Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Kredi kartı, kullanımı her geçen gün artan bir bankacılık ürünüdür. Tam olarak ne olduğunu öğrenmek ve çeşitleri hakkında bilgiler almak için okuyun;
Kredi Kartı Nedir, Çeşitleri Nelerdir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günümüzde en büyük yardımcılarımızdan olan kredi kartları, aynı zamanda birçok soruna da neden olabilmektedir. Bu yüzden bazı insanlar kredi kartına dokunmamak, kullanmamak gerektiğini savunur. Çünkü ülkemizde kredi kartlarından muzdarip çok insan var. Sanki hiç ödenmeyecekmiş gibi bilinçsizce kullanan kişilerin hazin sonu, kredi kartı kullanımlarını kötü gibi göstermektedir. Aslında durum hiç de böyle değil. Yani kredi kartını kullanmayı “başarabildiğiniz” sürece size çok fazla avantaj sunar. Üstelik sadece kullanıcısına değil, ülke açısından da avantajları mevcuttur. Bizim ülkemizin başlıca sorunlarından biri olan kayıt dışı ekonomi için önemli adımlardan biridir. Çünkü kredi kartıyla yaptığınız alışverişlerde herhangi bir vergi kaçırma ihtimali yoktur.

Şöyle bir etrafımıza baktığımızda kredi kartına sahip olmayan biri yok gibidir. Kime sorsanız mutlaka bir tane kredi kartı var. Zaten bunu da kredi kartı sayısından anlayabiliyoruz. Ülkemizde 2016 yılının ilk çeyrek rakamlarına baktığımızda toplam kredi kartı sayısının 58.661.153 olduğunu görüyoruz. Ülke nüfusumuzun yarısından fazla kredi kartı sayısı var. İşlem oranına ve tutarına baktığımızda da bunu görebiliriz. Şöyle ki kredi kartlarında yapılan işlem adedi 762.618.560, işlem tutarı ise 137.485,17 milyon TL’dir. Ülkemizde bu kullanımların daha da artırılması hedefleniyor. Öyle ki son zamanlarda çalışmalarına başlanan kart ile ödemeye devlet katkıları gibi uygulamalar mevcuttur. Bu konuda bilgi edinmek için Kart ile Ödeme Yapan Herkese Devletten Bonus başlıklı haberimizi okuyabilirsiniz. Bu uygulamaya bakıldığında da kredi kartı kullanımının teşvik edildiği açıkça görülüyor.

O zaman kredi kartı nedir, nasıl kullanılır konusunda ayrıntılı bilgiler vermekte fayda vardır:

Kredi Kartı Nedir?

Kredi Kartı Nedir?Nakit kullanım araçlarından en sık ve çok kullanılanı kredi kartıdır. Alışverişleriniz sonucunda limitlerinizin el verdiği oranda ödemelerinizi kredi kartlarıyla yapabilirsiniz. Yani kredi kartı; bankalar tarafından verilen, satın alma konusunda nakit para yerine kullanılan ve alışveriş yapılan yere ödeme garantisi veren bir yöntemdir. Ayrıca kredi kartları sadece ödeme değil, farklı amaçlar için de kullanılabilmektedir. Bunlardan biri de nakit avans seçeneğidir. Nakit paraya ihtiyacınız olduğu an da kredi kartınızdan belli faiz oranları karşılığında çekim yapabilirsiniz. Bunun yanında taksitli ödeme seçenekleri, son zamanlarda artan internet alışverişleri gibi seçeneklerle de değerlendirilebilmektedir. Bu yön de hayatınızı oldukça kolaylaştırır.

Kredi kartının kullanılmasında elbette maliyetler vardır. Sonradan ödemeli bir kullanımı olduğu için vaktinde ve tam ödeme yapmadığınızda faiz uygulamalarıyla karşılaşırsınız. Aynı şekilde kredi kartı kullandığınızda kart aidatı da ödemeniz gerekebilir. Bu durum bankalar arasında değişiklik gösterebilirken, hiç almayan bankalar da mevcuttur. Bu yüzden kredi kartını kullanacağınız bankanın seçimini iyi yapmalı ve bu tür maliyetleri göz önünde bulundurmalısınız. Kredi kartı kullanımında yapılan en büyük hatalar konusunda da bilgilenmeniz önemlidir. Böylelikle kredi kartı kullanımını daha bilinçli gerçekleştirebilirsiniz. Peki, seçebileceğiniz kredi kartlarında ne gibi çeşitler vardır?

