Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Popüler bankacılık ürünü giderek yaygınlaşırken "kredi kartı nasıl kullanılır, nelere dikkat etmek gerekir" sorularının yanıtları daha fazla önem kazanıyor.
Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Ülkemizde 58.661.153 tane kullanımda bulunan kredi kartı vardır. Bu rakamlar BKM (Bankalararası Kart Merkezi) tarafından yayınlanan 2016 yılının ilk çeyreğine aittir. Ülke nüfusumuzun yarısından fazla olan kredi kartı sayısından, kullanım yoğunluğunun da fazla olduğunu anlayabiliriz. Yine 2016 yılının ilk çeyreğine ait kredi kartı işlem sayısı 762.618.560 adettir. Fakat bu kullanımların ne kadarı bilinçli yapılıyor bu tartışılır. Özellikle ülkemizde bulunan kredi kartı bataklarını gördüğümüzde bunu sorgulamak gerekiyor.

Kredi kartının yoğun kullanımının yanında bilinçli tüketici sayısı çok azdır. Çoğu insan kredi kartının nasıl kullanması gerektiği konusunda fikri olmuyor ve bilinçsiz bir şekilde alışverişlerini gerçekleştiriyor. Daha sonrada yaşanan ödeme düzensizlikleri, insanların bütçelerini zorlar ve kredi kartı yüzünden sıkıntılı durumlara düşmesine sebep olur. Bu yüzden kredi kartının nasıl kullanılması gerektiğiyle ilgili insanların bilinçlenmesi önemlidir.

Limitinizi Belirlerken Hesabınızı Doğru Yapın

Limitinizi Belirlerken Hesabınızı Doğru YapınKredi kartı kullanıcılarının ya da kullanmak isteyen kişilerin öncelikle belirlenmesi gereken nokta limittir. Kredi kartının limiti; sizin karttan harcama yapabileceğiniz bakiyeyi belirler. Bu sebeple aylık gelirinize göre bu limitleri değerlendirmelisiniz. Kredi kartınız için aylık ödeyebileceğiz rakamı seçerek, limit isteğinizi ona göre yapmalısınız. Kredi kartı limiti ne kadar önemli hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın! Bu konuya özellikle kredi kartı limitini sonuna kadar doldurma ihtiyacı hisseden kullanıcılar önem vermelidir. Eğer kendinizi tutamıyor ve kredi kartınızı her ay sonuna kadar harcıyorsanız, mutlaka limit düzenlemesi yapmalısınız. Her ay kartınızın tamamını düzenli bir şekilde ödeyebileceğiniz tutarı seçmeli ve limitinizi belirlemelisiniz.

Kredi Kartını Kullanırken Gelirinizi Düşünün

Kredi Kartını Kullanırken Gelirinizi DüşününKartınızda harcama yaparken aylık gelirinizi ve diğer ödemelerinizi düşünmelisiniz. Kredi kartınıza ayırabileceğiniz tutarı belirler ve böylelikle harcamalarınızı o tutar kadar yaparsınız. Bu konuda kendinize hâkim olmalısınız. Yoksa kredi kartlarınızı ödeyemez duruma gelir ve bataklar takımına katılabilirsiniz. Bu sebeple aylık kesin gelecek olan toplam gelirinizi göz önünde bulundurmalı ve harcamalarınızı bu yönde yapmalısınız.

Taksitlerinizi Doğru Bir Şekilde Ayarlayın

Taksitlerinizi Doğru Bir Şekilde AyarlayınKredi kartının kullanım avantajlarından biri ise bankaların alışverişlerinizde size taksit yapmasıdır. Bu yönden yapılan alışverişlerde taksit seçeneklerini değerlendirmek ödemeler açısından çok mantıklıdır. Fakat bu durumu ayarlayamayan kullanıcılar, ödeme vakitlerinde çeşitli sıkıntılara düşerler. Bu yüzden ödemelerinize taksit yaptırırken bazı durumları hesaplamanız gereklidir. Şöyle ki; kredi kartına taksit yaptırsanız dahi o taksitler bitene kadar kartınızın limitini, tutar kadar dolu göstermektedir. Bu yüzden limit sıkıntısıyla karşı karşıya gelebilirsiniz. Ya da uzun taksitlerde ufak komisyonlar ödeyebilirsiniz. Bunların hepsini değerlendirmekte ve ona göre taksit sayınızı belirlemekte fayda vardır.

Ödemelerinizi Düzenli Yapın

Ödemelerinizi Düzenli YapınKredi kartı kullanmanın bilinçli olması, düzenli ödemelerden geçer. Kredi kartınız ile yaptığınız harcamaları, dönem sonu vaktinde ve tamamını ödemelisiniz. Düzenli yapmadığınız her ödeme size faiz masrafı ve ödeme sıkışıklığıyla geri dönecektir. Bu sebepten aylık ödeyebileceğiniz kadar harcama yapmanız gerekiyor. Ayrıca yaptığınız her düzenli ödeme bankalardan sağlayacağınız ihtiyaçlarınızın giderilmesi için yardımcı olur. Çünkü kartınızda yaptığınız her düzenli ve tam ödeme sizin kredi notunuza yansır. Kredi skorunuz ise bankalardan kredi kullanırken ya da diğer ihtiyaçlarınızı karşılarken, size yardımcı olacaktır. Tabi, köstek olma durumu da olabilir. Ama bu tamamen sizinle alakalıdır. Yani bankalardan kullandığınız hizmetleri nasıl değerlendirdiğinizle ilgilidir. Kredi kartlarınızın ödemeleri de kredi notunuza etki eden durumlardandır. Hem bu yüzden hem de kendiniz sıkıntıya düşmemeniz için ödemelerinizi düzenli yapmalısınız.

Asgari Ödeme Tutarına Güvenmeyin

Asgari Ödeme Tutarına GüvenmeyinGenelde yapılan hatalardan bir tanesi de kredi kartının asgari ödemesine güvenmektir. Tüketiciler, nasılsa kartın asgarisini öderim diyerek, tüm limiti doldurma çabası içine girebiliyorlar. Bu durum oldukça yanlıştır. Çünkü kredi kartının asgarisini ödemek bir çözüm değildir. Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın! Bakıldığında da bankaların en sevdiği müşteri tipi ‘asgari ödeme’ yapanlardır. Çünkü bankalar asgari ödeme yapan kişilerden belli komisyon ödemeleri alır. Durum böyle olunca bankalar kar elde ederken, müşteriler de kredi kartında sıkıntıya düşmektedir. Asgari ödeme yapmak çözüm değildir. Bunun yerine ödeyebileceğiniz kadar harcayıp, tamamını ödemeniz en doğrusudur.

Kartınızın Özelliklerinden Faydalanın

Kartınızın Özelliklerinden FaydalanınBankaların kredi kartlarına tanıdığı birçok özellik vardır. Eğer kredi kartı nedir, çeşitleri nelerdir hakkında detaylı bilginiz olursa kartınızın özellikleri hakkında da bilgiye ulaşabilirsiniz. Böylelikle özelliklerin farkında olur ve kullanımlarını gerçekleştirirseniz, avantajlı seçeneklerle karşılaşabilirsiniz. Örneğin; taksit seçenekleri ya da bonus uygulamaları bunlardan bazılarıdır. Yaptığınız alışverişlerinizde taksit kullanmanız, sizin ödemelerinizi ve ihtiyaçlarınıza sahip olmanızı kolaylaştıracaktır. Bunun yanında uygulanan kartların bonus biriktirme özelliği ile de artı alışverişler yapabilirsiniz. Avantajlı işlemlerden mahrum kalmamak için kredi kartınızın özelliklerini bilmeli ve uygun olarak kullanmalısınız.

Kredi Kartıyla Ödeyebileceğiniz Ödemelerinizi Karta Yönlendirebilirsiniz

Kredi Kartıyla Ödeyebileceğiniz Ödemelerinizi Karta YönlendirebilirsinizAlışverişlerinizde kredi kartını kullanmak birçok açıdan fayda sağlar. Bunlardan biri de planlı ve kontrol edilebilir olmasıdır. Şöyle ki yaptığınız alışverişlerde nakit kullansanız eğer paranızın nerelere gittiğinin farkında olamayabilirsiniz. Kredi kartıyla yaparsanız eğer hem istediğiniz vakitte kontrol eder hem de planlamanızı daha doğru yapabilirsiniz. Bu sebepten kullanabildiğiniz her yerde ödemelerinizi kredi kartı ile yapmanız mantıklıdır. Bu durumda kendinizi planladığınız gibi kayıt dışı ekonominin önüne geçmeye de fayda sağlarsınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın