Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Maaşın Ne Kadarına Kredi Çekilir?

Bankaların verdikleri krediler, kişinin gelirine göre belirlenir. Aşağıda bankaların maaşın ne kadarına kadar kredi tutarı verdiği ele alınmıştır;
Maaşın Ne Kadarına Kredi Çekilir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ülkemizin ekonomik durumunu göz önüne aldığımızda, çoğu insanın bir şey sahibi olmak istediğinde zorlandığını görürüz. Durum böyle olunca; yüksek rakamlı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için de bankaların yollarını tutarlar. Bankalar ise zaten müşterilerine bu tür hizmetleri sunmak için vardır. İhtiyaçlarının karşılanması için mevduat olarak topladıkları paraları, kredi olarak müşterilerine verirler. Bakıldığında bankaların kredi politikalarının öneminin oldukça yükseldiğini görebilirsiniz.

Bankaların her müşterisine uygulayabileceği maksimum kredi tutarı bellidir. Bu tutar maaşa göre hesaplanır ve bundan fazlası için gelen taleplerde ret olma durumları mevcuttur. Çünkü bankalar için bir risk teşkil eder ve ödenemeyeceği düşüncesiyle kabul görmez. Sadece kredi tutarına değil bunun dışında birçok konuya da ayrıntılı olarak bakarlar. Bunların en başında da kuşkusuz kredi notu gelir. Zaten kredi kullanımı ile kredi notu birbirilerinden ayrılmaz iki unsurdur. Her ne kadar talep ettiğiniz kredinin önemi olsa da bankalarda bulunan kredi notunun da önemi oldukça yüksektir.  Bankalarda bulunan kredi notunu yüksek tutmak her zaman gereklidir.

İlgili İçerik: Banka Kredi Notunu Yükseltmek için Ne Yapmak Gerekiyor?

Elbette ki kredi kullanırken sadece bu ikisi geçerli değildir. Daha birçok faktör mevcuttur. Ama bankaların öncelikle baktığı iki konu kredi tutarı ve kredi notudur. Bu sebeple hem kredi notunu hem de kredi çekeceğiniz tutar banka tarafından nasıl belirleniyor ve siz kredi tutarınızı belirlerken nelere dikkat etmelisiniz iyi bilmeniz gereklidir. Böylelikle bilinçli kredi kullanıcısı olurken, bankalar tarafından nelerle karşılaşacağınızı bilirsiniz.

O zaman kredinin tutarı hakkında bilgiler vermek; nasıl belirleniyor, nelere dikkat etmek lazım öğrenelim.

Bankalar Bir Kişiye Maksimum Ne Kadar Kredi Verir?

Bankalar Bir Kişiye Maksimum Ne Kadar Kredi Verir?Bankaların her müşterisi ayrıdır. Bu ayrım imkânsız demeyin çünkü gerçekten belli şartlar ve koşullarda ayrımlar yapılıyor. Örneğin bir banka nezdinde kredi kartınız bulunacaksa bu maaşınızın maksimum 4 katı kadar olabiliyor. Yeni gelen yasal düzenlemeler çerçevesinde bu tutarın üzerine çıkılamıyor. Herkes farklı maaşlara sahip olduğuna göre, kişiye göre uygulamalar da değişiyor. Kredi kartında uygulandığı gibi kredi miktarı da bu şekilde uygulamalar mevcuttur.

Bankalar tarafından kredi miktarının belirlenmesi ise yine maaş ile doğru orantılıdır. Yani aylık aldığınız maaş arttıkça kullanabileceğiniz kredi tutarı artar. Bunun ölçülmesi ise maaşınızın 3/2’si olarak yapılmaktadır. Yani kullandığınız toplam kredi tutarının aylık geri ödemesi, maaşınızın 3’te 2’si olarak belirlenir. Örnek vermek gerekirse de; 1.500 TL maaş aldığınızı düşünelim. Bütün bankalarda aylık toplam kredi ödemeniz maksimum 1.000 TL olabilir. Bunları bilmeli ve başvurularınızı bu şekilde değerlendirmelisiniz. Kredi başvurusu nasıl yapılır hakkında detaylı bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

Bankaların uyguladığı genel politikada, maaşa bağlı olarak kredi rakamının belirlenmesi bu şekildedir. Fakat bankadan bankaya özel durumlarla değişebilir. Bu yüzden siz genel politikayı bilmeli ve kredi kullanacağınız zaman, bankadan bu konuyla ilgili ayrıca bilgi almalısınız. Bilgi almadan kredi tutarınızı belirlerseniz eğer yanlış yapmış olursunuz. Ayrıca kullanacağınız kredi rakamını da belirlemek çok önemlidir. Çünkü çoğu vatandaşımız doğru kredi tutarları kullanamadığı için sıkıntılara düşmektedir. Aynı şekilde doğru belirlenemeyen krediler yüzünden, başvurular reddedilebilmektedir.

Kredi Çekilecek Rakam Nasıl Belirlenir?

Kredi Çekilecek Rakam Nasıl Belirlenir?Bankadan kredi kullanacak olan vatandaşlar, kredi rakamını belirlerken öncelikle bankadan kullanabileceği maksimum tutarı öğrenmelidir. Tutarın öğrenilmesinde ki amaç sınırın aşılmamasıdır. Çünkü kredi kullanım sınırınızı aştığınızda, başvuru yaptığınız kredinin reddedilme olasılığı çok yüksektir. Kredi başvurusunun ayrıca reddedilme konusunda birçok ayrıntısı vardır. Bu sebeple kredi başvurusu neden reddedilir şeklinde bir araştırma yapmanız faydalıdır. Daha sonra da bu durumlara dikkat etmenizde fayda vardır. Böylelikle kredi için net ihtiyacınızı belirleyebilirsiniz. Sizin ne kadar kredi çekmeniz gerekiyor, bunu hesaplamalı ve planlamalısınız. Gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünmeli ve o yönde hareket etmelisiniz.

Son olarak kredi rakamınızı belirlerken dikkat etmeniz gereken nokta sizin aylık kredi ödemenize ayırabileceğiniz tutardır. Son ve can alıcı nokta budur aslında. Çünkü bilinçsiz kredi kullanan vatandaşlar, kredi kullanımlarını gerçekleştirirken bu durumu çok fazla göz önüne almazlar ya da geçiştirirler. Daha sonra da aylık diğer ödemelerini göz önüne almadan, kredi tutarını ve geri ödeme planını yapar. Böyle olunca da ödemede sıkıntı yaşayarak, bankalarla sorunlar yaşamaya başlarlar. Sonucunda da ödeme düzensizlikleri, borçların artması şeklinde ilerler.

Kredi Çekilirken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Durumlar

Kredi Çekilirken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer DurumlarKredi kullanırken kredi rakamının önemi olduğu kadar kredi skorunuzun da öneminden bahsetmiştim. Bunların dışında da dikkat etmeniz gereken birçok faktör vardır. Gelir durumunuz, yaşınız, bankalarda bulunan geçmiş faaliyetleriniz, finansal varlıklarınız, kredi kartınız gibi birçok nokta dikkate alınır. Bunların her biri incelenerek sizin kredi kullanıp kullanmayacağınıza karar verilir. Bunlar için genelde kredi notuna bakılsa da gerektiğinde de ayrı ayrı incelenebilmektedir. Bu sebeple kredi kullanırken nelere dikkat edilir konusunda ciddi bir araştırma yapmalısınız. Böylelikle kararınızı vermeli ve kredi başvurularınızı o şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Sonuç olarak; bankaların kredi kullanacaklar üzerinde uyguladığı birçok politika vardır. Bunların en başında da kullandırabilecekleri maksimum kredi rakamı gelir. Bu politika doğrultusunda kredi kullanımınıza bir yol çizer ve işlemlerinizi ona göre uygularsınız. Böylelikle bilinçli banka müşterilerinden olur ve ödemelerinizde sıkıntı yaşamazsınız. İhtiyaçlarınızı da sorunsuz olarak gidermiş olursunuz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.