Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ön Ödemeli Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ön ödemeli kart, bankacılık sektörüne ilişkin en sık merak edilenler arasında yer alıyor. Aşağıda ön ödemeli kart nedir sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.
Ön Ödemeli Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ödeme kartlarında ya da türlerinde birçok çeşit mevcuttur. Kredi kartı, banka hesap kartı, hediye kartı gibi daha birçok çeşit mevcuttur. Bunlardan biri de ön ödemeli kartlardır. Aslında ön ödemeli kartın ne olduğunu az çok adından anlayabilirsiniz. Kredi kartının kullanımının bilinçsizliği, nakit taşımanın güvensizliği, banka hesaplarından kesilen paralar çeşitli seçeneklerin doğmasına sebep olmuştur. İşte ön ödemeli kartta bu şartlarla ortaya çıkmış ve birçok müşterinin kullanımını sağlamıştır. Durum böyle olunca da ön ödemeli kart hakkında bilgiler vermekte fayda vardır.

Ön Ödemeli Kart Nedir?

Ön Ödemeli Kart Nedir?

Buna da Bakın:
Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Harcayacağınız tutarı ya da harcamak istediğiniz miktarı önden karta yatırarak dilediğiniz gibi alışverişlerde kullanabiliyorsunuz. Bunlara imkân sağlayan kartlara ise ön ödemeli kart deniyor. Bu kartlar sayesinde birçok imkân sağlanırken, dezavantajlar da ortadan kalkmaktadır. Müşterilerin bu kartları özellikle kullanmak istemesi, genel olarak güvenlik açısındandır. Alışverişlerinde herhangi bir sorunla karşılaşmak istememeleri sonucunda bu kartlara yönelmektedir. Kendilerini garanti almak isteyenlerin yanında, bence bir de kredi kartı kullanımını bilmeyen vatandaşlarımızın da ön ödemeli kartları tercih etmesi gerekir.

Fakat taksit gibi avantajlı işlemler mevcut değildir. Ama yine de kredi kartında yaşayacağınız sorunlar, ön ödemeli kartlarla engellenebilir. Çünkü bilinçsizce harcanan kredi kartları, sonrasında ödeme zorluğu çekilmektedir. Fakat ön ödemeli kartlarda böyle bir şey mümkün değildir. Önden siz paranızı yatıracaksınız ve içerisinde bulunan bakiye kadar harcama yapabileceksiniz. Bunların seçilmesinde ki en büyük neden ise internet üzerinden yapılacak alışverişlerdir.

Ön Ödemeli Kart Nasıl Kullanılır?

Ön Ödemeli Kart Nasıl Kullanılır?Ön ödemeli kartı kullanmak istiyorsanız eğer öncelikle hangi tipe sahip olmak istediğinizi bilmelisiniz. Çünkü bunun iki türlüsü mevcuttur. Biri tek kullanımlıktır. Yani doldur, kullan ve at şeklinde düzenlenir. Diğeri ise tekrar tekrar doldur şeklindedir. Yani kartı doldurur, kullanır, bittiğinde tekrar doldurabilirsiniz. Bu şekilde işleyen bir yapıya sahiptir. Ön ödemeli kartlarınızı internet alışverişleri de dahil birçok ödemede kullanabilirsiniz. Şöyle söylemeliyim ki POS cihazı bulunan her yerde ön ödemeli kartınızı kullanabilirsiniz. POS cihazı nedir, ne işe yarar hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız burayı tıklayın!

Normal banka hesaplarında nasıl işlemler yapıyorsanız aynı şekilde ön ödeme kartlarında da yapabilirsiniz. Eğer bankalarda hesabınız olsun istemiyor ama yinede bir kartla gelir gider kontrolü yapmak istiyorsanız bunun için ön ödemeli kartları seçebilirsiniz. Ayrıca bu kartı hediye de edebilirsiniz. İçerisine dilediğiniz kadar para yükleyebilir ve hediye olarak verebilirsiniz. Aslında kullanım olarak en çok tercih edilenlerden biri de harçlık kart olarak da algılanmasıdır. Yani çocuklarına nakit para vermek yerine bu kartları veren anne babalar, hem çocukların hesaplarını bilmesini hem de paraların güvende olmasını sağlıyor.

Ön Ödemeli Kart Kullanırken Nelere Dikkat Edilir?

Ön Ödemeli Kart Kullanırken Nelere Dikkat Edilir?Ön ödemeli kartların kredi kartlarından ya da banka kartlarından bir farkı yoktur. Üstelik bu kartlar birçok ülkede kullanıldığı için rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. Bu kartların üzerinde de kart numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik numarası (CVV) mevcuttur. Kart güvenlik kodu (CVV) nedir hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın! Üstelik bu kartlar genel olarak visa ve mastercard ödeme yöntemleri tarafından sunulmaktadır. Bu yüzden visa ya da mastercard kabul eden bütün işyerlerinde bu kartları da kullanmanız mümkündür.

Bu kartların kullanımı bir nevi kontörlü telefonlara benzer. Eğer içerisinde bakiye mevcutsa kullanımı mümkündür. Fakat herhangi bir bakiye yoksa kullanımı mümkün değildir. Bu sebeple alışverişe giderken bunun kontrolünü yapmanız sizin faydanızadır. Bu kartların seçiminde genelde kredi kartı ya da banka kartı kullanmak istemeyen kişiler için çok avantajlıdır. Böylelikle kredi kartının verdiği yanlış kullanımı ve banka kartının verdiği internet alışverişinin yapılamamasını engeller. Alışverişlerinizi internet üzerinde yaparken de dikkat etmenizde ve güvenmediğiniz sitelerde kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Sonuç olarak; ön ödemeli kartlar kredi kartı ile bankamatik kartının karışımı niteliğindedir. Onlarda yapabildiğiniz çoğu işlemi ön ödemeli kartlarla da gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartını ön plana alırsak yapamadığınız işlemler; taksit ve çeşitli bonuslardır. Bunlar dışında ödeme, internet üzerinde kullanımı, bakiye kontrolü gibi birçok konuda faydalanabilirsiniz. Bu yüzden ön ödemeli kartlar önemli bir yer kaplar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.