Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları Toparlanacak mı?

Petrol Fiyatları Toparlanacak mı?

Petrol 12 yılın ardından ilk kez geçtiğimiz hafta 30 dolar seviyelerinin altına kadar geriledi. Ayrıca petrol, bu yılın başlangıcından itibaren yaşanan küresel çaplı krizler ile yaklaşık bir aylık bir sürede yüzde 13 oranında düşüş yaşadı. Petrolün düşüşündeki küresel çaplı etkilerin başında ise Asya piyasalarında yaşanan volatilite ve Orta Doğu’da yaşanan Suudi Arabistan-İran gerilimi olmuştu. Piyasadaki arz fazlası da bu düşüşlerin derinleşmesindeki en önemli etmenlerden birisiydi.

Yaşanılan yüzde 13 oranındaki düşüşün ardından petrol haftanın son işlem günlerine doğru yükselişe geçmeyi başardı. Petrol, yaşadığı bu yükselişler ile birlikte endişe ortamını bir nebzede olsa yıkmayı başardı. Çarşamba günü varil başına son 12 yılın en düşük seviyeleri olan 26.55 dolar seviyesine kadar inmişti. Ancak bugüne gelindiğinde petrol varil fiyatları yüzde 21 yükseliş gerçekleştirmiş oldu. Yaşanılan bu yükseliş ile petrol son yedi yılın en büyük yükselişlerinden birini gerçekleştirmiş oldu.

Dünya Ekonomik Formu Davos’un gerçekleştiği bu günlerde, en çok konuşulan konuların başında şüphesiz petrolün yaşadığı volatilite geliyor. Ancak Davos’a katılan ülke katılımcıların büyük bir çoğunluğu önümüzdeki günlerde petrol varil fiyatlarının daha fazla düşmeyeceğini ön görmekteler. Ayrıca Davos’ta konuşan yetkililer, İran’ın günlük 500.000 üretim artıracağı söylentileri üzerine bile, ilerleyen süreçte arz fazlası sorununun çözüleceğini düşündüklerini ifade ediyorlar.

Dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olan Nouriel Roubini, son 12 yılın en düşük seviyelerine kadar gerileyen petrolün bu haftanın sonuna doğru yaşadığı yükselişi ve önümüzdeki günlerde izlenecek yol haritasıyla ilgili olarak görüş bildirdi;

Global Economics LLC Yönetim Kurulu Başkanı Nouriel Roubini, petrol fiyatlarının bu denli düşmesinin ardından, harcamalar ve üretimde kesintiler olabileceğini savundu. Petrol fiyatlarının 20 dolar seviyelerine kadar düşmesi halinde bu seviyelerde tutunamayacağını belirten Roubini, yıl sonu itibariyle petrol fiyatının 40 doların üzerinde olması gerektiğini söyledi. Bunun nedeni olarak Roubini, temel göstergelerin 30 doların altındaki petrol fiyatlarını doğrulamadığını vurguladı. Ayrıca Roubini, petrol fiyatlarının bu yıl sürdürülemez derecede düşük olan seviyelerden toparlanacağını ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum