Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Ekstresi Neyi İfade Eder? Neden Önemlidir?

Milyonlarca kişinin cüzdanında yer alan kredi kartları, hayatlarımıza “ekstre” ifadesini kattı. Bu yazı da kredi kartı ekstresinin önemini açıklıyor;
Kredi Kartı Ekstresi Neyi İfade Eder? Neden Önemlidir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Türkiye’de 60 milyona yakın kredi kartı kullanımı söz konusu. Kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşan kredi kartını, kimliğiniz gibi yanınızdan ayırmıyorsunuz, değil mi? Nakit para sıkıntınız oldukça bütün ihtiyaçlarınızı kredi kartıyla karşılıyor, taksit imkanlarından yararlanarak gönlünüzce harcayabiliyorsunuz. Sonrasında ne mi olacak? Bir ayın ardından, posta kutunuzda bir zarf, telefonunuzda bir mesaj, mail adresinizde ise bir e-posta bulacaksınız. İçinde kredi kartı harcamalarınızın tutarı, ödemeniz gereken minimum miktar ve son ödeme tarihi bulunan bilgilendirmeye hesap ekstresi adını veriyoruz.

18 yaşını doldurmuş her insan için kredi kartları; giyimden elektroniğe, market alışverişlerinden fatura ödemelerine kadar tüm ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi karşılar hale geldi. Yeni bir teknoloji bulunana kadar da kullanımının azalmasına imkan yok gibi görünüyor. Tabii, size kredi kartını kullandıran bankanız da her harcamanızdan haberdar oluyor. Ayrıca, kartınızın hesap kesim tarihi geldiğinde de en kısa sürede ödeme yapmanızı bekliyor. Ödeme bilgisini de hesap ekstresiyle sizlere ulaştırıyor. Bankaların kredi kartı kullanımıyla ilgili size sunmuş olduğu ürün ve hizmetlerin hepsini televizyonlarda ve internette açıklama zorunluluğu yoktur. Ancak ayda bir kez bu avantajları, size bildirme mecburiyeti bulunmaktadır. Borcunuzun detaylı bilgisi için size gönderilen hesap ekstresini, birkaç dakika incelediğinizde bankanızın sunmuş olduğu ürün ve avantajlardan da yararlanmanız sizin karınıza olacaktır.

Ödeme bilgilerinizin yer aldığı kredi kartı hesap ekstresini detaylı olarak inceleyelim:

Kredi Kartı Hesap Ekstresi Nedir?

Kredi Kartı Hesap Ekstresi Nedir?Kredi kartınızla yapmış olduğunuz harcamalar, ödeme yapmanız gereken borcun detayları ve hesap kesim ile son ödeme tarihi ekstrenizde yer alır. Ekstrelerinizi düzenli olarak takip etmeniz, kredi kartınızı daha doğru kullanmanız için size faydalı olacaktır. Ekstrenizi kontrol etmeden yapmış olduğunuz harcamalar, tabiri yerindeyse paranızı har vurup harman savurmanız demektir. Çünkü bir süre sonra borçlarınızın ne zaman boyunuzu aştığına siz de şaşırabilirsiniz. Borcunuzu ödeyemediğinizde, kredi notunuzun da düşük olması söz konusu. İleride büyük yatırımlarınız için kredi çekmek istediğinizde, geciktirdiğiniz ya da yapmadığınız ödemeler, bir şekilde karşınıza çıkar. Belki de gelecek planlarınızı suya düşürebilir. Kredi notuyla ilgili detaylı bilgiye buradan sahip olabilirsiniz.

Kredi kartı kullanımınız sonucunda size gönderilen hesap ekstresi ilk zamanlarda posta yoluyla gerçekleştiriliyordu. Ancak gelişen teknolojiyle birlikte hesap ekstrenizi öğrenmek, bir tık yakınınızda. E-posta, ATM kullanımı, internet ve telefon bankacılığı ile hesap ekstrenize ulaşmanız çok kolay. Ekstrenizin e-posta olarak gönderilmesi, hesap kesim tarihinden bir gün sonra gerçekleştirilirken, posta yoluyla gönderilen ekstrenizin size ulaşması 1 haftayı bulabilir. Ödemelerinizi takip etmeniz için sizin de gelişen çağa ayak uydurmanız yararınıza olacaktır. Zira daha önce de belirttiğim gibi, ödemelerinizde oluşabilecek herhangi bir gecikme ya da erteleme, hayatı ertelemeniz anlamına gelebilir.

Hesap ekstresi, kredi kartı dönem borcuyla çok karıştırılmaktadır. Dönem borcunuz, hesap kesim tarihine kadar yapmış olduğunuz alışverişlerin toplam tutarını belirtir. Hesap ekstresi; dönem borcu dahil olmak üzere, son ödeme tarihi ve asgari ödeme tutarı bilgilerini içeren bir belgedir. Dönem borcunuz, o ay ödemeniz gereken borç tutarıdır. Bu borcun % 20’si hesaplandığında – ki bu oran kredi kartı türüne göre değişiklik gösterebilir- o ay içerisinde ödemeniz gereken asgari tutar belirlenir. Ancak asgari borcunuzu ödemeniz, kartınıza bir sonraki borç döneminde faiz olarak geri döneceğini de unutmayın. Borcunuzun; gelirinize yaklaşması ya da aşması demek: Kredi kartını, ödeme aracı değil de yaşam kalitenizi arttırmak için kullanıyorsunuzdur.

Kredi Kartı Hesap Ekstresi Neden Önemlidir?

Kredi Kartı Hesap Ekstresi Neden Önemlidir?Sizin belirlediğiniz hesap kesim tarihi sonrasında bakabileceğiniz hesap ekstresinde yer alan bilgiler sayesinde ödemelerinizi eksiksiz ve zamanında yapabilirsiniz. Ödemenizin gecikmesi halinde, bankanız bu durumu Kredi Kayıt Bürosu’na bildirebilir ve kredi notunuzun düşmesine sebep olabilirsiniz. Size gönderilen hesap ekstresinde, asgari ödeme miktarı bulunmaktadır. En azından bu tutarı ödediğinizde, bankanızla problem yaşama ihtimaliniz sıfır olacaktır. Ancak imkanınız varsa asgari borç yerine dönem borcunu ödemeye dikkat etmelisiniz. Asgari tutarın ödenmesi, sizi ciddi faiz oranlarıyla karşılaştıracağı için cebinizden harcamadığınız halde ekstra para çıkabilir.

Harcamalarınız sayesinde, kartınızda puan ya da bonus birikebilir. Bu durumda, bir diğer alışverişinizde indirim kazanabilirsiniz. Hatta alışverişinizi bedavaya bile getirebilirsiniz. Eğer bankanız imkan verirse kartınızda biriken puanlar veya bonuslar, kredi kartı yıllık ücretinizi de ödemenize yardımcı olabilir. Kredi kartı yıllık ücretinin detaylı açıklaması için burayı tıklayın. Ek olarak, ekstrenizde bulunan harcamalara göz attığınızda, hangi alışverişi daha az yapmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Hesap ekstrenizin yanında gönderilen bankanızın kampanya duyuruları ile size sunduğu ürün ve hizmetleri, okuyarak diğer müşterilerden daha avantajlı konuma geçebilirsiniz.

İnanın ki bütçenize dost olmaya çalışan hesap ekstreleri, kredi kartı borcunu ödemeniz kadar önemlidir. Bu ay mail kutunuza düşen hesap ekstrenize bir bakın. Bankanızın ekranlarda göremediğiniz gerçeklerini bildirdiği bu belge, herhangi bir sorunda en büyük kanıtınız ve yardımcınız olabilir. Sadece 5 dakika göz gezdirerek, harcamalarınızda büyük avantaj sağlayabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.