Yatırım yapmaya başla!

Rusya’dan Üretim Görüşmeleri Öncesi Önemli Açıklamalar Geldi!

Rusya’dan Üretim Görüşmeleri Öncesi Önemli Açıklamalar Geldi!

Rusya’nın petrol üzerinde ne kadar etkili olduğu malumunuz. Bilindiği üzere 17 Nisan tarihinde Petrol İhraç Eden Ülkeler Birliği (OPEC) ve Rusya petrol fiyatlarına istikrarı getirebilmek adına Katar’ın başkenti olan Doha’da ikinci kez bir araya gelecekler. İlk görüşme 16 Şubat tarihinde gerçekleşmişti. Görüşmede taraflar, petrol üretimini Ocak ayı seviyesinde dondurma kararı almışlardı. Ancak ilerleyen günlerde oluşan güvensizlik ortamında resmi imzalar atılamamış ve üretim giderek artmıştı. OPEC ve Rusya arasında gerçekleşen ilk toplantının ayrıntılarının yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Yaşanan bu gelişmelerin üzerine OPEC ve Rusya yeniden bir görüşme gerçekleştirme kararı aldılar. Taraflar petrol üretimini dondurmak üzere yeniden Doha’da bir araya gelecekler. Toplantıya sayılı günler kala Rusya cephesinden bugün önemli açıklamalar geldi. Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, üretim dondurma görüşmeleriyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Novak’ın açıklamalarının öne çıkan bölümleri ise şöyle;

“Üretimin Ocak seviyesinde dondurulması konuşuluyor, ancak başka önerilere de açığız…”

Düzenlenen bir konferansta açıklamalarda bulunan Novak, Doha’da gerçekleşecek görüşmelerde büyük petrol üreticisi ülkelerin küresel petrol pazarını dengelemeye yardımcı olacak petrol üretimini dondurma kararı için anlaşmaya varacaklarını umduğunu söyledi. Günlük 1,5 milyon varil stok fazlası bulunduğunu belirten Novak, piyasaya istikrarı getirmek adına üretici ülkelerin üzerine düşeni fazlasıyla yapacaklarını dile getirdi. Açıklamalarının devamında ise Novak, petrol üretiminin Ocak ayı seviyelerinde dondurulması üzerinde konuşulduğunu belirterek; yine de başka önerilere açık olduklarını ifade etti.

Doha’daki toplantıya sayılı günler kala petrol piyasasının seyri hangi yönde?

OPEC ve Rusya arasında gerçekleşecek olan üretim dondurma görüşmeleri öncesi petrol, kazanımlarına devam ediyor. ABD’de açıklanan petrol stoklarının son 80 yılın zirvesine tırmanmasının ardından bu işlem haftasında gerilemesi, petrol fiyatlarının tırmanmasına neden oldu. Yaşanan bu gelişmeler sonrası ABD göstergesi olan Batı Teksas Petrolü (WTI) haftanın son işlem gününde Nymex piyasasında yüzde 5,8 değer kazanarak varil başına 39,42 dolara tırmandı. Avrupa göstergesi olan Brent petrol ise ICE Futures Europe piyasasında haftanın son işlem gününde 2,27 dolar değer kazanarak varil başına 41,70 dolara çıktı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum