Paylaşım

OPEC, Cezayir’de Petrol Üretimini Kısma Konusunda Anlaştı mı?


 

Bugün petrol piyasasının en önemli gündem maddesi, OPEC’in Cezayir’de devam eden toplantısı. Toplantıda bulunan gizli kaynaklardan alınan bilgilere göre; OPEC, petrol üretimini kısma konusunda anlaşmaya vardı. Cezayir’de alınan kritik kararlar haberimizde;

Yaz aylarının gelmesi ve küresel arzda yaşanan gerginlik, petrolün dip seviyelere kadar gerilemesine neden olmuştu. Yaşanan değer kayıplarının ardından, ‘petrolde yeni dip 30 dolar mı?tartışmaları başlamış ve piyasalar tedirginliğe kapılmıştı. Yaşanan bu gelişmelerin üzerine OPEC, Cezayir’de olağanüstü toplanma kararı aldığını kamuoyuna açıklamıştı.

Toplantı öncesi petrol piyasası, oldukça hareketli günler yaşadı. Özellikle Suudi Arabistan cephesinden gelen açıklamalar, piyasanın yeniden toparlanacağı yönündeki kanıyı kuvvetlendirmişti. Hatırlanacağı üzere Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel bin Ahmed Al-Jubeir, Eylül ayının ilk haftasında çok kritik açıklamalar gerçekleştirmişti. Al-Jubeir yaptığı açıklamada; OPEC’in Cezayir’de petrol üretiminin dondurulması yönünde bir karar alması durumunda, Suudi Arabistan olarak bu karara uyacaklarını açıklamıştı. Al-Jubeir’in açıklamalarından öne çıkan bölümleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Bu açıklamaların ardından ise petrol, varil başına 50 dolar seviyelerine yaklaşmıştı.

OPEC, sekiz yılın ardından ilk kez petrol üretimini sınırlıyor

Piyasaların merakla beklediği OPEC’in kritik Cezayir toplantısı ise geçen gün başladı. Toplantının ana gündem maddesi, petrol üretiminde bir kısıntıya gidilip gidilmeyeceği yönündeydi. Toplantıda bulunan gizli kaynaklar, bugün alınan kararla ilgili olarak önemli mesajlar verdiler. Alınan bilgilere göre; OPEC’in Cezayir’de, sekiz yılın ardından ilk kez petrol üretiminde kısıtlamaya gitme konusunda anlaşmaya vardığı ifade edildi. Hatırlanacağı üzere OPEC, en son 2014 yılında üretimi sınırlayan bir karar almıştı.

Resmi bir açıklama, henüz yapılmadı!

Cezayir’de gerçekleşen toplantıyla ilgili kamuoyuna henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Konuyla ilgili olarak yalnızca gizli kaynaklardan bilgiler sızdırılıyor. Yine gizli kaynaklardan alınan bilgilere göre; OPEC’in petrol üretimini günlük 32.5 milyon varile düşürme kararı aldığı dile getiriliyor. Yani bu durum, petrol üretiminin günlük 750 bin varil düzeyinde düşmesi anlamına geliyor.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın