Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Rotatif Kredi Nedir? Nasıl Kullanılır ve Hesaplanır?

Ticari üşteriler için kısa vadeli uygulanan özel kredi türüne dair ayrıntıları açıkladı. Detaylar yazımızda...
Rotatif Kredi Nedir? Nasıl Kullanılır ve Hesaplanır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İhtiyaçlar karşısında kullanılan kredilerin birçok türü olduğunu anlayabilirsiniz. Bankaların internet sitelerine girdiğinizde de bu çeşitliliği rahatlıkla görebilirsiniz. Bu farklılığı görebileceğiniz gibi birde görmediğiniz, ilgilenmediğiniz ya da bilmediğiniz bir taraf daha vardır. O ise kredilerin fiziksel özellikleridir. Yani dövize endeksli, spot ya da rotatif kredi şeklindedir. Bunların arasında spot kredi nedir, nasıl kullanılır daha önce incelemiştik. Şimdi ise aynı şekilde rotatif kredi hakkında bilgiler vereceğim.

Bireysel müşterilerin rotatif kredi hakkında fazla bilgisi olacağını sanmıyorum. Çünkü bu kredi türü, ticari müşterilerde kullanılır. Ticari müşterilerin ihtiyaç durumları, şekilleri ve zamanları çok farklı olduğu için hizmet seçenekleri de farklıdır. Bunlardan bir tanesi de rotatif kredilerdir. Bu kredi türü bilmeyenler için oldukça kafa karıştırıcıdır. Fakat öğrendiğinizde göreceksiniz ki kredi kartı ile kredinin arasında çalışan bir mantığa sahiptir. Bu durumda rotatif krediyi daha ayrıntılı incelemekte fayda vardır.

Rotatif Kredi Nedir?

Rotatif Kredi Nedir?Vadesi bir yıldan az yani kısa vadeli olarak uygulanan, ticari müşterilere uygulanan ve anlık oluşan ihtiyaçlara bankalarda bulunan limit doğrultusunda kullandırılan kredi türüdür. Bu krediyi diğerlerinden ayıran özelliği herhangi bir anapara ödemesinin vaktinin bulunmamasıdır. Burada önemli olan vadesinin bir yıldan uzun olmamasıdır. Bankalar bu kredileri masraflı olarak gördüğü için faiz oranlarını da yüksek tutar. Faizi ise günlük olarak hesaplanır. Çünkü kredinin ne zaman kapanacağı belli değildir.

Buna da Bakın:
Kredi Hangi Şekillerde Verilir?

Rotatif krediler; şirketler ve bankalar için ciddi önem sahibidir. Anlık ihtiyaçların kolaylıkla giderilmesinde şirketler, yüksek faiz oranları içermesinden dolayı da bankalar için önemlidir. Bu tür kredilerin dönem dönem faiz ödemeleri mevcuttur. Bunlar konusunda da ayrıca dikkatli olmak çok önemlidir. Genel işleyiş biçimi ise kredinin belli dönemlerinde o tarihe kadar olan faizinin ödenmesidir.

Rotatif Kredi Nasıl Kullanılır?

Rotatif Kredi Nasıl Kullanılır?Şirketler tarafından kullanılan rotatif krediler; yetkili birinin bankaya gitmesi ile ya da talimat gönderilmesi ile mümkündür. Rotatif kredi kullandırım talimatının yazılması ve bankaya gönderilmesi en hızlı biçimidir. Böylelikle banka da işlemleri yaparak kredinin şirket hesaplarına aktarılması sağlanır. Rotatif kredi spotta olduğu gibi vadesi ve ödeme planı belli değildir. Belli olan tek şey faiz oranıdır. Ama faiz oranları güncellendikçe o tarihten itibaren rotatif kredilerin de faiz oranları güncellenir. Ayrıca faiz ödemelerinin de belli bir dönemi vardır.

Rotatif kredilerin maksimum vadesi 12 aydır. Bu süre içerisinde de yılda 4 defa faiz ödemesi yapılır. Bu dönemler ise mart, haziran, eylül ve aralıktır. Bu dönemlerde en son ödenen faiz gününden itibaren hesaplamalar yapılır ve ödenir. Bunun dışında dönem içerisinde istediğiniz gibi kullanım ve kapatma yapabilirsiniz. Sadece bu konuda önemli olan bankanın nezdinde, şirkete ayrılmış bir limit olmasıdır. Bu limitler ise şirketlerin mali raporlarına göre belirlenir ve bu tür uygulamalarda işlemlerin daha hızlı ilerlemesini sağlar.

Şirketin bankada bulunan limitleri ile bireysel müşterilerin kredi notları aynı şey gibi düşünebilirsiniz. Banka kredi notu nedir, nasıl ve neye göre hesaplanır detaylı bilgi almak için tıklayın! Ticari şirketlerin limit belirlenmesi de performanslarına göre yapıldığı için kredi notu gibi algılanabilir. Bankalarda şirketler için krediler kullandırılırken bakılan en önemli ayrıntı da limittir. Bu doğrultuda rotatif kredi kullanabilir fakat gerekliliklerinin yerine getirilmesi önemlidir. Bunlardan ilki de faiz ödemelerinin ve anaparanın zamanında yapılmasıdır. Bu kredinin şirket tarafından tercih edilmesindeki avantajı ise kolay kullanılması, geri ödeme rahatlığı, nakit yönetiminin olması, kullanım çeşitliği şeklindedir.

Rotatif Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Rotatif Kredi Kullanırken Nelere Dikkat Etmelidir?Bu tür kredilerde en önemli olan faiz ödemelerinin dönemlerinde ödenmesidir. Faizler dönemlik değiştiği için takipleri de önemlidir. Bankalar değişim zamanlarında şirketlere bilgi verirler. Dönem sonlarında ödenmesi gereken faiz oranları ise bu değişikliklere göre hesaplanır. Faizlerin ödemesini yaparken de bankalarla mutabık kalmak çok önemlidir. Mutabakatınız sonucunda ödemelerinizi geciktirmeden yapmalısınız.

Toparlayacak olursak; rotatif krediler Türk Lirası olarak kullanılır. Faizleri dönemlik olarak alınır. Anapara ise 1 yıl içerisinde istenilen zamanda kapatılır. Şirketlerin anlık doğan ihtiyaçları karşısında rahatlıkla kullanabileceği ve ödemesinin de esnek olduğu kredi türüdür. Bu yüzden şirketler için oldukça önemlidir. Bu kredi sayesinde işleyişlerinde herhangi bir aksaklık yaşamadan devam ettirebilirler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın