Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pay Vadeli İşlem Sözleşmeleri Nelerdir, Yatırımı Nasıl Yapılır?

Hisse senetleri üzerinde gerçekleştirilen Pay İşlem Yatırımına dair tüm merak edilenleri açıkladık. İşte detaylar...
Pay Vadeli İşlem Sözleşmeleri Nelerdir, Yatırımı Nasıl Yapılır?
Son Güncelleme: 
Yorum

Belirli bir vade aralığında, belirli fiyat ve miktar üzerinden gerçekleştirilen pay senedi işlemleri VİOP aracılığıyla yapılmaktadır. Yatırımcıların birikimlerini vadeli olarak değerlendirmek istemelerinin en büyük nedeni, risklerin spot piyasalara göre daha düşük olmasıdır. Bu yüzden standart büyüklükte olan sözleşmelere güvenilir bir şekilde yatırım yapılır. Sonucunda da ciddi anlamda beklentiler karşılanabilir. Bunun için öncelikli olarak vadeli işlemlerin ardından, pay senetleri hakkında bilginizin olması gerektiğini unutmamalısınız.

Fiyatların düşüş yaşayacağı zamanlarda dahi düşük miktarda ters yönlü pozisyon oluşturabileceğiniz Pay Vadeli İşlem Senetleri, Borsa İstanbul tarafından belirlenen kriterlere göre seçilir. Yatırımcıların kar – zararı pay senedinin fiyatında meydana gelen değişmeler sonucunda belirlenir. Bu nedenle fiyatlarda yaşanan değişmeleri takip etmelisiniz. Böylelikle vade sonu fiyatlarını beklemeden günlük uzlaşma fiyatları aracılığıyla satış işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ama fiyat hareketlerinin yükselmesi için biliyorsunuz ki belirli bir sürenin geçmesi, fiyat hareketlerinin destek ve direnç noktasını kırması gerekiyor. Destek ve direnç seviyeleri hakkında bilgi almak için tıklayın. Bu nedenle çoğu yatırımcı birikimlerini borsanın mantığına göre uzun vadeli olarak değerlendirmektedir. Bunun sebebi anlık işlemlerin yüksek risk içermesidir.

Şimdi; VİOP’ta işlem gören Pay Vadeli İşlem Sözleşmeleri’nin içeriği hakkında bilgi vererek, yatırımları nasıl yapılır bakalım:

Pay Vadeli İşlem Sözleşmesi

Pay Vadeli İşlem SözleşmesiPay Vadeli işlem Sözleşmeleri’nde işlemler, hisse senetleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. VİOP’ta bu işlemler sözleşme kodu üzerinden işlem görür. Standartlaştırılmış sözleşmeler olduğu gibi, serbest belirlenebilen yani standart olmayan sözleşmeler de mevcuttur. Standart sözleşmeler 100 adet pay senedini temsil ederken, standart olmayan kontratlar için belirli bir rakam yoktur. Sözleşmenin pay değeri şirketin yapmış olduğu bedelli veya bedelsiz sermaye artırımına göre değişmektedir. Bu nedenle yatırım yapacağınız şirket hakkında bilgi sahibi olmalısınız ve aldığı kararları bilmelisiniz. Aynı şekilde öz sermaye, kar – zarar getiri oranları da bu konuda etkilidir.

Borsa İstanbul Pay Piyasası’nda alım – satımı yapılan dayanak varlıklar belli kriterlere göre seçilir. Bu kriterleri SPK’nin ilgili mevzuatları kısmından öğrenebilirsiniz. Bir tane standart sözleşme alımı yaptığınızda 100 adet pay senedine sahip olursunuz. Vade sonu geldiği zaman sözleşmenin fiyatı üzerinden yapacağınız satış sonucu kar veya zarar edersiniz. Bu nedenle uzlaşma şekli ise Enerji Vadeli İşlem Sözleşmeleri’nin aksine fiziki teslimat şeklindedir. Çünkü nakdi uzlaşmada sözleşmenin değer ve vade arasındaki farka bakılır. Fiziki uzlaşmada ise sözleşmenin değeri esas alınır. İşlemlerinizi gerçekleştirmek için vade sonunu beklemenize gerek yoktur. Çünkü hem günlük hem de vade sonu uzlaşma fiyatları piyasada belirlenir. Buna göre beklentinizi karşılayacağınızı düşündüğünüz seviyelerden alım – satımlarınızı yapabilirsiniz.

Günlük uzlaşma fiyatı seans sonunda belirli kriterler sonucunda belirlenir. Şöyle ki seans sona ermeden önceki 10 dakikada yapılan tüm işlemlerin ağırlıkları hesaplanarak, ortalamaları alınır. Böylece günlük uzlaşma fiyatları belirlenir. Fakat burada önemli husus gerçekleştirilen işlemlerin miktarlarıdır. Çünkü minimum 10 adet işlem yapılmış olması gerekiyor. Eğer belirlenen vakitte gerçekleştirilen işlemlerin sayısı 10’dan düşük ise geriye dönük olarak bakılır, toplamda on tane işlemin ortalaması alınır. Eğer tüm seans süresi boyunca 10 tane işlem yapılmamışsa, var olan pozisyonların ortalamasına bakılır. Hiç işlem yapılmamışsa da önceki günün uzlaşma değeri bugün içinde geçerlidir. Kriterler sonucu çıkan sonuç piyasa fiyatlarını doğru bir şekilde yansıtmıyorsa, seans içerisindeki en yüksek alış ve satış değerlerine bakılarak günlük uzlaşma fiyatı belirlenir. Bunları belirlemenize gerek yoktur. Çünkü işlem platformunda yaşanan değişmeleri görebilirsiniz.

Vade bitiminde belirlenen son işlem fiyatı vade sonu uzlaşma değeridir. Bu değer işlemlerin miktarlarına ve belli başlı kriterler göz önüne alınarak belirlenir. Fakat son işlem gününde resmi tatil olmasıyla piyasanın kapalı olması veya yarım gün tatil olması sebebiyle yatırımlar bir önceki gün gerçekleştirilir. Bu hususta dayanak varlıkların fiyat oluşumları Uzlaşma Fiyatı Komitesi tarafından belirlenmektedir. Sözleşmeler 3 ay vade döngüsünü kapsamaktadır. Yılın tüm ayı Pay Vadeli İşlem Sözleşmeleri’ne yatırım yapabilirsiniz. Bu sözleşmelerin fiziki teslimat takas süresi T+3 iken, diğer teslimatlar T+1 gündür. Elde edilen karlar işlemin ertesi günü hesaba yansıtılırken, zarar ise direkt çekilmektedir.

Sözleşmenin minimum fiyat adımı 0,01’dir ve fiyat teklifleri dayanak varlıklar için ayrı ayrı verilir. Miktar teklifleri ise bir adet sözleşme ve katları şeklinde verilmektedir. Uzlaşma komitesi tarafından baz ve günlük fiyat değişimleri belirlenmektedir. Sözleşme işleme açıldığı gün, belirlenen değer baz fiyattır. Her sözleşme için günlük fiyat değişim limiti belirlenir. Bu limit baz fiyatın ±%20’sidir. Bu yöntem sonucunda çıkan sonuç alt ve üst limite uygun bulunmadığında bulunan üst limit bir sonraki fiyat adımına, alt limit ise bir önceki fiyat adımına yuvarlanır. Diğer vadeli işlem sözleşmelerinde işlem saati 09:10 – 17:45 arasındayken, pay vadeli işlem sözleşmelerinde kapanış beş dakika önce, 17:40’da gerçekleşmektedir. Seans açılış saati ise aynıdır. Bu süre içinde alım – satımlarınızı online olarak yapabilirsiniz.

Pay Vadeli İşlem Sözleşmelerine Nasıl Yatırım Yapılır?

Pay Vadeli İşlem Sözleşmelerine Nasıl Yatırım Yapılır?Pay Vadeli işlem Sözleşmelerine yatırım yapmak için VİOP işlemi yaptıran aracı kurumu seçmeniz gerekir. Biliyorsunuz ki ülkemizde borsa yasaldır ve aracı kurumları SPK tarafından denetlenmektedir. Bu sayede dolandırılma gibi bir riskle karşılaşmazsınız. Bunun için yatırımlarınızı yürütmesi açısından yasal bir kurum seçmelisiniz. Ardından birikimlerinizi değerlendirmek için vadeli yatırım hesabı açtırmalısınız. Sözleşmenin minimum değerini hesabınıza yatırmalısınız. Böylece vade aralık döngülerinde standart veya standart büyüklükte olmayan sözleşmelere beklentiniz doğrultusunda yatırım yapabilir, sonucundan para kazanabilirsiniz.

Sonuç olarak, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası aracılığıyla yatırımlarınızı vadeli olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede spot piyasalarda karşılaşılan risklerle karşılaşmadan, birikimlerinizi güven içinde değerlendirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken yatırım hesabı açtırmaktır. Bankalar veya VİOP işlemi yaptıran kurumlar tarafından hesap açtırabilirsiniz. Risk az olmasına karşın, piyasa hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmadan yapılan işlemlerin çoğunda zarar edilir. Bu nedenle öncelikle bilgi birikimlerinizi artırmalısınız. Deneyim kazanmalısınız. Bunlar için aracı kurumlarının eğitim hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Bu sayede kendinizi geliştirerek, kazandığınız paralarla geleceğe dair kurduğunuz düşleri gerçekleştirebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu