Yatırım yapmaya başla!

Petrol Üretiminin Dondurulmasında Kilit Ülke Hangisi?

Petrol Üretiminin Dondurulmasında Kilit Ülke Hangisi?

Bilindiği üzere petrol piyasası, Haziran ayından bu yana oldukça zor günler geçiriyor. Yaz aylarının gelmesi ve ABD açıklanan stok verilerinin son 30 yılın zirvesine kadar tırmanmasıyla birlikte, küresel arz fazlası endişesi yeniden gündeme geldi. Yaşanan bu gelişmelerin yanı sıra İran’ın petrol ihracatını rekor seviyelere kadar yükseltmesinin ardından OPEC, devreye girdi ve önümüzdeki ay içerisinde Cezayir’de olağanüstü toplanma kararı aldı. Toplantının gündem maddesi ise petrol üretiminin dondurulması olacak. Peki, Cezayir toplantısında petrol üretimi dondurulacak mı? Piyasaların bugünlerde üzerinde durduğu temel konu bu olmuş durumda.

“Petrol üretimin dondurulmasında kilit ülke; İran”

Barclays Capital ise Cezayir toplantısı öncesi bugün kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Petrol üretiminin dondurulmasıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Barclays Capital, İran’ın kilit ülke konumunda olduğunu dile getirdi. Ancak İran’ın üretimin dondurulması yönünde nasıl bir tutum sergileyeceği ise henüz netlik kazanmadı. Hatırlanacağı üzere geçen hafta Reuters, İran’ın Cezayir toplantısında OPEC kararlarına uyacağını ifade etmişti. Reuters’in, İran ile ilgili iddialarını detaylı olarak bu yazımızda bulabilirsiniz.

Uzmanlar ise İran’ın nasıl bir tutum sergileyeceği ile ilgili olarak yaptıkları değerlendirmelerde, henüz net bir tablo çizmek için erken olduğunu dile getiriyorlar. Ancak İran’ın OPEC kararlarına destek vermesi halinde, petrol piyasasının yeniden bir dengeye ulaşacağına herkes kesin gözüyle bakıyor.

Petrolün bugünkü seyri ise şöyle;

Ekim vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında, bugünkü işlemlerde 8 sent değer kaybetti ve varil başına 46,27 dolara geriledi.

Ekim vadeli Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, haftanın üçüncü işlem gününde 6 sent değer kaybetti ve varil başına 48,31 dolar seviyesine geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum