Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Numarası Nedir? Neden Önemlidir?

Kredi kartının ön yüzünde bulunan ve 16 haneden oluşan numaraya kredi kartı numarası denilir. Konuyla ilgili merak edilenler aşağıda;
Kredi Kartı Numarası Nedir? Neden Önemlidir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kredi kartları alışverişleri kolay hale getiren bir ödeme aracıdır. Bütçe planlaması yapmak isteyenlerin ve taksit gibi avantajlardan yararlanmak isteyen kişilerin ilk tercihi kredi kartıdır. Eskilerde yaygın olan esnafçılık uygulaması, günümüzde artık o kadar yaygın değildir. İnsanların yüksek tutarlı ihtiyaçlarını karşılaması için kredi kartının taksit gibi uygulamaları çıkmış ve esnafçılık, elden taksit seçenekleri çoğu yerde son bulmuştur. Son bulmayan yerlerde de yüksek komisyonlar uygulanmakta ve tercihi çok fazla olmamaktadır. Bunun yerine kredi kartı kullanılır. Hele ki internet alışverişlerinin artmasıyla, kredi kartı kullanımı bir hayli artmıştır.

Son zamanlarda ciddi oranda gelişen internet, hayatımıza büyük kolaylık getirmiştir. Sürekli bir koşuşturma içerisinde olan insanlara, alışveriş yönünde farklı seçenekler sunmuş ve kısa zamanda ihtiyaçların karşılanmasını sağlamıştır. Alışverişlerin de internet üzerine geçmesi ve insanların bu seçeneği yüksek oranda tercih etmesi sonucunda kredi kartı kullanımında da artışlar meydana gelmiştir. Bunun sebebi ise alışverişlerin internet üzerinden yaparken tek ödeme seçeneğin kredi kartı olmasıdır. Şuanda o biraz geliştirilmiş ve kapıda ödeme gibi seçenekler çıkmış olsa da daha çok kredi kartları kullanılır. Kredi kartlarının internet üzerinde kullanılması ise bazı bilgilerin paylaşılmasını zorunlu hale getirir.

İlginizi Çekebilir:
İnternet Üzerinden Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

İnternet sitesine girdiniz, alışverişinizi tamamladınız ve sıra ödemeye geldi. İşte o zaman birtakım bilgiler isterler. Ödeme konusunda istenen bilgiler öncelikle kredi kartınızda bulunanlardır. Yani kartın üzerinde yazan ad ve soyadı, kredi kartı numarası, son kullanma tarihi ve CVV numarası ister. Bu bilgileri verdiğiniz taktirde kartınız müsaitse alışverişiniz tamamlanır. Bu bilgiler olmadan işlemlerinizi yapmanız imkânsızdır. Bu yüzden bu bilgilerin bize neler anlattığını bilmekte fayda vardır. Kart güvenlik kodu (CVV) nedir konusunu daha önce incelemiştik. Şimdi ise kredi kartı numarası nedir, neden önemlidir gelin hep birlikte buna bakalım.

Kredi Kartı Numarası Nedir?

Kredi Kartı Numarası Nedir?Kredi kartınızın ön yüzünüze baktığınızda göreceğiniz 16 haneli numaraya ‘kredi kartı numarası’ denir. Her kartın kendine ait bir numarası vardır. Bunun olması için çeşitli kombinasyon yöntemleri kullanılır ve aynı olma ihtimalini neredeyse yüzde sıfır yapılır. Ayrıca bu numaranın oluşturulmasında çeşitli seçenekler kullanılır. Yani her birinin oluşması çeşitli seçeneklerle değerlendirilir. Kredi kartları ile alışveriş yaparken sürekli gözümüze çarpan ya da kullandığımız bu kart numarasının nasıl oluşturulduğu hakkında bilginiz var mıdır? Farklı bilgiler içeren ve sıralamayla oluşan kredi kartı numarası hakkında bilgiler verelim.

Kredi Kartı Numarası Neye Göre Oluşur?

Kredi Kartı Numarası Neye Göre Oluşur?Kredi kartı numarası 16 haneden oluşur. Kartında önünde, ortada ya da alt kısımda sola yaslı bir şekilde bulunur. Bir bütünüyle bakıldığında 4’erli gruplar halinde görürüsünüz ve çok anlam yükleyemezsiniz. Fakat bu numaranın nasıl oluştuğunu incelediğimizde, artık karta baktığınızda size daha anlamlı gelecektir. Öncelikle 16 hanesinin ilk rakamı bize ödeme sistemi bilgisini verir. Eğer ilk hane ‘4’ ise visa kart kullanıyorsunuz demektir. Fakat bu rakam ‘5’ ise mastercard kullanıcısısınızdır. Bu bilgi kartların üzerinde de ayrıca bulunmaktadır. Fakat sistemsel bir yere numaranızı girdiğinizde, sistemin kontrolü ilk hane için bu şekildedir.

Kredi kartında prefix denen bir bölüm vardır. Bu ise kart numarasının ilk 6 hanesini içerir. Kartın ödeme sistemini belirten kısmını da içine alarak ilk 6 hane; hangi banka tarafından verildiğini gösterir. Bu altı haneye BIN (Bank Identification Number) denir. Türkçede ise bankayı tanımlayan numara, banka kimlik numarası gibi anlamlara gelir. 6 haneden sonra gelen 9 hane ise bankanın müşterisine atadığı hesap numarasıdır. Bu hanenin her biri rakamlardan oluşur. 0 ile 9 arasında olması gerektiği için de kombinasyon kullanılır. Kombinasyon hesabına bakıldığında da bankalarda bu numaranın aynı olması neredeyse imkânsızdır. Kredi kartı numarasının geriye kalan son bir sayı vardır. O ise sistemsel olarak check digit (kontrol basamağı)’dır. Kartın sonuna koyulan rakam, çeşitli yöntemler sayesinde kredi kartı numarasının kontrolünü yapar.

Kredi kartı numarasının 16 basamağı bu şekilde oluşur. Her bir takım farklı anlamlar ifade eder ve siz sadece karta bakarak hangi ödeme yöntemine ait olduğunu ya da bankanın karta atadığı hesap numarasının neresi olduğunu anlayabilirsiniz. Sürekli merak edilen kredi kartının ne anlama geldiğini artık biliyorsunuz. Şimdi ise bu kart numarasının nerelerde kullanıldığını ve ne işe yaradığını inceleyelim.

Kredi Kartı Numarası Ne İşe Yarar?

Kredi Kartı Numarası Ne İşe Yarar?Kredi kartı numarası girişte de paylaştığım gibi alışveriş yaparken işinize yarayacaktır. Özellikle POS cihazını kullanarak değil de internet üzerinden ya da kart bilgilerinizi paylaşarak alışverişlerinizi gerçekleştirirseniz, kesinlikle kullanırsınız. Bu sebeple alışverişlerinizi gerçekleştirmek için gerekli bir numaradır. Fakat tek başına yeterli değildir. Bunun için yanında diğer kart bilgilerini de kullanmanız gereklidir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken durum ise bu bilgilerin farklı insanların eline geçtiğinde, art niyetle kullanılabileceğidir. Bu durum canınızı sıkabilir ve maddi manevi zararlar açabilir.

Herkesin cebinde yer alan kredi kartlarının üzerinde bulunan numara hakkında artık bilgiye sahipsiniz. Kartın ilk hanesini gördüğünde ya da ilk 6 hanesinin ne anlama geldiğini biliyorsunuz. 9 hanesinin müşteriye tanınan hesap olduğunu ve son hanesinin ise kontrol amaçlı konulduğu hakkında fikriniz var. Bundan sonra alışverişlerinizde ya da kredi kartınıza baktığınızda bu numaralar size daha anlamlı gelecek. Böylelikle kredi kartının kullanımını da öğrenerek bilinçli alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.