Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Pentagon İnternet Korsanlarına Neden Davetiye Gönderdi?

Pentagon İnternet Korsanlarına Neden Davetiye Gönderdi?

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bugün internet korsanlarına oldukça ilginç bir talepte bulunduğunu kamuoyuna duyurdu. Bilindiği üzere son yıllarda teknolojinin gelişimi ve internet kullanımının hızla artmasıyla birlikte bazı tehlikeler gündeme gelmeye başladı. Kendi ürettikleri yazılımlar sayesinde internet korsanları (hackerlar) istedikleri kurum ya da kişilerin bilgisayarlarına sızıp onları yönetebiliyor veya gizli kalması gereken bilgileri ele geçirebiliyorlar. Özellikle Rusya ve ABD’de siber suçlar giderek yaygınlaşıyor. Hatırlanacağı üzere yaklaşık 3 hafta önce Rusya’da bazı internet korsanları kendi ürettikleri yazılım aracılığıyla banka hesaplarına sızıp, Ruble/Dolar paritesini yüzde 15 oranında oynatmışlardı. Haberimizin ayrıntılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Küresel çapta önü alınamaz bir hızda yaygınlaşmakta olan siber saldırılarla ilgili olarak bugün ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) oldukça dikkat çekici bir açıklama yaptı. Pentagon yaptığı açıklamada, seçilmiş bazı internet korsanlarına kurumun siber güvenliğine saldırı düzenlemeleri yönünde davet göndereceğini kamuoyuna duyurdu. Pentagon’un böyle bir davete başvurmasının en önemli nedeni ise; bakanlığın siber güvenlik duvarını denenemek istemesi.

Siber böcek bulan kişiye ödül verilecek

Pentagon bugün yaptığı şaşırtıcı açıklamada, birde dikkat çekici bir ayrıntı paylaştı. Bakanlık siber güvenliğinin denenmesi kapsamında internet korsanlarına gönderdiği davetiyede, hack the Pentagon programı doğrultusunda, bakanlığın güvenlik duvarında açık bulanlara yüklü miktarda para vereceğini duyurdu. Böylelikle ABD’de faaliyet gösteren bir federal kurum ilk kez internet korsanlarına siber böcek bulması halinde para ödülü vereceğini duyurmuş oldu.

İnternet korsanları özenle seçilecek

Pentagon kamuoyuna yaptığı açıklamada, bakanlığın mobil uygulamaları ve ağlarındaki zafiyetleri ortaya çıkarmak için benzer çalışmaları sürdüreceklerini duyurdu. Böylelikle Pentagon, internet korsanlarıyla gerçekleşecek denemelerin uzun soluklu olacağını açıklamış oldu. Ayrıca Pentagon, bakanlığın davetine katılmak isteyen internet korsanlarının geçmişini araştıracaklarını ve bu kişilerin ciddi bir taramadan geçirileceklerini duyurdu. Pentagon’un açıklamalarının son kısmında ise ilk denemenin Nisan ayında gerçekleşeceği ve bu programa katılımın nasıl olacağına ilişkin bilgilerin ise daha sonra kamuoyuna duyurulacağı açıklandı.

“İnternet korsanları nitelikli katılımcılar tarafından tespit edilecek”   

Pentagon sözcülerinden Peter Cook, konuyla ilgili olarak değerlendirmede bulundu. Cook yaptığı açıklamada, bakanlık tarafından düzenlenen davetiye kapsamında başvuracak kişilerin nitelikli katılımcılar tarafından tespit edilerek, analiz edileceğini söyledi. Açıklamalarının devamında ise Cook, Pentagon’un böyle bir uygulama sayesinde siber güvenlik duvarının sağlamlığının kontrol edilmiş olacağını ifade etti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum