz. Çünkü mevcut kaynakların, ne kadar tüketildiğini belli periyotlar halinde her ay ve yıl düzenli olarak takip etmenizi sağlar. Bu anlamda imar, altyapı ve maden sektörleri hesaba katılarak, veriler hazırlanır. Biliyorsunuz ki bu sektörler Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH) ekonomik verisinin saptanması konusunda önemlidir. Özellikle çekirdek perakende satışları verisi de GSYİH konusunda belirleyicidir. Aslına bakarsanız tüm veriler birbirleriyle bağlantılıdır. Bu nedenle hepsini birlikte yorumlamanız gerekir. Bu konuya son başlıkta değineceğim.

Şimdi, sanayi üretim verisi nedir, nasıl yorumlanır, piyasaları nasıl etkiler gelin hep birlikte inceleyelim:

Sanayi Üretim Verisi Nedir?

Sanayi Üretim Verisi Nedir?Ülkelerin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla oranlarını belirlemeye önemli ölçüde aracılık eden sanayi üretim verisi; imalat, maden ve altyapı sektörlerinin durumu hakkında bilgi verir. Tüketici talebini ölçen ve var olan kaynaklar üzerinde duran veri, piyasaların eğilim yönleri hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlar. Çünkü bu konu direkt olarak ekonomi ile alakalıdır ve enflasyona yol açabilmektedir. Bu yüzden Amerikan Merkez Bankası (FED) dahi para politikalarını uygulamadan önce bu veriyi inceler. Bunun sebebi enflasyonun ilk olarak endüstriyel sektörde yerini göstermesidir.

Endüstriyel sektörün içinde yer alan emtia araçlarının fiyatlarında yaşanan yükselişler, temel ihtiyaçlara da yansır. Değerli madenlerin, sanayi metallerinin, tarımsal emtia gruplarının değerlerinde de yükselişler meydana gelir. Bu durumda endüstriyel üretim oranı hızlı bir şekilde hareket eder. Aşırı derecede hissedilir dalgalanmalar görülür. Bu nedenle ülkenin ekonomisinin genel seyrini izlemek adına sanayi üretim verilerinin takip edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra işsizlik oranları, tarım dışı istihdam verisi, tüketici güven endeksi gibi veriler de ekonomi hakkında bilgi almanızı, piyasaların ne şekilde yön değiştireceğini görmenizi sağlamaktadır.

Sanayi Üretim Verisi Nasıl Yorumlanır?

Sanayi Üretim Verisi Nasıl Yorumlanır?Endüstri alanında incelemeler yapılarak elde edilen veriler her ayın ortasında açıklanır. Türkiye saati ile 16:15 olmak üzere basına yansıyan veriler, yatırımcıların işlemlerinde yön değiştirmesine neden olur. Çünkü verilerin sonucuna göre enstrümanların değerleri olumlu veya olumsuz olarak etkilenecektir. Buna göre yatırımcı doğru fiyat seviyelerinden işlem yapmak için mutlaka bu verilerin açıklanmasına bekler. Bu gibi önemli verilerin çoğu Amerika tarafından rapor edildiği için direkt olarak dolar bazında değişmeler görülür. Yatırım araçlarının çoğu Amerikan doları üzerinden işlem gördüğü için dolaylı olarak onların değeri de aynı veya zıt doğrultuda etkilenmektedir.

Veriler her ay ve her yıl olmak üzere açıklanır. Bu durumda bir ay önceki veriye bakarak, bu ay açıklanacak olan sonuç ile beklentiler kıyaslanarak yorum yapılmalıdır. Örnek vermek gerekirse; önümüzdeki ay için sanayi üretim verisi beklentimiz %2 artış yaşayacak tarzında olduğunu düşünelim. Bu durumda açıklanan veri sonucunda endüstriyel üretimde %2’lik veya daha fazla olumlu büyüme yaşanmışsa doların değeri büyük ihtimalle yükselir. Tam aksine beklentinin aksinde olumsuz bir düşüş yaşanırsa da Amerikan dolarının fiyat seviyesi genellikle geri çekilir. Bu kapsamda elbette diğer verilerin sonuçlarını da incelemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Çünkü birinin olumlu diğerinin ise olumsuz olması tüm olasılıkların değişmesine neden olmaktadır. Bu yüzden hepsini birlikte yorumlayarak, analizini yapmalısınız. Böylece verdiğiniz kararlardan pişmanlık duymazsınız. Doğru yorumda bulunarak, beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Sanayi Üretim Verisi Piyasaları Nasıl Etkiler?

Sanayi Üretim Verisi Piyasaları Nasıl Etkiler? Temel analizlerin içerisinde yer alan, piyasaları etkileyen ekonomik faktörleri takip ederek kazançlı çıkabilirsiniz. Çünkü her veri direkt olarak yatırım araçlarının değerine etki eder. Bu etkiler bazı araçlara olumlu yansırken bazılarına ise olumsuz yansır. Bu nedenle öncelikle piyasalarda işlem gören araçlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Hangi veriler, enstrümanların değerini ne yönde etkiliyor öğrenmelisiniz. Örnek vermek gerekirse; Amerika tarafından açıklanan verilerin sonuçlarının olumlu olması doların değerini pozitif yükseliş eğilimine sokarken, döviz ile zıt yönlü fiyat hareketine sahip olan emtiaların değerini düşür. Bu yüzden aracı kurumların eğitimlerinden faydalanarak, bu gibi püf noktaları öğrenmelisiniz. Ardından bütün verilerin nasıl takip edilmesi ve yorumlanması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Sonuç olarak, birikimlerinizi finans piyasalarında değerlendirmek istiyorsanız kesinlikle etkili bir şekilde piyasa takibi yapmanız gerekiyor. Hem yurt içi hem de yurt dışı yaşanan gelişmelerden, açıklanan verilerden, yapılan para politikalarından haberdar olursanız, işlemlerinizi bilinçli olarak yürütebilirsiniz. Piyasaların ve enstrümanların eğilim yönlerini doğru olarak tahmin edebilirsiniz. Böylelikle para kazanacağınız araçlara en uygun seviyelerden yatırım yaparak, beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Tüm bunlar için öncelikle yatırım yapacağınız piyasaları tanımalısınız. Mantığını kavramalısınız. Fiyat analizlerini yapabilir hale gelmelisiniz. Böylece hedeflediğiniz getirilere ulaşmak için izlemeniz gereken yolları belirleyebilirsiniz. Doğru stratejilerle hareket ederek güzel miktarlarda kazanç elde edebilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum