Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Kredi kartı almak için farklı yollar bulunmakla birlikte taşınması gereken nitelikler de vardır. Aşağıdayi yazıda bunlara yer verilmiştir;
Kredi Kartı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kredi kartı kullanımlarının fazla olması ama bunların arasında bilinçli tüketicilerin az olması sonucunda, borç bataklarına ulaşan birçok insan vardır. Bu kişilerin artmasıyla birlikte, kredi kartında yeni düzenlemeler gelmesi ve çeşitli konularda sınırlamalar getirilmesi neredeyse zorunlu hale gelmiştir. Bunun üzerine de 1 Ocak 2014 yılında kredi kartı ile ilgili yeni kanunlar getirilmiş ve mevcut kanunlarda da değişiklikler yapılmıştır. Böylelikle ülke nüfusunun yarısından fazla olan kredi kartı sayısının kullanımının daha bilinçli yapılması hedeflenmiştir.

Kredi kartlarının kullanımına getirilen taksit sınırlandırmaları ve limit belirleme gibi noktalarda değişiklikler yapılarak insanların kendilerini sınırlayamadığı kredi kartı kullanımları, yetkili merciiler tarafından yapılmaya çalışılmıştır. Böylelikle tüketicilerin kredi kartı nasıl kullanılır konusunda daha da bilinçlendirilmesi ve yaşanan sıkıntılı süreçlerin önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Durum böyle olunca da kredi kartının nasıl alınacağı, hangi şartlara uyulması ve nelere dikkat edilmesi gerektiği önemlidir.

Peki, gelin bakalım kredi kartı nasıl alınırmış ve nelere dikkat etmek gerekmiş inceleyelim.

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi Kartı Nasıl Alınır?18 yaşınızı doldurur doldurmaz, hele de üniversite okuyorsanız ilk almak isteyeceğiniz seçenekler arasındadır. Bazen 18 yaşınıza bile gerek kalmadan ebeveynler tarafından çocuklarına ek kart olarak kredi kartı verilir. 16 yaşından büyük olan çocuklar aileleri sayesinde ek kart sayesinde kredi kartı ile tanışır. Böylelikle bakıldığında kredi kullanım yaşının 16 olduğunu söyleyebiliriz. Fakat yasal olarak 18 yaşına ulaşan kişinin kredi kartı başvurusu yapma hakkı vardır. Bu yüzden eğer 18 yaşınızı geçmişseniz, dilediğiniz bankaya giderek kredi kartı başvuru formu doldurur ve talebinizi yerine getirirsiniz. Bankaların yapacağı araştırmalar sonucunda da kredi kartına sahip olup olmayacağınız karar verilir ve kredi kartı yanıtınız gelir. Yani kredi kartı talebiniz ya kabul edilir ya da reddedilir.

İlgili İçerik: Kredi Kartı Başvurusu Neden Reddedilir?

Şubeye doğrudan başvuru yapabileceğiniz gibi telefon bankacılığı ya da internet bankacılığını da kullanabilirsiniz. Hele de başvuru yapmak istediğiniz bankada, hesabınız mevcutsa internet üzerinden daha kolay yapabilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucunda kredi kartınız onaylanırsa eğer bankanın kullandığınız şubesine ya da evinize gelir. Siz de şifre ile kartınızın açılış işlemlerini gerçekleştirdikten sonra kullanıma başlayabilirsiniz.

Kredi Kartı Başvurusundaki Şartlar Nelerdir?

Kredi Kartı Başvurusundaki Şartlar Nelerdir?Alışveriş konusunda birçok faydası bulunan kredi kartlarına başvurusu sırasında bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bunların en başında ise limit kontrolü gelir. Düzenlenen kanuna göre bir kişinin toplam kredi kartı limiti, gelirinin 4 katı olabilir. Bunun üstüne çıkılamaz. Bu yüzden başvuru yaparken limitinizi kontrol ederek boşluğunuz hakkında fikir sahibi olmalısınız. Eğer yeterli düzeyde kredi kartı limiti boşluğunuz varsa o kadarlık talepte bulunabilirsiniz. Basit bir örnek verecek olursak; 1.000 TL aylık gelirinize, 4.000 TL limitli toplam kredi kartınız olabilir. Kredi kartı limiti ne kadar önemli konusuyla ilgili bilgi almak için burayı tıklayın!

Kredi kartı başvurunuzu yaparken size tanımlanan bu limiti, toplam kredi kartınız olarak değerlendirir ve kalanı kadar başvuru yapabilirsiniz. Bunun yanında elbette ki bu limitin ve diğer birçok konuda önemli olan gelir belgenizin olmasıdır. Eğer belgeleyebileceğiniz bir geliriniz yoksa kredi kartı almanız çok zordur. Belki bankaya belli bir teminat gösterir, hesabınıza bağlı para bulundurur ve kredi kartı alabilirsiniz. Fakat bu uygulamanın her bankada olmadığını belirtmekte fayda vardır. Ayrıca önemli olan diğer şartlardan biri de yazımızın başlarında bahsettiğim yaş sınırlamasıdır. Kendinize ait bir kredi kartı başvurusu yapacaksanız, 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gereklidir.

Kredi kartı başvurusunda son olarak önemli olan ise kredi notudur. Yani bankalarda olan finansal karneniz, geçmiş performansınız önem taşır. Banka kredi notu nedir, nasıl ve neye göre hesaplanır bilmeniz gereklidir. Kredi notu; bankalardan yararlanmak istediğiniz hizmetler doğrultusunda, sizin gelecekte nasıl bir davranış sergileyeceğinizi gösterir. Yani borçları ödeme konusunda sıkıntı yaşar mısınız, banka ile sıkıntıya düşer misiniz gibi noktalarda bilgi verir. Bu yüzden bankaların hizmetlerinden faydalanmak istediğinizde, ilk olarak baktıkları seçenekler arasında kredi skoru da yer alır.

Kredi Kartı Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?

Kredi Kartı Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?Kredi kartınıza başvuru yaparken öncelikle dikkat etmeniz gereken konu hangi bankayı seçeceğinizdir. Kredi kartı konusunda her bankanın kendine ait uygulamaları, avantajları ve çeşitleri vardır. Bunlar konusunda araştırma yapmalı ve başvuru yapmak istediğiniz kartı iyi seçmelisiniz. Aynı zamanda belge ve bilgilerinizi eksik vermemeye de özen göstermelisiniz. Çünkü yanlış bir adres bilgisi ya da telefon numarası sizi ciddi sıkıntılara düşürebilir. Örnek vermek gerekirse; kredi kartı ile ilgili birçok işlem şahsi cep telefonu numaranız üzerinden yapılır. Yani şifre belirleme, değiştirme, internet alış verişleri gibi bütün işlemlerde cep telefonu numaranıza onay kodu gönderilir. Telefon numaranızın yanlış olduğunu düşünürsek, bu işlemleri de yapmanızın mümkünatı yoktur.

Yani Kredi kartınızın başvurusunu yaparken seçtiğiniz özellikli kart ile verdiğiniz bilgilere dikkat etmelisiniz. Bunun yanında eksik evrak vermemeye de özen göstermelisiniz. Bu durum kartınızın onaylanmasını engeller. Diğer yandan başvurunuz sonucunda onaylanan kredi kartınız elinize ulaştıktan sonra da şifre belirleme gibi seçeneklere dikkat etmelisiniz. Kredi kartı şifreniz size özeldir ve sizden başkasının bilmemesi gerekir. Belirlerken de belirledikten sonra da kimseyle paylaşmamalısınız. Ayrıca tahmin edilebilir kolay şifreler de belirlememeniz önemlidir. Kredi kartınızın şifresinin önemli olduğunu ve bunu ele geçiren herkesin rahatlıkla sizin adınıza işlem yapabileceğini unutmayınız. Bu sebeple kredi kartı başvuru sırasında ve sonrasında yapılması gerekenleri ayrıntılı bir şekil de öğrenerek, dikkat etmenizde fayda vardır.

Sonuç olarak; kredi kartı başvurusu oldukça kolay yapılabilen bir hizmet talebidir. Şubeden, telefondan ya da internet üzerinden talebinizi gerçekleştirir ve kredi kartı için gerekli durumları sağlarsınız. Bu konuda da önemli olan gelir belgesi, limit ve yaştır. Bu üçünü sağladıktan sonra kredi skorunuz da uygunsa kartınız büyük ölçüde onaylanır. Onaylandıktan sonra verdiğiniz iletişim bilgileri kanalıyla size ulaşılır ve 10 – 15 gün içerisinde kartınız size iletilir. Sonra da kartınıza belirlediğiniz şifre ile alışverişlerinizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.