Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartında Taksit Atlatma veya Taksit Erteleme Nedir?

Kredi kartıyla bütçesinin üzerinde harcama yapanlara sunulan kolaylıklar arasında taksit atlatma ilk sıralarda yer almaktadır. İşte taksit atmanın detayları;
Kredi Kartında Taksit Atlatma veya Taksit Erteleme Nedir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Bir ay boyunca kredi kartınızla yaptığınız taksitli alışverişlerden sonra, hesap ekstrenizi elinize aldınız. Sayılarla dolu bu kağıtla baş başa kaldığınızda, yazan rakamlar karşısında şok oldunuz. Kredi kartı ekstresiyle ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Bütçenizin çok üstünde bir harcama yaptığınızı ve asgari ödeme tutarını bile karşılayamayacağınızı gördünüz. Etrafınızda borç isteyecek kimse de bulunmuyor. Borcunuzu ödemezseniz, yüksek faiz oranıyla karşı karşıya kalıp, borcunuzun katlanacağını da biliyorsunuz. İşte, işin içinden çıkamadığınız bu gibi zamanlarda, bankanızla görüşüp yardım istemeniz en doğru tercihtir. Binbir çeşit kampanyalardan yararlanmanıza olanak sağlayan bankanız, bu konuda da sizin yanınızda olacaktır.

Taksitli alışveriş yaptığınızda, ilk taksiti takip eden ekstre tarihinde değil de bir ay sonraki ekstreye erteleme işlemine taksit atlatma ya da taksit erteleme adı verilir. Zor durumda kaldığınız ve borcunuzu ödeyemediğiniz dönemlerde, bankanıza erteleme talebinde bulunabilirsiniz. Azalan gelir ve artan harcamalar sonucunda ortaya çıkan bütçe açığını kapatmaya çalıştığınızda harcamalarınızı kısmanız çok doğaldır. Fakat bu durum bankaların işine gelmemektedir. Cirolarını büyütme hedefinde olan bankalar, sunduğu taksit erteleme imkanıyla, sizi kendisine daha da bağlamaktadır.

Taksit atlatmanın detaylı tanımını, avantajlarını ve dezavantajlarını birlikte inceleyelim:

Taksit Atlatma ve Taksit Erteleme Nedir?

Taksit Atlatma ve Taksit Erteleme Nedir?Kredi kartı borcunuzu ödeyemediğiniz durumlarda, bankanız tarafından sürekli olarak takip edileceksiniz. Ödemediğiniz her gün, borcunuza faiz oranı işleyecek ve borç batağına doğru sürükleneceksiniz. Kredi notunuzun düşmesi ihtimali de hiç yabana atılacak türden değil. Ödemenizi 90 gün boyunca geciktirirseniz, bankanız tarafından kara listeye alınıp, diğer bankalarla da olan ilişkilerinizi sekteye uğratabilirsiniz. Bankaların kara listesine girmeden önce, daha önceki yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederim. Bu durumda bankanıza taksit erteleme isteğinizi iletebilir, kötü profilinizi hiç oluşturmadan ortadan kaldırmış olursunuz.

Bankanızın internet bankacılığı uygulamasını kullanarak, kredi kartı taksit atlatma işlemini yapabilirsiniz. Bazı durumlarda, asgari borç ödemesini yaparsanız, taksit erteleyebilirsiniz gibi zorunluluklarla karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple, banka şubesine gidip durumunuzu anlattığınızda, daha net bir sonuç elde edebilirsiniz. Ancak minimum ödemeyi yapabiliyorsanız, telefon ve internet bankacılığıyla işleminizi kolayca halledebilirsiniz. Bu sayede hakkınızda yasal işlem başlamadan, borcunuzu ileri bir tarihe ertelemiş olursunuz.

Taksit Erteleme İşleminin Avantajları Nelerdir?

Taksit Erteleme İşleminin Avantajları Nelerdir?Bankalar; kredi kartıyla yapılan taksitli alışverişi ertelemek isteyen müşterilerine, bu tutar belirli bir miktarın üzerindeyse taksit erteleme imkanı sağlar. Eğer ödemelerinizi düzenli olarak yapıyorsanız, bankanızla ilişkileriniz iyiyse, borcunuzu 3 ila 6 ay arasında erteleme şansınız mevcut. Ertelenen ya da atlanan taksitler sayesinde, ileri bir tarihe ötelenen borçlar, bütçeniz üzerinde geçici bir rahatlık yaratacaktır. Bankaların kredi kartı taksitlerini erteleme işlemini kabul etmesinin en temel nedeni rekabet ortamı içinde yer almaları ve müşterilerini rakiplerine kaptırmama isteğidir. Bu nedenle, durumun rehavetine kendinizi kaptırmamalı, bunun sadece borç erteleme olduğunu aklınızdan çıkarmamanızı öneririm. Aksi takdirde; yeniden borçlanarak, yönetemeyeceğiniz durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Taksit Erteleme İşleminin Dezavantajları Nelerdir?

Taksit Erteleme İşleminin Dezavantajları Nelerdir?Kredi kartı taksitlerinizin ertelenmesi sebebiyle rahata erdiğinizi düşünmeyin; çünkü kredi kartı kullanıcılarının aleyhine işleyen bir süreçten bahsediyoruz. Bankaların, taksitli borçlarınızı ödeyemediğiniz için erteleme isteğinize olumlu yaklaşmasının nedenleri vardır. Taksit erteleme işlemi yaptığınızda bankanıza olan bağımlılığınız, o süre zarfında artacaktır. Ek olarak; erteleme faiziyle birlikte bankanız, borcunuzu katlanmış bir şekilde sizden geri alacaktır. Siz borçtan kurtulduğunuzu düşünürken, cebinizden daha fazla para çıkmış olacaktır. Bu noktada önemli olan, borcunuzu ödemediğiniz 3 veya 6 aylık dönemde harcamalarınıza dikkat etmeniz. Bu süreçte harcamalarınızdan kısıp, gerekirse tasarruf yapmaya özen göstermelisiniz. Önümüzdeki dönemde neler olacağını biraz da olsa tahmin etmeye çalışmak ve ayağınızı yorganınıza göre uzatmak, sizi zor durumlardan kurtaracaktır.

Aklınıza gelen her şeye sahip olmak, daha da fazlasını isteyip kredi kartına güvenerek alışveriş yapmak, engellenemez sorunların; hayatınıza dahil olmasına sebep olabilir. Kredi kartınızı yaşam standardınızı yükseltmek için kullanmak yerine, taksit imkanı ve indirimlerden yararlanmak için kullanılan bir ödeme aracı olarak görürseniz, hem kendinizi hem de bütçenizi koruma altına almış olursunuz. Kart taksitlerini ödeyemediğiniz durumlarda, bankanızdan erteleme yardımı isteyebilirsiniz. Bu süre içerisinde birikim yapma fırsatı bulurken, harcamalarınıza da bir o kadar dikkat etmiş olursunuz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.