Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Güvenliği için Pratik Bilgiler

Kredi kartı bilgileriniz için almanız gereken güvenlik önlemleri vardır. Bu sayede bilgilerinize ulaşmaya çalışan dolandırıcılara karşı önlem alabilirsiniz.
Kredi Kartı Güvenliği için Pratik Bilgiler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kredi kartı sistemleri için alınan güvenlik önlemleri had safhada olsa da günün birinde kredi kartı dolandırıcılığının kurbanı olmayı kimse istemez. Gün geçtikçe kötü niyetli kişilerin kredi kartı bilgilerini çalma ve harcama yapma konusunda kendilerini geliştirmeleri de alınan güvenlik önlemlerine rağmen, hala devam ediyor. Bazen telefonla arayarak, bazen de ATM’lerin etrafında dolanarak sizin açığınızı kollamaya çalışırlar. En ufak bir hatanızda ya da dikkatsizliğinizde, size acımayacaklarını aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle, bankanızın geliştirdiği güvenlik sistemlerinin dışında, sizin de bireysel olarak hem kendinizi hem de kredi kartınızı korumak için bazı önlemler almanız gerekmektedir.

Gelin, güvenliğiniz için ne gibi önlemler alabilirsiniz, madde madde inceleyelim:

Kredi Kartı Bilgilerimi Nasıl Koruyabilirim?

Kredi Kartı Bilgilerimi Nasıl Koruyabilirim?Kredi kartınız sadece size özel olup, kimseyle paylaşmamanız gereken bilgiler içermektedir. Size özel olarak belirlenmiş olan limit sayesinde alışverişlerinizi yapabilir, sunulan taksit imkanlarından yararlanabilirsiniz. Akıl almaz yöntemlerle bilgilerinize ulaşmaya çalışan dolandırıcılara karşı alabileceğiniz önlemler sayesinde, kartınız ve kişisel bilgileriniz güvende olacaktır.

İşte bu önlemlerden bazıları:

 • Kartınızın üstünde yazan 16 haneli numarasını, geçerlilik tarihini ve arkasında bulunan üç haneli güvenlik kodunu (CVC) alışverişleriniz haricinde kimseyle paylaşmayın.
 • Kredi kartıyla yaptığınız harcamaları, mutlaka belirlemiş olduğunuz şifreyle yapın. Alışverişinizi imza ile yaparsanız mağazanın verdiği slip ve faturaları atmayın. Bu sayede, kartınızdan yapılan hatalı çekimler için itirazda bulunabilirsiniz.
 • Kredi kartı bilgilerinizi içeren hesap ekstresi ya da slip gibi belgeleri, atana kadar kimsenin bulamayacağı yerlerde saklayın.
 • Kredi kartınızı nereye koyduğunuzu bildiğinizden emin olun. Olası kayıp ya da çalıntı durumlarında vakit kaybetmeden bankanızı arayarak iptal ettirmelisiniz. Kayıp-çalıntı durumlarında yapabilecekleriniz hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 • Kredi kartınızın üzerinde yer alan bilgileri herkesin görmemesi için kredi kartınızı açık alanlarda bırakmayın.
 • Kredi kartınız şahsınıza özel olarak verilmiştir. Bu nedenle, sadece sizin kullanmanız en doğrusu olacaktır. Kartınızı kullanması için eşe, dosta veya tanıdığınız insanlara vermeyin. Bu durum, kredi kartınızı alırken imzalamış olduğunuz sözleşmeye aykırı bir durumdur. Kartınızın kötüye kullanımını bildirmeniz durumunda bankanız sizi haksız olarak görür.
 • Kredi kartınızın güvenliğinden şüphe ettiğiniz zaman, iletişim bilgilerinizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için burayı tıklayın.
 • Kredi kartınızı kullanıma kapattığınızda, bilgileriniz okunmayacak şekilde kartınızı küçük parçalara ayırarak ortadan kaldırmalısınız. Kredi kartınızı kapatmak için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 • Bankalar, iletişim bilgilerinizi ya da kart bilgilerinizi mail yoluyla sizden istemezler. Telefon bankacılığında da durum benzerdir; kart bilgilerinizi söylemek yerine tuşlamanızı isterler. Bu tür bilgilerin talep edilmesi, dolandırılmak üzere olduğunuzun habercisidir. Böyle durumlarda, maillere cevap vermemeniz veya telefonu kapatıp bankanıza haber vermeniz gereklidir.
 • Kredi kartınızı teslim aldığınız ilk anda, kartınızın arkasında yer alan beyaz alana imzanızı atmalısınız. Herhangi bir sahtecilik durumuyla karşı karşıya kaldığınız zaman, yapılan incelemeler sonrası imzanın sahteliği anlaşılacaktır.

ATM’lerde Kart Bilgilerimi Nasıl Koruyabilirim?

ATM'lerde Kart Bilgilerimi Nasıl Koruyabilirim?Bankalarda sıra beklemeden, günün her saati işlem yapabilmeniz için sunulan en güzel imkan ATM’lerdir. Para çekme, borç sorgulama veya ödeme gibi işlemlerinizi ATM’lerden hızlıca halledebilirsiniz. Bu cihazların da güvenliği bankalar tarafından sağlanmaktadır.

Peki, sizin alacağınız güvenlik önlemleri nelerdir, gelin birlikte bakalım:

 • Banka ya da kredi kartınızın şifresi size özeldir. Bu nedenle, kimseyle paylaşmamalısınız ve kimsenin öğrenmemesi için gerekli özeni göstermelisiniz.
 • ATM’de işlem yapmadan önce sizden şifre isteyecektir. Şifrenizi girerken, çevrenizde görebilecek kimse olmadığından emin olmalı, etrafınızda şüpheli kişiler varsa kartınızı aldığınıza emin olduktan sonra işlem yapmadan ayrılmalısınız.
 • ATM’nin kartınızı yutması gibi bir durumda, kimsenin size yardım etmesine izin vermeden banka görevlisinden yardım almalısınız. Mesai saatleri dışında işlem yaptıysanız, bankanızın müşteri hizmetleri numarasını arayıp kartınızı kapattırabilirsiniz.
 • Kartınızı iptal ettirmek için bankanızı aradığınız telefonun size ya da güveneceğiniz insanlara ait olmasına dikkat etmelisiniz. Size yardım etmek için telefonunu veren kişilerin talebini kabul etmeniz durumunda dolandırılmaya bir adım daha yaklaşmış olursunuz.
 • Her ne kadar güvendiğiniz insan olsa da başkasının telefonunu kullanırken, müşteri hizmetleri numarasını kendiniz çevirmelisiniz. Tuşlamış olduğunuz şifrelerin de telefon hafızasına kaydedilmediğinden emin olmalısınız.

Kredi Kartı Şifremi Nasıl Koruyabilirim?

Kredi Kartı Şifremi Nasıl Koruyabilirim?Kredi kartı kullanımı kadar, kart şifrenizi de ne denli koruduğunuz bir hayli önem arz etmektedir. Birçoğumuz, kredi kartlarımızı aldıktan hemen sonra kendimize bir şifre belirliyoruz. Ancak belirlediğimiz bu kart şifrelerini, nasıl koruyacağımızı maalesef yeteri kadar bilmiyoruz.

Aşağıda yer alan bilgileri okuduğunuzda, kredi kartı şifrenizi nasıl koruyacağınıza dair önemli ipuçlarını bulmuş olacaksınız.

 • Kredi kartı şifreniz sadece sizin tarafınızdan bilinebilen özel bir bilgidir. Alışveriş yaparken, görevli kişinin ‘pos cihazı yetişmiyor, siz şifreyi söyleyin ben gireyim’ demesine kanmamalı, şifrenizi kendiniz girmelisiniz.
 • Cüzdanınızdaki nakit para ne kadar değerliyse, kredi kartı şifreniz de aynı oranda önemlidir. Bu nedenle; doğum tarihi, eşinizin adı ya da sıralı rakamları şifreniz olarak belirlemeyin.
 • Online işlemlerde kullanacağınız şifreleri oluştururken, hem harf hem rakam hem de noktalama işareti bulunan şifre seçmelisiniz.

İnternet Alışverişlerinde Kart Bilgilerimi Nasıl Koruyabilirim?

İnternet Alışverişlerinde Kart Bilgilerimi Nasıl Koruyabilirim?Gelişen teknolojiyle birlikte alışveriş alışkanlıkları da giderek değişime uğradı. Market, elektronik, beyaz eşya, kıyafet hatta kozmetik ürünleri alışverişlerinizi online olarak yapabilirsiniz. İnternet üzerinden kozmetik alışverişi yapabileceğiniz siteleri öğrenmek için buraya tıklayın. Alışveriş yapacağınız sitenin güvenilir olması büyük önem taşır. Güvenli alışveriş için en büyük pay internet sitelerine ait olsa da siz de kendi önlemlerinizi alarak kötü niyetli insanlara yem olmazsınız.

İşte dikkat etmeniz gereken küçük detaylar:

 • Alışveriş yapmak istediğiniz sitenin hakkında biraz araştırma yaptığınızda güvenli olduğundan emin olabilirsiniz. Sitenin ‘https’ bağlantılı ve ‘ssl’ güvenlik sertifikası olduğuna dikkat etmelisiniz.
 • Bazı internet siteleri ürün ya da hizmet satmadan, sadece bilgi amaçlı olarak sizden kredi kartı bilgilerinizi isteyebilir. Bu sitelere kesinlikle güvenmemeli, kart bilgilerinizi asla paylaşmamalısınız.
 • Online alışveriş yaparken sizden istenen bilgiler; kredi kartı numaranız, geçerlilik süresi ve güvenlik kodudur. Bunların haricinde kredi kartı şifrenizi de sorarlarsa, şifrenizi asla vermemelisiniz.
 • Alışveriş yapacağınız site ne kadar güvenli de olsa kredi kartı bilgilerinizi paylaşmaktan çekinebilirsiniz. Bu durumda en doğru seçim sanal kart kullanmaktır. Bankanızın internet bankacılığı kanalıyla sanal kartınızı talep edebilir, anında kullanıma açtırabilirsiniz. Sanal kartınıza harcama yapacak kadar para yükleyebilirsiniz. Sonrasında, limitiniz 0 TL olacağı için sizden başka biri kart numarasını ele geçirse bile harcama yapamayacaktır. Sanal kartla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 • Bankanızın güvenli online alışveriş için sunduğu bir diğer imkan ise 3D Secure işlemidir. Bu işlem sayesinde, kart bilgilerinizin doğruluğunu kontrol etmek amacıyla cep telefonunuza gelen bir kod bulunmaktadır. SMS ile gelen kodu ilgili siteye girmezseniz ya da yanlış girerseniz ödeme gerçekleşmeyecektir. 3D Secure işlemi hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.
 • Alışveriş yaptıktan sonra kart bilgilerinizin güvende olmadığını düşünüyorsanız, internet sitesiyle iletişime geçmek yerine derhal bankanıza durumu bildirmelisiniz. Bu sayede, kartınızdan yapılan harcamalarla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.