Kredi Kartı Çeşitleri Nelerdir?

Kredi Kartı Çeşitleri Nelerdir?Bankaların sunduğu kredi kartı çeşitleri müşterilerinin potansiyeline göre değişmektedir. Yani hem ticari müşterilerine hem de bireysel müşterilerine bu seçeneği sunmaktadırlar. Yoğun olarak bakıldığında bireysel müşterilerde daha çok kredi kartı kullanımı vardır. Bunun yanında elbette ki ticarethanelerin de ihtiyaçlarını karşılanması için çeşitli kartlar sunulmaktadır. Bu yüzden kart çeşitlerini genel olarak bireysel kredi kartı ve ticari kredi kartı olarak ayırabiliriz.

Bireysel kredi kartına bakıldığında, insanların şahsi ihtiyaçlarının giderilmesi ve kartın üzerinde yazan kişinin dışında kullanılmaması gereken ödeme yöntemi olduğu göze çarpar. Bu durum bizim ülkemizde pek geçerli değildir. Fakat kredi kartları kişiye özeldir ve bilgilerinin başkasıyla paylaşılmaması gerekir. Çünkü 3. kişilerin eline geçen kartlar art niyetle kullanılabilir ve sizi sıkıntılı süreçlere sokabilir. Kredi kartı kullanımında nelere dikkat edilir bilgilenerek, sıkıntılı süreçlerin önüne geçebilirsiniz. Bunun yanında bireysel kredi kartlarında bulunan birçok seçenek de sizin alışverişlerinizi daha rahat yapmanızı sağlar. Nakit taşımak zorunda kalmazsınız ve nakit paralarınızda bulunan çalınma, kaybolma riskini kartlarda yaşamazsınız. Kaybolsa ya da çalınsa dahi şifreniz olmadığı sürece kullanmazlar. Siz de hemen banka ile iletişime geçer, kartınızın kullanımını kapattırır ve herhangi bir riskle karşı karşıya kalmazsınız. Bunun gibi birçok konuda size ciddi avantajlar sağlar.

Şirket kredi kartları ise ticari hayatınızda size taksit avantajları sağlar. Şirketinizle alakalı birçok konuda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu sayede de çek, senet gibi uygulamalarla uğraşmak zorunda kalmaz ve hızlı bir şekilde alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Kartın üzerinde şirket ismi yazabileceği gibi, sahiplerinin de ismi yer alabilir. Bu kart belli yetkilendirmeler doğrultusunda kullanılır ve yapılan harcamaların kontrollü olması sağlanır. Bireysel kredi kartlarına verilebilen ek kart, ticari kartlar için geçerli değildir. Bunun dışında bireysel kartınızla yapabileceğiniz çoğu işlemi, ticari kartlarınızla da yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılması Gerekiyor?

Kredi Kartı Nasıl Kullanılması Gerekiyor?Kredi kartına sahip değilseniz eğer, araştırmalarınız sonucunda bir bankaya giderek kart talebinde bulunmanız gereklidir. Fakat burada kredi kartı almak için gerekli şartlar nelerdir dikkat etmelisiniz. Eğer sunulan şartları sağlıyorsanız, banka tarafından size istediğiniz limit doğrultusunda kredi kartı verilir. Şifre işlemlerinizi hallettikten sonra kartın kullanımına başlayabilirsiniz. Fakat kart kullanımlarınızı gerçekleştirirken, sonucunda ödeme yapacağınızı unutmamalısınız. Ülkemizde bu konuda bilinçlenmemiş birçok insan olduğunu, kredi kartı bataklarının boyutundan anlayabiliriz.

Kredi kartının ana kullanım mantığı nakit taşımamak ve taksit uygulamalarından yararlanmaktır. Bu yüzden kredi kartı ile işlemler yaparken dönem sonunda ödeme yapabileceğiniz tutar kadar limit kullanmak önemlidir. Yoksa kart borçlarınızı ödeyemezsiniz ve faiz işleyerek her ay artar. Bu durum da sizi giderek kredi kartı batağına sürekler. Bu yüzden ay sonunda ödeme yapabileceğiniz tutar kadar harcama yapmanız ve kartınızın kullanımını doğru planlayabilmeniz önemlidir. Böylelikle kredi kartını doğru kullanan kişiler arasında olur ve zararlarından değil, avantajlarından faydalanırsınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.