Paylaşım

Sanayi Daralmaya İşaret Etti


 

Sanayi sektöründen kötü haber! İmalat sanayiine ait resmi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Haziran ayında, bir önceki aya göre 49’a geriledi. Peki, sanayide daralmaya sebep olan etkenler ne oldu?

İmalat Sanayi Satın Alma Yönetici Endeksi (PMI), 7 Haziran seçimleri sonrası 49 seviyesine geriledi ve tekrar daralmaya işaret etti. Üretim ve yeni siparişler geriledi, ihracat siparişleri Türk lirasındaki değer kaybına rağmen düşüşe devam etti.

İmalat PMI Mayıs ayında 50.2 değerini aldı ve yılın ilk altı ayının beşini daralmaya işaret eden 50’nin altında geçirdi.

İmalat PMI’yi oluşturan beş temel öğeden sadece istihdamın endekse etkisi pozitif oldu. Öte yandan üretim, yeni siparişler, girdi stokları ve tedarikçilerin teslim süreleri daralmaya işaret etti.

Yeni siparişlerdeki daralma bu ay geçen aya kıyasla artış gösterdi. Mayıs ayında 49.2 olan yeni sipariş endeksi, bu ay 48.2’ye geriledi.

Mayıs’ta 49.2 olan yeni ihracat siparişleri endeksi 47.7 düzeyine geriledi. Üretim endeksine bakıldığında geçen ay 49.8 olan seviye 47.5’e indi. Bu düşüşte pazardaki zayıf koşulların satın alma faaliyetlerini düşürmesi etkili oldu.

Girdi fiyatları, Haziran ayında uzun vadeli ortalamaların üzerinde artış gösterirken, fabrika çıkış fiyatlarındaki artış 14 ayın ikinci yüksek düzeyinde gerçekleşti.

Çin’in imalat PMI rakamlarına bakıldığında onda da bir durağanlık olduğu görülmekte. İmalat PMI Haziran ayında 50.2 düzeyine geldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri 50.4 seviyesindeydi.

Hizmet ve inşaat sektörlerinin imalat dışı PMI geçen Mayıs ayında 53.2 iken, Haziran’da 53.8 seviyesine yükseldi.

Çin hisse senetlerinin düşüş göstermesinin ardından, Çin Merkez Bankası gösterge faiz oranlarını düşürme kararı aldı.

Hong Kong’daki Standard Chartered Plc ekonomisti Ding Shuang “Bu bir istikrarlaşma işaretidir. Ancak hızlı bir toparlanma henüz görmedik. Toparlanmanın ek politika desteğine ihtiyacı var” şeklinde değerlendirme yaptı.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın