Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye’de milyonlarca insanlar tarafından kullanılıyor. Birçok kişinin aklını da hesap kesim tarihini değiştirmenin mümkün olup olmadığı kurcalıyor.
Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kredi kartı kullanan kişilerin çeşitli istekleri olabilmektedir. Bunlardan biri de hesap kesim tarihi üzerinde ki değişikliklerdir. Hesap kesim tarihini herkes istediği şekilde değiştirebilmektedir. Herkesin kendine göre hesap kesim tarihlerini ayarlaması ise oldukça önemlidir. Yoksa ödemelerde sıkıntılar yaşanır ve bankalarda bulunan kredi puanınızda eksilmeler olur. Bu nedenle kredi kartı kullanan herkesin, bu değişikliğin nasıl yapılması konusunda bilgilenmesi çok önemlidir. Bunun için de öncelikle hesap kesim tarihi ne demektir bilmeli ve nasıl ayarlanması gerektiği konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.

Bunu da İnceleyin:
Kredi Kartı Almak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Hesap kesim tarihi, her müşteri için ayrı bir zaman dilimini ifade eder. Çünkü insanların gelirlerinin geldiği dönem aynı değildir. Belirlenmesi ise tamamen kullanıcısına aittir. Bankalardan kredi kartı talebinizi gerçekleştirirken bu tarihleri ayarlayabilirsiniz. Ayarladığınız tarihlere göre de kredi kartınızın son ödeme tarihi belirlenir. Genelde kredi kartı kullanan müşteriler tarafından sorulan soru “İlk belirlenen tarih değiştirilebilir mi?” olmaktadır. Bu elbette ki mümkündür. Sonuçta kredi kartının tarih ayarlamaları kişinin gelir tarihine göre değiştirilmektedir. İnsanların gelirleri de her uzun dönemde aynı olacak diye bir şey yoktur. Çünkü insanlar sürekli aynı işyerinde çalışmamaktadır. Gelir tarihlerinde yaşanan değişimler sonucu kredi kartlarının hesap kesim tarihlerinde de değişimler yapmak gereklidir.

Bu durumda hesap kesim tarihi nedir, nasıl değiştirilir incelemekte fayda vardır.

Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Hesap Kesim Tarihi Nedir?Kredi kartlarında ya da banka kartlarında ekstre dönemleri vardır. Bu dönemler iki hesap kesim tarihinin arasında kalan vakitlerdir. Ekstreler hesap kesim tarihleri arasındaki ödemeleri gösterir. Buradan da anlaşılabileceği gibi hesap kesim tarihi; yapılan harcamaların o tarihe kadar toplanıp değerlendirilmesini ifade eder. Böylelikle o dönem içerisinde ki borcunuz ortaya çıkar. O borcunuzu da son ödeme tarihine kadar ödemeniz gerekmektedir. Bu sebeple de hesap kesim tarihini ayarlamanız önemlidir. Eğer aylık maaşınızın ya da gelirinizin gelmediği bir tarih seçerseniz, ödemelerde sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Ödemelerinizi düzenli yapmanız çok önemlidir. Bunun sebebi ise bankaların işlemlerinden faydalanırken finansal geçmişinize bakmasıdır. Bunun adı ise kredi notudur. Kredi notunun banka hizmetleri açısından önemi oldukça fazladır. Çünkü bankalar kredi kartı, kredi ve diğer hizmetleri için kredi notunu ön planda tutmaktadırlar. Durum böyle olunca da sizin bu tür durumlara önem göstermeniz olasıdır. Diğer türlü olduğunda ihtiyaçlarınızı karşılayamayacak duruma gelebilirsiniz. Bu yüzden hesap kesim tarihi önemli bir ayrıntıdır. Ayrıca neye göre belirlenmelidir ve nasıl değiştirilir gibi konular da önem taşır.

Banka kredi notu nedir, nasıl ve neye göre hesaplanır hakkında bilgi almak için tıklayın!

