Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Masrafsız Bankacılık İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bu yazıdan, bankalar tarafından çıkarılan ve masrafsız bankacılık işlemleri olarak adlandırılan popüler uygulamaları öğrenebilirsiniz.
Masrafsız Bankacılık İşlemleri Nasıl Yapılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bankacılığın ilk dönemlerinin değişimiyle birlikte birçok yenilik mevcuttur. Bunun yanında artan denetimler, insanların daha çok detaylara takılması ve bilinçlenmesi bankaların hizmetlerinde yeniliklere gitmesine sebep olmuştur. Hizmetlere bakıldığında da en çok göze çarpan ayrıntı masraf ve komisyonlar olmaktadır. Bu konuda da her iki tarafında haklı olduğunu düşünmekteyim. Yani masrafı alan bankalarda verdiği hizmetin karşılığını aldığı, hizmetten faydalanan kişilerde daha fazla paralar ödemek istemedikleri için haklı. Durum böyle olunca bazı bankalar hizmetlerini artırmak, daha çok müşteriye ulaşmak ve bankanın tercih edilebilirlilik oranını yükseltmek için masraf, komisyon gibi taleplerinden vazgeçiyorlar.

Bankaların bu hizmetlerden aldığı masraflardan vazgeçmesi büyük oranda da internete bağlıdır. Birazdan incelediğimizde göreceksiniz, çoğu bankanın verdiği masrafsız işlemler internet üzerinden gerçekleşmesi ile mümkündür. Yani söz gelimi kendiniz bir bankacı olursanız, çoğu masraftan kurtulabiliyorsunuz. Bu konuda çoğu banka hem fikirdir. Bunun sebebi ise müşterilerin işlemlerini internet üzerinden kendilerinin yapmasıdır. Böylelikle bankanın masraflarında da azalma olmaktadır. Bu durumu değerlendirmek isteyen ve bankalar ise çeşitli uygulamalar ya da yeni bankacılık sistemleri çıkararak, müşterilerine hizmet olarak sunmaktadır.

Bankalar tarafından çıkarılan ve masrafsız bankacılık işlemleri olarak adlandırılan bu uygulamaları hep birlikte inceleyelim:

Garanti Bankası; iGaranti Uygulaması

Garanti Bankası; iGaranti UygulamasıGaranti Bankası’nın bazı hizmetlerinden masraf almamak için uygulamaya koyduğu iGaranti uygulaması, banka tercihlerinde Garantili olanların kullanabileceği bir uygulamadır. Özellikle EFT ve Havale işlemlerinde herhangi bir ücret alınmamaktadır. Ayrıca yatırım yapmak istediğinizde ya da kredi çekmek istediğinizde uygulanan faiz oranları, müşterileri tatmin etmektedir. Fakat bunun dışında çok fazla bir avantajı şu anda görülmüyor. İlerleyen dönemlerde iGaranti uygulamasının da gelişmesi çok zaman almayacaktır.

Türkiye Ekonomi Bankası; CepteTEB Uygulaması

Türkiye Ekonomi Bankası; CepteTEB UygulamasıCepteTEB uygulaması, ülkemizde ciddi ses getiren bir bankacılık hizmeti olmuştur. Türkiye Ekonomi Bankası’nın düzenlediği bu uygulama, kullanıcıları için oldukça önemlidir. Hem masrafsız bankacılık işlemleri hem de kredi, yatırım gibi işlemlerde sunduğu faiz oranlarıyla üst sıralarda yerini almaktadır. Uygulamanın yaygınlaşması da uzun sürmemiştir. TEB müşterileri başta olmak üzere hemen herkes merak etmiş ve kullanmaya başlamışlardır. Genel olarak kullanıcılarından da olumsuz tepki gelmemiştir.

Finansbank; Enpara Uygulaması

Finansbank; Enpara UygulamasıÜlkemizde şubesiz bankacılık ile ortaya çıkan ilk bankadır. Enpara uygulamasında ilk öncelik müşteri memnuniyetidir. Bu sebeple müşterilerinin görüşlerini, şikayetlerini, isteklerini büyük oranda önemsiyorlar. En para hizmetinde eksik olan kredi kartı hizmetidir. Fakat bu eksikliğini de ‘Ekpara’ hizmeti adı altında tamamlamaktadırlar. Faiz oranlarına bakıldığında genel olarak yüksek, bankacılık işlemleri masrafsızdır. Bu sebeple Enpara uygulamasının da kullanıcısı oldukça fazladır. Bankalar arasında bakıldığında da en avantajlısı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yapı Kredi Bankası; Nuvo Uygulaması

Yapı ve Kredi Bankası; Nuvo UygulamasıFinansbank’ın Enpara uygulamasından esinlenerek ortaya çıkan Nuvo uygulaması da oldukça başarılıdır. Yapı Kredi Bankası bu hizmetini sadece kendi müşterilerine sunduğu için tercihi az olmaktadır. Yapı Kredi Bankası’nın kısa zamanda bu uygulamadan vazgeçmesi, daha çok Nuvo kullanıcısı elde etmesini sağlayacaktır.

Denizbank; Dijital Deniz Uygulaması

Denizbank; Dijital Deniz UygulamasıHer ne kadar gündemde olmasa da Denizbank’ın da şubesiz ve masrafsız bankacılık konusunda bir girişimi vardır. Dijital Deniz uygulaması ile Denizbank da müşterilerine avantajlı işlemler sunmaktadır. Dediğim gibi çok fazla göz önünde olmadığı için duymamış olabilirsiniz. Ama internetin gelişmesi ve bankaların bu konuda attıkları adımlara bakacak olursak; Denizbank’ın da kısa zamanda bu uygulamasını geliştireceğini düşünmek yanlış olmaz. Fakat kullanımının nasıl olduğunu öğrenmek isterseniz, Denizbank şubelerine başvuru yapılabilir.

Kuveyt Türk Bankası; Senin Bankan Uygulaması

Kuveyt Türk Bankası; Senin Bankan UygulamasıBildiğiniz üzere Kuveyt Türk Bankası katılım bankalarından biridir. Ülkemizde sınırlı sayıda olan katılım bankalarının en başında gelmektedir. İslami bankacılık olarak da adlandırılan bu bankacılık sisteminin de masrafsız işlemleri vardır. Kuveyt Türk sunmuş olduğu Senin Bankan uygulamasıyla birlikte bankacılık hizmetlerini müşterilerinin önüne sermiştir. Kredi uygulaması Kuveyt Türk Bankası’nda mevcut değildir. Masrafsız işlemleriyle bankaların faizsiz uygulamasını kullanmak isteyen her müşteriye kapılarını açmıştır. Böylelikle avantajlı seçeneklere Senin Bankan uygulamasıyla ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak; masrafsız işlemler yapabileceğiniz birçok bankacılık uygulaması vardır. Bu uygulamalar ise internet sayesinde kolay kullanıma sahiptir. Özellikle telefonlara yüklenen uygulamalar sayesinde insanlar hızlı, kolay ve masrafsız işlemler yapabilmektedir. Bankacılığın çok hızlı geliştiği bu dönemde daha avantajlı işlemlerin, bankalar tarafından müşterilerine sunulması çok gecikmeyecek ve devam edecektir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.