Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Notu ve Kara Liste Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kredi notu ve kara liste, birçok banka kullanıcısı için önemli konulardandır. İkisi birbirinden farklı şeyleri ifade etse de bağlantılıdır. İşte bilinmesi gerekenler:
Kredi Notu ve Kara Liste Arasındaki Farklar Nelerdir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bankaların işlevine bakıldığında, en çok anılan kelimeler kredi notu ve kara listedir. Bu iki durum müşterileri yakından ilgilendirmektedir. Çünkü kredi notuna ya da kara liste durumuna dikkat edilmediğinde bankalarla birçok konuda bankalarla sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu sebeple bu iki durumu da inceleyeceğiz. Aslında ikisi birbirinden farklıdır ama aynı zamanda bağımlıdırlar. Zaten yazımın devamında ne demek istediğimi çok net anlayacaksınız. Şu durumda neredeyse çoğu kişinin kredi notu ve kara liste hakkında az çok bilgisi vardır. Ama karıştırmamakta da fayda vardır. Öncelikle kredi notu ve kara liste hakkında kısaca bilgiler vermek istiyorum. Daha sonra da ikisinin farklarını, hangisi ne zaman ve hangi hallerde kullanılıyor açıklayacağım:

Buna da Bakın:
Banka Kredi Notunu Yükseltmek için Ne Yapmak Gerekiyor?

Kredi notu dediğimizde; bankadaki geçmiş finansal durumunuzu içeren bir puanlama sistemi aklınıza gelmelidir. Genelde kredi başvurusu yaparken, sıkça duyacağınız kelime kredi notudur. Çünkü kredi kullanırken bankaların bu puanlama sistemine bakması ve işlemlerin devamlılığını o şekilde sağlaması kaçınılmazdır. Tabi, kredi notu sadece kredilerde geçerli değildir. Bankalara risk olarak kaydedilen her hizmette bu puanlama sistemi kullanılır. Çünkü puanlama sistemine bakıldığında, sizin geçmiş performansınız ortaya çıkar ve bankanın güven derecesi belirlenir. Sonucunda da sizin banka hizmetlerinden ne derece yararlanacağınız ortaya çıkar.

Kara liste ise; bankanın hukuksal süreçlerinde devreye giren bir tanımlamadır. Yani bir bakıma kredi notu devresini geçtikten sonraki son aşamadır. Bankadan yararlandığınız hizmette sorun yaşamanız ve bu sorunu gidermemeniz durumunda banka ile yaşanan son süreç kara listedir. Yani, yaşanan sıkıntıların 3 ay boyunca giderilememesi sonucunda bankanın hukuksal takip sürecine girilmesi ve bu durumun Merkez Bankası’na bildirilerek kara listeye girmesi şeklindedir. Banka kara listesi sorgulaması nasıl yapılır öğrenmek için tıklayın! Kredi notu ve kara listeye bakıldığında diyebiliriz ki biri başlangıç diğeri ise kötü sonuçtur.

O zaman karıştırılan kredi notu ile kara liste arasındaki benzerlikleri ve farkları inceleyelim:

Kredi Notu ile Kara Liste Arasındaki Benzerlikler

Kredi Notu ile Kara Liste Arasındaki BenzerliklerAslında kredi notuyla kara listenin çok fazla benzerliği yoktur. Bu konunun karıştırılmasına da çok fazla anlam veremedim. Benzerlik olarak bakıldığında, ikisi de kişinin finansal durumu hakkında az çok bilgi veriyor olması sayılabilir. Çünkü kara listede olan bir kişinin banka hizmetlerinden faydalanması imkânsızdır. Kredi notu düşük olan bir kişinin de aynı şekilde kredi hizmetlerinden yararlanması imkânsızdır. Bunun yanında bir de hizmetlerden faydalanırken bakılması muhtemel iki durum. Yani bankaların kredi, kredi kartı gibi işlemlerinden faydalanabilmek için bu iki duruma bakılır. Eğer listede yoksa ya da kredi notu yüksekse hizmet alma ihtimali yüksektir. Kredi notu düşük ya da kara listede adı varsa hizmetten yararlanma ihtimali düşüktür.

Kredi Notu ile Kara Liste Arasındaki Farklar

Kredi Notu ile Kara Liste Arasındaki Farklar

  • Kredi notuna bakıldığında puanlama sistemine göre olduğu için hizmetlerden faydalanması muhtemeldir. Ama kara listede bulunan bir kişinin borçları bitse dahi 5 yıl süreyle çıkışı yapılmaz. Bu sebeple hizmetlerden 5 yıl kadar mahrum kalır.
  • Kredi notuna bakarak her banka size farklı seçenekler sunabilir. Örneğin; kredi kullanmak istediğinizde notunuz düşükse A bankası reddederken, B bankası onaylayabilir. Ama iki bankada kara liste durumunu gördüğünde, hiç düşünmeden onaylamaz.
  • Kredi notu düşük kişilerin herhangi yasal bir durumu yoktur. Ama kişilerin kara listeye alınması için 3 ay boyunca ödeme yapmamış ve yasal sürecin başlamış olması gereklidir. Yani bankanın kişiyi hukuka teslim etmesi ve Merkez Bankası’na durum ile ilgili bilgi vermesidir.
  • Kredi notu ile kara listenin süre bakımından da farkı vardır. Şöyle ki kredi notunu yükseltmek için 6 ay boyunca bankalara olan bütün borçlarınızı düzene sokmalı ve sektirmeden düzenli ödemelisiniz. Fakat kara listeden çıkmak bu kadar kısa sürede mümkün değildir. Bunun için maksimum 5 sene gibi bir zamana ihtiyacınız vardır.

Sonuç olarak; bakıldığında kredi notu ile kara liste birbirinden farklıdır. Ama çok geniş bakıldığında hemen hemen ikisi de hizmetlerden faydalanmak için önemlidir. Bu sebeple kredi notunuzu yüksek tutmaya çalışmanız, bankalardan istediklerinizi kullanabilmenize yardımcı olacaktır. Kara listeye girmek ise daha uzun süre finansal hayatınızı olumsuz etkileyeceği için özellikle dikkat etmenizde fayda vardır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.