Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekim Ayının İlk Haftasında 6 Önemli Ekonomi Başlığı!

Geçen hafta küresel ekonomilere güvenin azalması ile resesyon beklentileri de arttı. Ekim ayının ilk haftasında piyasalarda hangi veriler takip edilecek?
Ekim Ayının İlk Haftasında 6 Önemli Ekonomi Başlığı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel ekonomi gündeminde geçen hafta merkez bankaları yetkililerinin şahin yönlendirmeleri yer aldı. Ekim ayının ilk haftasına ise piyasalar hareketli bir başlangıç yapacak. Dünya genelinde açıklanacak olan Satın Alma Yöneticileri Endeksleri (PMI) haftanın önemli verileri arasında yer alacak.

Geçtiğimiz hafta merkez bankaları dolar karşısında eriyen para birimlerine müdahalede bulundu. Gelişmiş ülkelerdeki merkez bankaları para birimlerini değer kaybından korumak amaçlı çeşitli yöntemler uyguladı.

Haftanın 6 Önemli Ekonomi Başlığı

Çin Piyasaları Bu Hafta Milli Tatilde

Gelecek hafta Çin piyasaları milli tatil nedeniyle kapalı olacak. Çin Merkez Bankası, geçen hafta ABD doları karşısında düşüş yaşayan yuan üzerine bahis yapılmaması konusunda uyarıda bulunmuş ve müdahale etmişti.

1- Türkiye’nin Eylül Ayı Enflasyonu Açıklanacak

Yurt içinde Pazartesi günü TÜFE, ÜFE ve imalat PMI verileri belli olacak. Yurt dışına bakıldığında ise Almanya, Euro Bölgesi, İngiltere ve ABD’de Eylül ayının PMI verileri açıklanacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geçen ay yayımlanan verilere Türkiye’nin Ağustos ayı enflasyonu bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 80,21 olmuştu.

2- Pazartesi Günü Ülkelerin PMI Verileri Açıklanacak

Yurtdışı piyasalarda Pazartesi günü Almanya, İngiltere, Euro Bölgesi ve ABD’de Eylül ayı imalat PMI verileri takip edilecek. ABD’de ayrıca Kaynak Yönetimi Enstitüsü (ISM) İmalat PMI verisi de açıklanacak.

3- Japonya’nın Enflasyonu Belli Olacak

Salı günü Hong Kong piyasaları da kapalı olacak. Japonya’nın Eylül ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Euro Bölgesi’nin Ağustos ayı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) raporu yayımlanacak. Ayrıca Salı günü ABD’de fabrika siparişleri ile JOLTS İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı Ağustos ayı sonuçları takip edecek.

4- ABD’nin Tarım Dışı İstihdam Verisi Duyurulacak

Çarşamba günü ise birçok ülkede Hizmet PMI, ithalat ve ihracat verileri yayımlanacak. Yurt dışına bakıldığındaysa haftanın en önemli gelişmesi olan ABD’nin tarım dışı istihdam verisi duyurulacak.

5-Almanya’nın Fabrika Siparişleri Verisi

Perşembe günü Almanya’nın fabrika siparişleri ve ABD’nin doğal gaz stokları raporu yayımlanacak.

6- Türkiye’nin Hazine Nakit Dengesi Belli Olacak

Yurt içinde Cuma günü ise hazine nakit dengesi verileri takip edilecek. Yurt dışında ise Rusya’nın Eylül ayına ilişkin TÜFE rakamları belli olacak.

26-30 Eylül Küresel Piyasalar

Küresel ekonomi gündemi 19-23 Eylül tarihleri arasında, piyasalar agresif faiz kararları ile karşı karşıyaydı. Önümüzdeki hafta ise önemli veriler arasında ülkelerin güven endeksleri var.

Merkez bankalarının geçen hafta uyguladığı para politikalarının, güven endeksleri üzerindeki yansımaları yeni haftada görülecek.

7 Başlıkta Haftalık Gündem

1- Para Politikası Kurulu’nun Toplantı Özeti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen haftaki 100 baz puan faiz indirimin ardından, bu hafta 29 Eylül Perşembe günü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetini bildirecek.

2- Türkiye’nin Ekonomik Güven Endeksi

Türkiye’nin kapasite kullanım oranı, reel kesim güven endeksi, hizmet sektörü güven endeksi, ekonomik güven endeksi gelecek hafta verileri arasında yer alacak.

3- Türkiye Dış Ticaret İstatistikleri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos ayı dış ticaret istatistiklerini ise Cuma günü saat 10’da paylaşılacak.

4- ABD Tüketici Güveni

ABD’de tüketici güven endeksi, dayanıklı mal siparişleri, ikinci çeyrek nihai büyüme, çekirdek kişisel tüketim harcamaları ve askıda konut satışları verilerini takip edecek.

5- Almanya İş İklimi Endeksi

Avrupa tarafında gelecek haftanın veri gündeminde Almanya’da 26 Eylül Pazartesi Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü’nün (Ifo) iş iklimi endeks verilerini yayımlayacak.

6- ECB Başkanı Christine Lagarde’ın Açıklamaları

Euro Bölgesi’nde ise ekonomik güven endeksi ve reel kesim güven endeksi İngiltere’de büyüme ve cari denge istatistikleri aktarılacak.

Pazartesi ve Çarşamba günü Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamalarda bulunacak.

7- Çin PMI

Asya’da gelecek haftanın verilerine bakıldığında Japonya’da tüketici güven endeksi, işsizlik, perakende satışlar ve sanayi üretimi öne çıkacak.

Çin’de ise Cuma günü imalat sanayi ve hizmet sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerini yayımlayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar