Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

POS Cihazı Nedir? Ne İşe Yarar?

Günlük hayatımızda kullandığımız kredi kartları için vazgeçilmez bir ürün olan POS cihazlarına detaylı bir bakış...
POS Cihazı Nedir? Ne İşe Yarar?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Özellikle alışveriş tutkunları, POS cihazı kavramına daha yakındır. Çünkü sıklıkla karşılaşırlar ve ödemeleri kredi kartı ile olanlar sıklıkla kullanırlar. POS cihazlarının kullanımında basit birkaç nokta vardır. İş yeri sahibinin, bu cihaza sahip olması için bankaya başvuru yapması ve telefon hattı üzerinden kurulum sağlaması gereklidir. Böylelikle nakit alışverişlerin yanında, kredi kartı ile alışverişte mümkün kılınır. Bu durum ise kredi kartı kullanan müşterilerin tercihlerinde kolaylığa sebep olur.

Alışverişlerin kredi kartı üzerine yönlenmesiyle POS cihazı sayısında da artışlar meydana gelmiştir. Artık hemen her yerde kredi kartı ile alışverişlerinizi yapabilmeniz, POS cihazlarına sahip olunmasıyla mümkündür. Özellikle büyük alışveriş yerlerinde bir değil birden fazla POS cihazı mevcuttur. Yani POS cihazları da bazı özelliklerinden değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle banka hizmetlerinin kullanılmasında büyük fayda sağlayan POS cihazları nedir, ne işe yarar hakkında bilgi vereceğiz.

POS Cihazı Nedir?

POS Cihazı Nedir?Telefon bağlantısı sayesinde kullanılan ve üye iş yeri ile banka arasında bağlantının kurulurken kullanıldığı cihaza; POS makinesi denir. İngilizce olan “Point Of Sale” kelimesinin kısaltmasıyla dilimize gelmiştir. Türkçe karşılığı ise ‘satış noktası’ şeklindedir. POS cihazlarında banka hesap kartı ya da kredi kartları kullanılmaktadır. Yani bankaların alışveriş yapabildiğiniz kart ürünleri için tasarlanmıştır. Alışverişlerinizi yaparken kullandığınız bu cihazlarda tanıma özelliği vardır. Yani sizin kredi kartınızı makineye okuturlar ve cihaz sizi tanır. Kartınıza ait şifrenizi girdikten sonra işlemler gerçekleştirilir.

Kredi kartlarında bulunan çipler sayesinde bu makineler kolaylıkla kullanılabilir. POS cihazları telefon hatlarıyla bankalara bağlanır. Yapılacak işlemler o bağlantı sayesinde gerçekleştirir. Bankalardan gerekli bilgilere ulaşarak, alışverişin yapılıp yapılmayacağının kararı verilir. Sonucunda da yapılan alışverişin tutarı, pos makinesi kullanarak kredi kartından ödenir. Bu tür işlemlerin yapılmasına olanak sağlar ve alışverişlerin hem güvenli hem de hızlı olmasına yarar.

POS Cihazı Ne İşe Yarar?

POS Cihazı Ne İşe Yarar?POS makinesi sadece ödeme yapılan araç gibi görünse de aslında birçok işlevi vardır. Bunların en başında da takılan kartın doğru, sahte, geçerli olup olmadığını kontrol eder. Bu sebeple alışverişlerin kredi kartı ile yapılması güvenlidir. Kartların yapılan alışverişlerde geçerliliğinin yanında bir de hesapların müsait olup olmadığını kontrol eder. Müsait olduğu takdirde de ödemeleriniz gerçekleşir. Müsait değilse de bankadan size bakiye reddi cevabı gelir. Buna göre alışveriş yapılır ya da yapılamaz. Her iki durumda da size bir işlem kağıdı üretir. Burada işleminize ait detaylar yer alır. Yani kartınıza yansıyan alışveriş ayrıntıları, bu kağıt üzerinde belirtilir. Bunlardan biri iş yerinde kalır, diğer biri ise müşteriye verilir.

POS cihazları kartla alışverişlere imkân sağladığı için bakıldığında kredi kartının ortaya çıkardığı bütün avantajlar mümkündür. Başlıca avantaj ise bu cihazların kullanılmasında üretilen kağıtlar yasal olduğu için herhangi bir vergi kaçırma durumları olamaz. Ayrıca genel problemlerden biri olan kayıt dışı ekonominin de önüne geçilmektedir. Durum böyle olunca da POS cihazlarının ve kartların kullanımına devlet tarafından çeşitli destekler verir. Bu yüzden ülke ekonomisi açısından da yararı, kesinlikle göz ardı edilemez. Son olarak sahteciliğin de önüne geçmemeye birebir uygulanan sistemdir.

POS Cihazlarının Özellikleri

POS Cihazlarının ÖzellikleriGünümüzde alışverişlerin vazgeçilmezi olan, artık en ufak esnafta bile bulunan POS cihazlarının birçok özelliği mevcuttur. Öncelikle pos makinesi sadece alışverişlerde para çekilmesine yaramaz. Bunun yanında birçok işlevi mevcuttur. Satış işlemi ilk amaçlarından ve en yoğun kullanımlarındandır. Alışveriş yapılır ve gerekli ödeme kart sayesinde POS cihazından gerçekleşir. Aynı şekilde iade ya da iptal işlemleri de gerçekleşebilir. Yapılan alışverişte iade varsa bu kredi kartına da edilebilir. Bunu ise POS cihazları ile gerçekleştirebilirsiniz. Yanlış yapılan bir alışveriş işlemi için iptal de yapabilirsiniz. Aynı şekilde ödemelerinizde provizyon olması gerekiyorsa bunu da POS cihazları sayesinde yapabilirsiniz.

Alışverişle ilgili üstte sıraladığım işlemlerin hepsini POS cihazları sayesinde yapabilirsiniz. Bunun yanında gün başlangıcı ve gün sonu işlemleri vardır. Muhasebesel olarak gerekli olan gün sonu raporlarının kredi kartı için olanlarını, POS cihazlarından alabilirsiniz. Yani banka ile bir nevi gün sonu mutabakatı yapmış olursunuz. Böylelikle yapılan işlemlerde de doğruluk kontrolü gerçekleştirilmiş olur. Görüldüğü gibi kredi kartı alışverişlerinde hem işlemsel hem de muhasebesel her alanında POS makinesi kullanılabilmektedir. Kullanım kolaylığı ve işlemsel hızlılığı, aynı zamanda insanların kredi kartı üzerine yoğunlaşması; POS makinelerinin de önemini artırmıştır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.