Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartına sahip olmak kolayken, bilinçsiz harcamalar tüketicileri zor duruma sokuyor. Dolayısıyla gündeme Kredi kartı nasıl iptal edilir sorusu geliyor.
Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Evet, kredi kartı almak her ne kadar kolay ise iptal ettirmek bana göre bir o kadar zor. Çünkü kullanmadığınız ya da kullanmak istemediğiniz bir kredi kartın iptali kâbus gibidir. Aslında işlemsel olarak bu durum çok kolaydır fakat bankalar bu durumu oldukça zorlaştırır. Bunun sebebi ise müşteri kaybetmek istememeleridir. Bu yüzden kredi kartı iptal ettirecek kişilere ellerinden gelen bütün seçenekleri sunarlar ve vazgeçirmeye çalışırlar. Ama kredi kartınızı iptal ettirmeye kararlıysanız, bu konuda adeta bankalarla savaş vermeniz gereklidir. Ama bankaların bu ısrarını kırmayı başarırsanız yapmanız gereken durumlar oldukça basittir.

Bankalara ulaştığınızda genelde “Kartınızı neden iptal ettirmek istiyorsunuz?” ya da “Kartınızı iptal ettirmezseniz, size şu seçenekleri sunuyoruz.” gibi cümleler duyabilirsiniz. Bankaların bu konudaki politikaları genel geçerdir. Çünkü bankaların en yoğun kullanılan hizmetlerinden biri olduğu ve bankalara uzun süreli, devamlı müşteri kazandırdığı için önemlidir. Yani bir kişi kredi kartını alır ve memnun kalırsa yıllarca kullanabilir. Bu durum da bankaya olan bağlılığı düzenli bir şekilde artırır. Durum böyle olunca da kredi kartını iptal ettirmek hizmetler içerisinde en zorudur.

Bu durumda kredi kartı iptal edilirken izlemeniz gereken yollar hakkında bilgiler verelim.

Kredi Kartı İptali için Yapılması Gerekenler

Kredi Kartı İptali için Yapılması GerekenlerKredi kartınızı kullanmak istemiyor ve iptal ettirmek istiyorsanız öncelikle borç durumunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Bunun için size her ay gönderilen hesap özetini inceleyebilir ve kartınızın toplam borcu ne kadarmış öğrenebilirsiniz. Böylelikle kullandığınız kredi kartının borç tutarını yatırmanız ve sıfırlamanız gerekmektedir. Eğer kredi kartınız hiç elinize gelmemiş ve kullanmamışsanız böyle bir duruma elbette ki gerek yoktur. Kredi kartı nasıl kullanılır hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın!

Ayrıca kredi kartlarınız üzerinde varsa otomatik ödemelerinizi de kontrol etmenizde fayda vardır. Otomatik ödemelerinizi iptal ettirmeli ve onlara ait borcunuz olup olmadığına da bakmalısınız. Kredi kartınızın tüm borcu sıfırlandığında, aldığınız ilk günkü durumuna geldiğinde kartınızı iptal için hazırsınızdır. Böylelikle iptal etmek için gerekli kanalların araştırmasına girebilirsiniz. O zaman gelin bakalım kredi kartının iptali için nereleri kullanabileceksiniz bakalım.

Kredi Kartı İptali Nerede Yapılır?

Kredi Kartı İptali Nerede Yapılır?Kredi kartınızın iptali için en çok kullanılan kanal telefon bankacılığıdır. Kartınızın ait olduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayarak, kredi kartınızı iptal ettirmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Size bu konuda bir yığın soru soracaklardır. Her ne kadar bu durum can sıkıntılı bir süreç olsa da müşteri hizmetleri de yapmaları gerekeni yapıyor. Sabırla bu soruları cevaplar ve kartınızın iptalinin geri çekilmesi için size sunacağı hizmetleri dinleyebilirsiniz. Daha sonra kararınız değişmez ise iptalinizin gerçekleşmesi için gerekli kontroller yapılır. Eğer bu konuda bir sıkıntı çıkmazsa iptal başvurunuzu alırlar. Daha sonra iptal edildiğinde de size bilgi verilir ve kartınızı kırıp atmanız istenir.

Diğer kanallar ise bankanın şubesi ya da internet bankacılığı olabilir. İnternet bankacılığında hangi işlemler yapılır, detaylı bilgi almak için tıklayın! Bankanın kendi şubelerinden bir dilekçe yazarak kartınızın iptalini istediğinize dair talebinizi iletirsiniz. Dilekçeniz işleme alındıktan sonra yine gerekli koşulları sağlamışsanız eğer iptaliniz gerçekleşir. Aynı şekilde size bilgi verilir ve kartınızı imha etmeniz istenir. İnternet bankacılığında ise bilgilerinizle hesabınıza girer ve kredi kartı seçeneklerinden iptali tercih ederek, iptal başvurusu oluşturmuş olursunuz. Daha sonra incelemeler sonucunda size banka ulaşır ve kartınızın iptalini gerçekleştirir.

Kredi Kartı İptali Sonrası Yapılması Gerekenler

Kredi Kartı İptali Sonrası Yapılması GerekenlerBankaların bütün çabalarına rağmen kartınızı iptal ettirmeyi başarmışsanız eğer kontrol etmeyi unutmamalısınız. Belki bir sıkıntı çıkar ya da farklı durumlar olur ve kartınız iptal edilmez. Bu sebeple mutlaka iptal başvurunuzun sonucunu kontrol edin ki ek maliyetlere katlanmak zorunda kalmayın. Çünkü kredi kartlarında yıllık ya da dönemlik komisyon ücretleri kesilir. Siz de kartınız iptal edildi diye bu ücretleri kontrol etmez ve kredi kartınıza borçlanabilirsiniz. Böyle bir duruma düşmemek için mutlaka size bilgi mesajı, maili ya da yazısı göndermelerini isteyin. Böylelikle sıkıntı bile yaşasanız elinizde deliller olur.

Kredi kartı iptal etme durumunu toparlarsak; işlemin basitliğini ama bir o kadar da zorluğunu gördünüz. Yapmanız gerekenler çok kolayken, baş etmeniz gerekenler oldukça ısrarcı ve zordur. Çünkü bankaların en sevdiği müşterileri kredi ve kredi kartı sahibi olanlarıdır. Bu tür müşterileri kaybetmek istemezler ve geri dönüm konusunda ellerinden geleni yaparlar. Siz eğer kartınızı ödeme de zorluk çekiyor ve borcunu kapatarak iptal ettirmek istiyorsanız, bu durumdan vazgeçmemenizi öneririm. Çünkü diğer türlü daha büyük sıkıntılara girebilir ve kredi kartı mağdurlarından olabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.