Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartından Nakit Avans (Para Çekme) Nedir? Nasıl Yapılır?

Kredi kartında nakit avans çekmek birçok kişiye cazip görünse de bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. İşte bilinmesi gerekenler;
Kredi Kartından Nakit Avans (Para Çekme) Nedir? Nasıl Yapılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ülkemizde yoğun olarak kullanılan bankaların kredi kartı hizmeti, kullanıcılarına birçok imkân sunmaktadır. Bu imkânlar içerisinde nakit avans yani para çekme de vardır. Faiz oranlarının yüksekliğinden dolayı banka müşterileri tarafından çok sık başvurulan bir yöntem olmasa da kullanımı mümkündür. Fakat dezavantajları olduğu gibi tüketiciler için avantajları da vardır. Nakit avans kullanacak tüketicilerin bu konuları iyi bilmesi ve işlemlerini ona göre planlaması önemlidir.

Çünkü nakit avans bir nevi kredi gibidir. Bankaların bu hizmetinde krediler ile karşılaştırma yapmak gerekir. Böylelikle nakit avans mı çekilmesi gereklidir yoksa kredi mi kullanmak mantıklıdır daha rahat karar verirsiniz. İkisinde de uygulanan faiz oranları, işlem masrafları gibi yönlerden değerlendirmek lazımdır. Fakat nakit avansın en çekici tarafı istediğiniz saatte oluşan nakit ihtiyaçlarınıza cevap vermesidir. Bu yüzden kredi kartından nakit avans nasıl çekilir ve bunun yaptırımları nelerdir bilmekte fayda vardır.

Nakit Avans Nedir?

Nakit Avans Nedir?Kredi kartlarının limiti doğrultusunda ve belli koşullar altında, dilediğiniz saate nakit ihtiyacınızı giderebileceğiniz bir nevi kredi türüdür. Kredi ile kredi kartının birleştirilerek ortaya çıktığı hizmet türüdür. Fakat dediğimiz gibi kredi kartından nakit çekim yapabilmeniz için bazı uygulamaları yerine getirmiş olmalısınız. Her ne kadar bu uygulama çok tercih edilmese de bazı durumlarda avantajlı olabilmektedir. Üstüne üslük bankaların sunduğu seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Örneğin taksitli ödeme seçenekleri kredi kullanmış gibi olmasını sağlayan en belirgin özelliğidir. Ayrıca kredide karşılaşacağınız sorunlardan olan onaylanmama, kullanamama gibi durumlar da olmaz.

Nakit Avans Çekmek için Koşullar Nelerdir?

Nakit Avans Çekmek için Koşullar Nelerdir?Nakit avans çekmek istediğinizde bankaların genelde uyguladığı prosedürler vardır. Fakat bunlar değişiklik de gösterebilir. Bu yüzden çoğu bankada nakit avans çekmenin koşulları nelermiş, sizlere onları anlatacağım. Öncelikle eğer kredi kartınızdan para çekme işleminizi taksitli yapacaksanız işlem masrafı genelde ödenmez. Ama bu işlemi yapabilmek için de son bir yıl içerisinde, kredi kartı borcunuzun %50’sinden fazlasını ödemeniz gereklidir. Eğer üç defa %50 ve altında ödeme gerçekleştirirseniz bu hizmetten faydalanamazsınız. Bu uygulama ise kredi kartınızın borcunun tamamını ödeyene kadar geçerlidir.

Nakit avans çekmek istediğinizde ise kredi kartınızın limiti bu durumda önemlidir. Kullanabileceğiniz nakit avans limiti genelde kredi kartı limitinizin %25’i kadardır. Çektiğiniz para ise kredi kartınızın limitini doldurur. Eğer çekim yapacaksanız bu koşulları da göz önünde bulundurmalısınız. Çektiğiniz parayı taksitli olarak değerlendirecekseniz de her ay hesap özetinizde, taksitler bitene kadar taksit tutarı şeklinde göreceksiniz. Kullanılan limit ise taksit ödemeleri gerçekleştikçe açılacaktır. Ayrıca nakit avans çekildiğinde faiz gibi maliyetlere de katlanacaksınız. Bunun bilincinde olmalı ve çekimlerinizi öyle yapmalısınız.

Nakit Avans Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Nakit Avans Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılır?Eğer nakit avans çekimi yapacaksanız, faiz uygulamalarından haberdar olmalısınız. Çektiğiniz paranın ödemesini peşin olarak gerçekleştirecekseniz; bankanın nakit avans faiz uygulamalarından hesaplanması yapılır ve ek olarak da nakit avans işlem ücreti alınır. Taksitli olarak çekeceğiniz nakit avans ise vadenin zamanına göre hesaplanır ve ücret olarak faiz + BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) hesaplanır. Ayrıca KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ücreti de kesilir. Yani normal bir kredi olan bütün işlem ücretleri mevcuttur. Fakat genel olarak bankalarda nakit avans faiz oranları, kredi faiz oranlarından yüksektir. Eğer kredi kullanımınız sıkıntılı değilse bu yöntemi seçmeniz daha doğrudur.

Nakit Avans Çekmek Avantajlı mıdır?

Nakit Avans Çekmek Avantajlı mıdır?Nakit avans bir nevi kredi görevi gördüğü için bazı durumlarda avantajlı bazılarında ise avantajsızdır. Örneğin; eğer nakit avansı günlük olarak kullanacak ve taksitlendirmeyecekseniz, anlık oluşan ihtiyaçlarınız için çok mantıklıdır. Özellikle bankamatiklerden de kullanılabilmesi, kullanıcılarının her saatte anlık doğan nakit ihtiyacına karşılık vermesine yardımcı olur. Böylelikle avantajlı olarak görülür.

Sonuç olarak; nakit avans çekmek nasıl olur, maliyetleri nelerdir inceledik. Her vakitte oluşan ihtiyaçlara anlık olarak cevap vermesi, cazip özelliklerinden biri olduğundan da bahsettik. Fakat masraflarına baktığımızda genel olarak bankalarda normal kredilerden fazladır. Bu sebeple normal kredi mi yoksa nakit avans mı mantıklı, araştırmalısınız. Daha sonra nakit avans gerekliliklerini de sağlayarak, dilerseniz kredi kartlarınızdan para çekebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.