Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı ile Yurt Dışı Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ile hem online hem de fiziki olarak yurt dışı alışverişi yapmanın mümkün olduğunu biliyor musunuz? İşte bunun yanıtları;
Kredi Kartı ile Yurt Dışı Ödemeleri Nasıl Yapılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Alışveriş çılgınlığı tüm dünyayı sarmış durumdadır. İnternetin gelişmesiyle birlikte dünyanın diğer bir ucundaki bilgiye, siteye, kıyafete, yemeğe rahatlıkla ulaşılabiliyor. Bunları ve daha nice birçok şeyi satın alabilmek için ise kredi kartı kullanılır. Ülkemizde bankaların sunmuş olduğu bu hizmet, alışverişleri daha da kolaylaştırmış ve ekonomik açıdan katkılar sağlamıştır. Durum böyle olunca da müşterilerin daha çok dikkatini çekmiştir. İstediğiniz ülkede beğendiğiniz ya da ihtiyacınız olan bir ürünü, internet üzerinden rahatlıkla satın alabilirsiniz. Bunu da kredi kartınız ile yapabilirsiniz.

İlgili İçerik:
Kredi Kartı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Aynı zamanda eskiye nazaran yurt dışına çıkmak da daha kolay. Artık insanlar tatil, gezi, iş gibi birçok planlamalarla yurt dışı seyahatleri gerçekleştirmektedir. Bu seyahatlerinde nakit para bulundurmak sıkıntılı olabilmektedir. Hiç bilinmeyen bir ülke, bilmediğiniz yerler düşünün. Bunun üzerine bir de para konusunda sıkıntı yaşarsanız, gerçekten zor zamanlar geçirebilirsiniz. Durum böyle olunca son zamanlarda en sık tercih edilen yöntem kredi kartlarıdır. Nakit para taşımak yerine, kullanılabilen yerlerde kredi kartı kullanmak daha avantajlı olabilmektedir. Bu sebeple bankalarda yurt dışı kullanımları konusunda kendini geliştirmiş ve imkan sağlamıştır.

Kredi Kartı ile İnternetten Yurt Dışı Alışverişi

Kredi Kartı ile İnternetten Yurt Dışı AlışverişiÜlkemizde yerli internet sitelerinden alışverişler bile korkutucuyken, muhtemelen yurt dışı sitelerinden alışveriş denildiğinde insanların çoğu arkasını dönüp gider. Fakat artık alınan güvenlik önlemleri, gelişen teknoloji gibi sebeplerden dolayı artık güvenle alışverişler yapabilirsiniz. Tabi, bu durum biraz da sizin işlemlerinizi yaparken nelere dikkat ettiğinize bağlıdır. Alışveriş yapacağınız sitenin güvenliği en başında gelir. Sonuçta o siteye siz kredi kartı bilgilerinizi yani; kredi kartı numarası, son kullanma tarihi ve güvenlik numarası vereceksiniz. Bu bilgiler doğrultusunda alışverişlerinizi yapacaksınız. Bu sebeple bilgilerinizi paylaştığınız sitenin güvenliği önemlidir.

Eğer kredi kartı bilgilerinizi internet sitelerine doğrudan vermek istemezsiniz, bunun için de çeşitli seçenekler vardır. Bunların en başında da ödeme yöntemleri gelir. Paypal ödeme yöntemi sayesinde internet üzerinden alışverişlerinizi güvenle yapabilirsiniz. Üstelik bu sistem dünyanın her yerinde geçerlidir. Bu yüzden çoğu alışveriş sitesinde mevcuttur. Paypal sisteminin işleyişi; ürün alınır ve elinize ulaşır. Eğer beğenmez ya da iade etmek isterseniz, Paypal ile iletişime geçiyorsunuz. Bu yüzden sitelerde Paypal sistemini kabul edip etmedikleri önemlidir. Böylelikle ödemeleriniz ve alışverişleriniz bu sistem sayesinde güvene alınmış olur.

Kredi Kartı ile Yurt Dışında Yerinde Alışveriş

Kredi Kartı ile Yurt Dışında Yerinde AlışverişKredi kartınızı yurt dışı seyahatlerinizde kullanmak istiyorsanız öncelikle bankayla görüşmeniz gereklidir. Kredi kartınızı yurt dışında kullanıma açtırmak istediğinizi belirtmeli ve işlemlerinizi ona göre planlamalısınız. Daha sonra yurt dışında limitiniz dahilinde kullanımını rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yurt dışı alışverişlerinizde kullanmak istediğinizde kredi kartınıza USD ya da EUR gibi hesaplar tanımlanır. Açılan hesaplar sayesinde de kredi kartınızdan yurt dışı kullanımlarınızı gerçekleştirirsiniz. Kredi kartı nasıl kullanılır öğrenmek için tıklayın. Yaptığınız harcamalar ise yabancı para birimiyle açılan bu hesaplarda gösterilir. Kredi kartının borcunun ödenmesi de bu hesaplar üzerinden işler.

Kredi kartları sağladığı bu kolaylıklar ile alışverişlerin artmasını sağlanmıştır. Bu durum ise ekonomik ve ticari olarak artışı sağlamıştır. Yurt dışı ile yaptığınız alışverişlerde gümrük ödemeleri aklınıza takılıyor olabilir. Fakat uygulamalar dahilinde 75 Euro’ya kadar olan alışverişleriniz için herhangi bir gümrük uygulamasına tabi olmazsınız. Fakat bu tutar üzeri için gümrük vergisi gibi uygulamalara takılabilirsiniz. Yaptığınız alışverişlerde artık dünyanın her yerine ücretsiz olarak kargo gönderimi yapılabilmektedir. Bu sebeple alışverişler için internet siteleri daha çok tercih edilmeye başlandı. Fakat bunu yaparken, üstelik yurt dışı sitelerinden ya da yurt dışında yaparken dikkat etmeniz gereken bazı faktörler mevcuttur.

Kredi Kartınızı Yurt Dışı Alışverişlerinde Kullanırken Nelere Dikkat Etmelidir?

Kredi Kartınızı Yurt Dışı Alışverişlerinde Kullanırken Nelere Dikkat Etmelidir?Öncelikle yurt dışına bir seyahate çıktığınızı düşünelim ve alışverişinizi o şekilde yaptığınız üzerinden dikkat etmeniz gerekenleri söyleyelim. Alışverişlerinizi yurt dışında gerçekleştirirken yalandan cihazlara dikkat etmelisiniz. Bu papağan cihazlarla kart bilgilerinizi kopyalayabilirler ve sizi sıkıntılı süreçlere sokabilirler. Fakat bu cihazların görüntüsü POS cihazlarına benzemediği için kopyalama işlemlerini açık seçik yapamazlar. Bu sebeple alışverişlerinizi gözünüzün önünde ödemesini yapılmasını isteyebilirsiniz. Böylelikle bir sorun kalmayacaktır.

Buna da Bakın:
POS Cihazı Nedir? Ne İşe Yarar?

Yurt dışında kaldığınız otellere kredi kartı gibi önemli eşyalarınızı teslim etmemelisiniz. Otele kayıt işlemini beklemeli ve ödemelerinizde kendiniz de orada olmalısınız. Bazı ülkelerde de kredi kartı ödemesinde alınacak artı komisyonlar ve ücretler belirtilmemektedir. Etiketlerde yazanlar ise peşin ve nakit fiyatlar olabilmektedir. Bunlara da dikkat etmeniz ve fazla ödemeler yapılmasının önüne geçmelisiniz. Yurt dışı seyahatlerinizde kredi kartınızı kolaylıkla kullanabilirsiniz. Sadece önemli olan dikkat etmenizdir.

Kredi kartınızla internet üzerinden yurt dışı alışverişi yapacaksanız eğer bu konuda da dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bunların en başında gelen ise güvenlik sorunudur. Öncelikle alışveriş yapacağınız internet sitesinin ne derece güvenli olduğunu araştırmalısınız. Daha sonra işlemlerinizi yaparken bilgilerinizi doğrudan siteye mi ileteceksiniz yoksa ödemelerinizi diğer ödeme araçlarıyla mı ödeyeceksiniz belirlemelisiniz. Bu konularda araştırmalarınızı iyi yaparsanız eğer yurt dışı kaynaklı internet üzerinden alışverişlerinizde hiçbir sorun yaşamazsınız.

Sonuç olarak; kredi kartı ile ister ülkemizden internet kanalı ile alışveriş yapın isterseniz yerinde yapın. Önemli olan her ikisinde de dikkat etmeniz gereken noktaları bilmeniz ve işlemlerinizi ona göre planlamanızdır. Dikkat etmeniz gereken noktaları iyi bilir ve onlara ayrıca önem gösterirseniz, kredi kartı kullanımı size büyük avantajlar sağlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.