Hesap Kesim Tarihi Neye Göre Ayarlanmalıdır?

Hesap Kesim Tarihi Neye Göre Ayarlanmalıdır?Bankaların kredi kartı hizmetlerinden faydalanırken yapmanız gereken ve belirlemeniz gereken durumlardan biri olan hesap kesim tarihi, ödeme düzeninizi ortaya koyacaktır. Bu nedenle başvurularınızda bu tarihi seçerken dikkat etmeniz gereken durumlar vardır. Bunların en başında gelirinizi elde edeceğiniz tarih gelir. Hesap kesim tarihinizi belirlerken maaşınızı ya da kartınıza ayıracağınız gelirinizin size ulaşma tarihine bakmalısınız. Bu tarihi belirledikten sonra da hesap kesim tarihini aynı güne ya da birkaç gün önceye alabilirsiniz. Çünkü hesap kesim tarihinden sonra borcunuzu ödemeniz için size belli bir süre verilir. Bu süre içerisinde de gelirinizin sizde olması önemlidir.

Hesap kesim tarihinde dikkat etmeniz gereken diğer bir durum ise alışveriş sırasındadır. Alışverişlerinizi yaparken hesap kesim tarihinize 1 – 2 gün gibi kadar bir süre kalmışsa bunu göz önünde bulundurmanız, sizin için oldukça önemlidir. Eğer çok acil bir ihtiyaç değilse ve 1 – 2 gün sonra alınabilecekse o tarihe bırakmanız önerilir. Bunun sebebi ise hesap kesim tarihinden sonra yapacağınız alışverişler bir sonraki ekstre içerisinde yer alır. Sizde ödemenizi 1 ay ertelemiş olursunuz. Bu yönden avantajlı olabilirsiniz.

Kredi kartı kullanımında nelere dikkat etmek gerekir hakkında bilgi almak için tıklayın!

Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?

Hesap Kesim Tarihi Nasıl Değiştirilir?Hesap kesim tarihini değiştirmek, oldukça basit bir işlemdir. Eğer kredi kartınızın ödemelerini rahat yapamıyor ve hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihinde para sıkıntısı çekiyorsanız, değiştirmeniz önerilir. Bunun için yapmanız gerekenler ise birkaç seçenekle mümkündür. Seçeneklerden biri bankanızın herhangi bir şubesine gitmek ve değişiklik talebinizi iletmektir. Müşteri temsilcisine hangi tarihte hesap kesimi olmasını istiyorsanız söylersiniz ve gerekli değişiklik için işlemleri yaptırırsınız. Bunun için dilekçe gibi evraklar vermek zorunda kalabilirsiniz. Ama işleminiz çok uzun sürmeden yapılacaktır.

Diğer bir seçenek ise internet bankacılığını kullanmanızdır. Bankaların internetin gelişmesiyle birlikte internet bankacılığını sağlaması sonucunda birçok işlem imkanı ortaya çıkmıştır. İnternet bankacılığının kullanımı için verilen müşteri numarası ve şifresi ile işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Oradan kredi kartları menüsüne ulaşır ve hesap kesim tarihi değiştirme talebinizi iletirsiniz. Böylelikle kolay bir şekilde bu tarihi değiştirebilirsiniz. Bir de bankamatikler seçenekleriniz arasında yer alır. Bankanın ATM’sine giderek hesap kesimi değiştirme seçeneği ile istediğiniz tarihi kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Bu sayede kredi kartı ödemelerinizi daha rahat yapar ve sıkıntılar yaşamazsınız.

Sonuç olarak; hesap kesim tarihi kredi kartı kullanıcıları için oldukça önemli bir ayrıntıdır. Kendi planlamalarına ve tercihlerine göre değişen hesap kesim tarihlerini dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Böylelikle kredi kartınız ile ödemeler konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamaz ve kullanımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın