Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Önemli?

Kredi kartı limitinin yüksek ya da düşük olması, kişinin harcamalarını direkt etkiler. Dolayısıyla limiti doğru belirlemek önemlidir. İşte nedenler:
Kredi Kartı Limiti Ne Kadar Önemli?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kredi kartlarını en yakın dostumuz görürken, bir anda en azılı düşmanımız oluverir. Bilinçsiz kullanım ise bunun birinci nedenidir. Günümüzde kredi kartı sahibi olmanın hiç de zor olmadığı bir gerçek. Eğer bir işe sahipseniz ve maaşınızı bankadan alıyorsanız, size hemen bir kredi kartı yollarlar. Hatta maaş için hesap oluştururken, kredi kartı başvurusu da yapmış olursunuz. Gelirinizi zorlamayacak kadar kullanacağınıza inanırsınız ama birkaç kullanım sonra işler tersine döner.

Taksitli alışverişler için getirilen yasa sonrasında kredi kartı kullanımında ve taksitli alışveriş sayısında azalma olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıktı. Türkiye’de kişi başına yaklaşık 2 kredi kartı düşüyor ve ortalama limit, 3.870 lira. Bu kullanıcıların % 90’ına yakını ise kredi kartında limit aşımıyla ilgili sorunlarla baş etmeye çalışıyor. Türkiye’de kredi kartı kullanım oranı hakkında bilgiler…

Kredi kartı kullanımında yapılan en büyük yanlışlardan birisi, taksit taksit ödeme kolaylığı ve asgari tutar ödeyerek işin içinden çıkabileceğinizi düşünmektir. Ama asgari tutarı ödemeniz bankaları oldukça sevindirir; çünkü en yüksek faizler, asgari tutarı ödeyen müşteriler içindir. Bankalar sizi bu zamanlarda oldukça severler. Ama bir süre sonra faizlerin de borcunuza eklenmesiyle birlikte altından kalkamaz hale gelirsiniz. Sonra kredi çekilerek kredi kartının limiti sıfırlanır ve bir daha kullanmayacağım sözü verilir. Elbette bu yalnızca kendiniz aldatmaktır.

Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katı Olmalı?

Kredi Kartı Limiti Maaşın Kaç Katı Olmalı?Kredi kartlarının taksit oranları ile ilgili bir düzenleme geçtiğimiz yıl yürürlüğe girdi. Aynı zamanda kredi kart limitleri ile ilgili de bir yönetmelik yayınlandı. Yeni kart sahibi olacakların limitleri, ilk yıl gelirinin 2 katını aşmayacak şekilde belirlenmiştir. İkinci ve diğer yıllarda ise 4 katını aşmaması gerekiyordu. Bu seviyeden sonra da gelire göre kart limit artışı yapılamaz maddesi yürürlüğe girdi.

Ödemelerini düzenli yapan ve toplam tutarı ödeyen müşterilerdenseniz, bankanız limitinizi yükseltmek isteyecektir. Bunu size bir ödül olarak gösterir ve “ödemelerinizi düzenli yaptığınız için teşekkür ederiz” demek için kart limitinizi arttırmak isterler. Bu tamamen sizin bilinçli bir tüketici olarak kontrol altında tutabileceğiniz bir durumdur. Bankaları suçlamanıza gerek yoktur; çünkü suçlamanız gereken kendi alışveriş tutkunuzdur.

Yürürlüğe giren maddeler sonrasında bankalar müşterilerinin kredi kartı limitlerini artık kolay bir şekilde arttıramıyor. Gelirinizde düzenli bir artış olmadıkça bankaların, limitleri artırma yetkileri kısıtlanmış durumda. Yine de bu konuda tüketicinin kart limitlerini takip edebileceği ve düzenlemeler için başvurabileceği bir altyapının henüz olmaması, konunun bazı istismarlara uğramasına neden olabiliyor.

Kredi Kartı Kullanımı ve Kredi Notu

Kredi Kartı Kullanımı ve Kredi NotuKredi notunuz düşükse, ya önceden herhangi bir banka kaydınız yoktur ya da kredi ve kredi kartı kullanımında hatalar yapmışsınızdır. Borçlarınızı sürekli geciktirmeniz, düzensiz ödeme yapmanız, kredi kartlarının asgari tutarını ödemeniz gibi çeşitli nedenler kredi geçmişinizin olumsuz etkilenmesine neden olur. Bir ihtiyaç anında örneğin ev veya araba almak istediğinizde de bu durum karşınıza çıkıverir.

Bazı banka çalışanlara kredi notunuzu yükseltmek için size kartla taksitli alışveriş yapmanızı tavsiye eder. Elbette ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız gerektiğini de hatırlatması gerekiyor. Bilinçli bir şekilde kredi kartınızı kullanır ve ödemelerinizi düzenli yapabilirsiniz, kredi notunuzda artış olacaktır. Ama bilinen yanlışlardan birisi şudur: “Kredi kartı limitinizin ne kadarını kullanırsanız, o kadar yüksek kredi notuna sahip olursunuz!” Bu kesinlikle yanlıştır ve buna inanmak kredi notunuzun düşmesine bile neden olabilir. Çünkü gelirinizden fazla harcama yapmış olacaksınız ve ödeme sıkıntısı yaşayarak kredi notunuzun daha da düşmesine neden olabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenmeli?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenmeli?Her şeyden önce kredi kartı kullanımınızı minimum düzeyde tutmaya çalışmalısınız. Harcarken oldukça rahattır ve halihazırda bir para harcıyormuş gibi düşünürsünüz. Ama ödeme zamanı geldiğinde gelirinizi tüm giderlerinize yetirebilmek için oldukça zorlanırsınız. Kredi kartıyla yaptığınız alışverişlerde öncelikle, ödeyebileceğiniz kadar harcama yapmaya dikkat etmelisiniz.

Limitinizin yüksek olması kesinlikle bir statü değildir. Kartlardaki statü sembolü gold, platinum, titanium gibi kartlardır. Bunların kendilerine göre ek hizmetleri olduğu gibi, diğer kartlardan farklı kullanım bedellerine, aidatlara sahiptirler. Dünyanın en seçkin kredi kartlarını buradan öğrenebilirsiniz.

Kredi kartınızın limiti ihtiyaçlarınıza göre değil, yasalarda olduğu gibi gelirinize göre belirlenmelidir. Eğer bilinçli bir tüketici iseniz kart kullanımında bir yanlışa düşmezsiniz. Ama bu oldukça zordur. Önüne geçebildiğiniz alışveriş tutkunuz olmalıdır. Kişisel finans planınızı doğru bir şekilde yaptıktan sonra gelir ve gider tablonuza göre kredi kartı limitinizi belirleyebilirsiniz. Kişisel finans planı nasıl yapılır öğrenmek için tıklayın. Tüm ödemelerinizi, giderlerinizi hesapladıktan sonra kredi kartınızı gelirinize göre belirlemek en doğrusu olacaktır. Sizi zorlamayacak ve birikim planınızı engellemeyecek bir limit belirlemeniz de fayda vardır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın