Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ve Nasıl Verilir?

Günlük hayatın koşuşturmasında insanlara büyük kolaylık sağlayan bankacılık hizmetlerinden biri otomatik ödeme talimatıdır. İşte nedeni ve detaylar;
Otomatik Ödeme Talimatı Nedir ve Nasıl Verilir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ayın belli dönemlerinde kabus gibi gelen faturalar zaten yeterince dert olmaktadır. Birde üzerine kurumlara giderek yapılan ödemeler iyice çile yaratır ve içinden çıkılmaz bir hal alır. Hangimiz faturaları gördüğümüzde seviniriz ki? Ödeme ya da tabiri caizse ödeyememe durumu, faturaların rakamlarından daha büyük dert. Hele de kurum ödemelerini yapacağınız yerler arasında mesafe varsa, çilenin çilesi söz konusudur.

Vaktimizin her anı ne kadar değerli değil mi? İş, güç, okul, ev, çocuk derken zaman geçip gidiyor hatta yetmiyor. Öyle ki bazen kafa dağıtmak için yapılacak etkinliklere bile vakit bulunamamaktadır. Birde bunların arasında çıkan ödemeler hayatı iyice zorlaştırmaktadır. Abarttım mı biraz? Yani en azından benim için faturaları öderken harcadığım zaman işkence gibiydi. Ta ki otomatik ödeme talimatıyla tanışana kadar. Bankaların sunduğu birçok hizmet teknolojinin hayatımıza ve bankalara girmesiyle birlikte büyük oranda insanlara rahatlık sağlamıştır.

Rahatlık sağlayan banka hizmetlerinden bir tanesi de otomatik ödeme talimatlarıdır. Bu talimatlar sayesinde ayın belli dönemlerinde ciddi oranda kaybedilen zaman bize kalmıştır. O zaman otomatik ödeme talimatı nedir, nasıl verilir inceleyelim ve hayatımıza nasıl kolaylık sağlıyormuş görelim.

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?Teknolojinin gelişiminin insanları ve sistemleri robotlaştırdığını düşünüyor olsanız da aslında hayatı büyük oranda kolaylaştırır. Bunların içerisinde otomatik ödeme talimatları da vardır. Bankaların hizmetlerinden olan bu sistem, banka hesapları ya da kredi kartları sayesinde mümkün olmaktadır. Yani otomatik ödeme talimatı; bankaların hesaplar üzerine tanımlama yaparak, belli başlı ödemelerinizin otomatik olarak gerçekleşmesini sağlayan bir hizmetidir. Kredi kartı, vadesiz hesap, kredili mevduat hesabı şeklinde ürünler üzerinde bu tanımlamalar yapılabilir. Böylelikle herhangi bir yere gitmenize gerek kalmadan verilen talimatlar doğrultusunda ödemeler otomatik olarak gerçekleşir.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?Bankaların sunduğu hizmetlerden yararlanabilmek için başvurularda bulunmamız gerekir. Bu başvuruları ise çeşitli yollarla gerçekleştirebilirsiniz. Şubeler, internet bankacılığı, telefon bankacılığı gibi kanalları kullanarak otomatik ödeme talimatınızı rahatlıkla verebilirsiniz. Bunun için bulunması gereken bankada bir hesabınız ya da kredi kartınızdır. Şubeye giderek hesabınız üzerine hangi faturalara veya ödemelere otomatik ödeme talimatı verecekseniz bunları belirterek işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

İnternet bankacılığından vereceğiniz otomatik talimatlarınız için hesabınızı internet üzerinden kullanmanız için elinizde bir takım bilgiler olması gereklidir. Yani müşteri numarası ve şifresi ile giriş yaparak talimatlar verebilirsiniz. Eğer bu bilgiler yoksa, yine telefon bankacılığından ya da şubelerden temin edebilirsiniz. Böylelikle internet üzerinden hesabınıza giriş yaparak kolaylıkla otomatik ödeme talimatlarınızı başlatabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece talimat vereceğiniz ödemelerin bilgilerini girmektir.

Telefon bankacılığını kullanmanız için de bankanın müşterini hizmetlerini aramanız gereklidir. Orada cevaplayacağınız bazı güvenlik sorularından sonra size ait olan hesaplar üzerinde hizmetlerden faydalanırsınız. Karşınızda bulunan müşteri temsilcilerinin istediği bilgileri vererek, otomatik ödeme talimatlarınızı oluşturur ve artık ödemeler için kurum kurum gezmek zorunda kalmazsınız. Size düşen sadece talimat verdiğiniz hesap ya da kredi kartınızda yeterli bakiyeyi bulundurmak ve takip etmektir.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl İptal Edilir?

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl İptal Edilir?Verdiğiniz otomatik ödeme talimatlarını iptal ettirmek de oldukça kolaydır. Talimatı verirken kullandığınız kanalları, iptal ederken de kullanabilirsiniz. Şubeler, internet ve telefon bankacılığı iptal işlemlerinizi hızlıca yapar. Artık ödemeyeceğiniz faturalar ya da değişiklik gerçekleşen ödemelerde iptaller kullanılır. Bankanın herhangi bir servisiyle iletişim kurar ve bu talimatı iptal ettirmek istediğinizi belirtirsiniz. İsteğiniz doğrultusunda o anda iptal edilir ve bir sonraki dönemlerde o ödemeler için herhangi bir kesintiye uğramazsınız. Aynı şekilde internet bankacılığı hizmetini de kullanarak kendiniz iptal işleminizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Otomatik Ödeme Talimatının Faydaları ve Zararları Nelerdir?Bankaların otomatik ödeme hizmetini kullanmanın birçok faydası vardır, fakat bilinen sadece bir zararı vardır. Öncelikle zararını söylemekle yazıya devam edelim. Şöyle ki otomatik ödeme verdiğinizde her bankaların uygulamalarına göre değişse de ödemeler gerçekleşirken komisyon kesilebilir. Dediğim gibi bu durum bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ayrıca bunun dışında bir zararının olduğunu söylemek imkansızdır.

Faydalarına bakacak olursak, insanlara birçok yönden kolaylık sağlar. Zaman, ulaşım, maliyet gibi konularda karınız olur. Çünkü herhangi bir yere gitmenize ya da zaman harcamanıza gerek kalmaz. Harcayacağınız vakit sadece; ödemeleriniz ödenmiş mi, ödenmemiş mi diye kontrol etmektir. Bunu da internet bankacılığından hızlıca yapacağınız için size bir yükü olmaz. Talimat vermenin diğer bir faydası da ödemelerinizi unutmanız durumunda yaşanacak sıkıntıları ortadan kaldırmasıdır.

Hepimiz bazı şeyleri unutabiliriz. Ödemelerde bunlardan biri olabilir. Fakat faturalarınızı ödemediğinizde birçok sıkıntıyla karşılaşırsınız. İşte otomatik talimatlar bu sıkıntıların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Unutma gibi bir durum olmaz ve ödemeleriniz düzenli olarak sizin belirttiğiniz ya da faturaların son ödeme tarihlerinde gerçekleşir. Sonucunda da katlanmanız gereken herhangi bir sıkıntı doğmaz. Ayrıca hesaplar ya da kredi kartları üzerinde verilen otomatik ödeme talimatı sayesinde çoğu banka, hesap işletim ücreti gibi komisyonları talep etmezler. Bu yüzden genel olarak bakıldığında yoğun hayat temposunda otomatik ödemelerin yeri oldukça önemlidir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.