Yatırım yapmaya başla!

Petrol Yükselişini İkinci Güne Taşıdı

Petrol Yükselişini İkinci Güne Taşıdı

Yeni yılın başlangıcından bu yana küresel piyasalarda yaşanan kayıpların giderek derinleştiği bu haftanın son işlem gününde merkez bankalarının teşvik söylemleri piyasalarda pozitif yönlü etki yarattı. Böylelikle Asya piyasaları başta olmak üzere Avrupa borsalarında da bugün değer kazanımları görülüyor. Yaşanan yükseliş trendine bugün petrol de dahil oldu ve dünkü değer kazanımlarını bugün genişletmeyi başardı. Piyasada bulunan arz fazlasının etkisiyle birlikte petrol, hatırlanacağı üzere bu hafta son 12 yılın en düşük seviyeleri olan 30 doların altına kadar gerilemiş ve küresel çapta endişe ortamı oluşmasına neden olmuştu. Ancak petrol bugünkü değer kazanımlarıyla birlikte yaklaşık beş ayın en büyük günlük yükselişlerinden birini daha gerçekleştirmiş oldu. Bu değer kazanımı ile ilgili olarak ise Citigroup Inc., yaptırımların kalkmasının ardından İran’ın petrol arzını arttırmasına karşı petrol varil fiyatlarının güçlü kalabilmesi durumunda yılın ticareti olabileceğini açıkladı.

“Önümüzdeki günlerde petrolde bazı daralma dönemleri görülebilir”

Sydney’de CMC Markets baş analisti Ric Spooner, “Böylesine büyük yönlü bir hareketin ardından, son haftalarda ters yönde düzeltme eğilimleri olduğunu görüyoruz,” dedi ve “Önümüzdeki birkaç ay boyunca petrolde bazı daralma dönemleri olacak gibi görünüyor, özellikle İran’ın piyasaya geri dönmesi ve hayalkırıklığı yaratan talep artışı nedeniyle” şeklinde görüş bildirdi.

Petrol piyasasında ise durum bugün şöyle seyretmekte;

Mart Vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında bugün 1,51 dolar değer kazandı. Bu değer kazanımıyla birlikte WTI 31.04 dolar seviyelerine kadar tırmanmış oldu. Hatırlanacağı üzere dün de WTI 1,18 dolar yükselmiş ve 29.53 dolar seviyelerine tırmanmıştı. Böylelikle WTI yükselişini bugün daha da genişletmeyi başararak 30 dolar seviyelerine tırmanmış oldu.

Avrupa göstergesi olan Mart Vadeli Brent petrolü ise ICE Futures Europe piyasasında bugün 1,85 dolar değer kazanmayı başardı. Böylelikle Brent Petrol bugün varil başına 31.10 dolar seviyesine tırmandı. Ancak Hong Kong saati ile 14.25’te ise Brent Petrol 30.92 dolarda sabitlendi. Dün ise Brent Petrolü günü 1,37 dolar kazanımla 29.25 dolar seviyelerinde tamamlamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum