Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Piyasalarda Yeni Haftada Öne Çıkacak Gelişmeler

Gelecek haftada gözler küresel merkez bankalarının sözle yönlendirmeleri ve açıklanacak makroekonomik verilere çevrildi. İşte yeni haftanın önemli verileri;
Piyasalarda Yeni Haftada Öne Çıkacak Gelişmeler
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel ekonomi takviminde geçen haftanın yoğun ekonomi gündeminin ardından bu hafta daha sakin bir veri gündemi bizi bekliyor. Geçen hafta dünyanın en büyük üç merkez bankası para politikası kararlarını açıkladı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) faizi 50 baz puan artırdı ve Mart ayında da aynı şekilde devam edeceği sinyalini verdi.

Geçen hafta yatırımcılar merkez bankaları, yoğun makroekonomik takvim ve bilançolara odaklanırken verilerden alınan karışık sinyaller piyasaların yön bulmasını güçleştirdi.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) geçen haftaki 25 baz puan faiz artırımından sonra Cuma günü açıklanan ve beklentinin çok üstü gelen ABD’nin güçlü tarım dışı istihdam raporu şaşırttı.

Bu durumun piyasalara hangi yönde şekil vereceği merek konusuyken, yatırımcı FED Başkanı Jerome Powell’ın bu hafta Salı günü yapacağı konuşmayı radarına aldı.

1-) Türkiye Sanayi Kapasite Raporu

Küresel pay piyasalarında, 6 Şubat Pazartesi günü Almanya’nın Aralık ayı fabrika siparişleri açıklanacak. Euro Bölgesi’nde ise Aralık ayı perakende satışlar bildirilecek.

Türkiye’nin veri takviminde ise Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2022 yılının adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçları duyurulacak.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ise Ocak ayı sanayi kapasite raporunu açıklayacak. Ayrıca İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü, Ocak ayının trafik istatistik bültenini yayımlayacak.

2-) Almanya Sanayi Üretim

Yurt dışında 7 Şubat Salı günü, Almanya’nın Aralık ayı sanayi üretim raporu takip edilecek. ABD’de ise Aralık ayı ticaret dengesi duyurulacak.

Yurt içinde ise Hazine ve Maliye Bakanlığı (HMB) tarafından Ocak 2023 hazine nakit gerçekleşmeleri paylaşılacak.

3-) Türkiye Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları

Küresel piyasalarda 8 Şubat Çarşamba günü ABD’nin Aralık ayı toptan ticaret satışları bildirilecek. Rusya’nın ise Ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) açıklanacak.

Türkiye’de ise TÜİK, Ocak ayı finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını paylaşacak. Aralık’ta finansal araçlardan en çok kazandıran borsa olmuştu. BIST 100 endeksi yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 15,09, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 13,47 oranlarında reel getiri sağlamıştı.

4-) Türkiye Dış Ticaret Endeksi

Gelecek hafta 9 Şubat Perşembe günü, yurt dışı piyasalarında ABD’nin haftalık işsizlik maaşı başvuruları bildirilecek. Almanya’nın geçen hafta teknik problemler sebebiyle açıklanamayan Ocak ayı TÜFE rakamı açıklanacak.

Türkiye’de ise Perşembe günü TÜİK Aralık 2022 dış ticaret endeksini paylaşacak. Kasım 2022’de ihracat birim değer endeksi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artmıştı.

5-) Türkiye İşsizlik Oranı

Küresel pay piyasalarının Cuma günkü veri takviminde, ABD’nin Şubat ayı Michigan Üniversitesi tüketici güven beklentileri duyurulacak. Ayrıca ABD’nin hazine bütçe dengesine dair veriler de takip edilecek.

Ekonomik veri takviminde yurt dışında, İngiltere’nin Aralık ayı ticaret dengesi bildirilecek. Ayrıca ülkenin büyüme rakamı olan 4. çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) raporu açıklanacak.

Türkiye’de ise TÜİK tarafından Aralık ayı sanayi üretim endeksi duyurulacak. Kasım 2022 raporunda sanayi üretimi 2021’nin aynı dönemine göre yüzde 1,3, bir önceki aya kıyasla ise yüzde 1,1 azalmıştı.

Ayrıca TÜİK Aralık ayı işgücü istatistiklerini de aktaracak. İşsizlik oranı Kasım’da yüzde 10,2 olmuştu. İşsizlik oranı Kasım’da erkeklerde yüzde 8,8, kadınlarda ise yüzde 12,9 olarak kaydedilmişti.

TÜİK tarafından Aralık 2022 inşaat maliyet endeksi istatistikleri de yayımlanacak. İnşaat maliyeti endeksi, Kasım’da bir önceki aya göre 1,17, bir önceki seneye göre ise yüzde 103,47 artış göstermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu