Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir? Neden Önemlidir?

Hesap kesim tarihleri arasındaki harcamalardan oluşan kredi kartı dönem borcu, kullanıcılar için fazlasıyla önem taşımaktadır. Nedeni aşağıda;
Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir? Neden Önemlidir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İnternetin, pos cihazları kullanımının artmasıyla birlikte kredi kartı oldukça yaygınlaşmıştır. Bunun yanında kredi kartının verdiği çeşitli avantajları da insanları kullanımına itmiştir. Fakat her kişi bilinçli bir kullanım sergilememektedir. Kredi kartlarında bilinçli olmak çok önemlidir. Yoksa çevrenizde duyduğunuz kredi kartı mağdurlarından biri de siz olabilirsiniz. Bu duruma düşmemek için kredi kartı nedir ne değildir detaylı bir biçimde incelemelisiniz. Böylelikle kredi kartının amacını, gerekliliğini ve nasıl kullanılması gerektiğini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir:
Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?


Kredi kartı ile ilgili birçok yazı mevcuttur. Bunun sebebi ise kartın kullanımının ne kadar önemli olmasıdır. Bakıldığında neredeyse hemen herkesin cebinde bir tane hatta iki tane bulunan bu kartlar, gerektirdiği gibi kullanılmazsa büyük sıkıntılara yol açmaktadır. Kredi kartını kullanırken de bilmeniz gereken belli başlı detaylar vardır. Bunlardan bir tanesi de kredi kartı dönem borcudur. Çünkü kartların kullanımlarında ödeme düzenliliği ön plandadır.

Bu durumda kredi kartı dönem borcu nedir, niye önemlidir şeklindeki soruların cevaplarını verelim:

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?

Kredi Kartı Dönem Borcu Nedir?Bir kredi kartına sahipsiniz ve alışverişlerinizi kartınızı kullanarak yapıyorsunuz. Kredi kartınızda da hesap kesim tarihi diye bir olay vardır. Hesap kesim tarihi sizin istediğiniz tarihte belirlenir. Yaptığınız harcamaların belirlediğiniz tarihte hesaplanıp size borç olarak sunulmasıdır. İşte iki hesap kesim tarihi arasında kalan kısımda yapılan harcamaların ödenme durumuna da kredi kartı dönem borcu denmektedir. Bu dönemi kendiniz belirlediğiniz için ödemelerde sıkıntı yaşamamanız önemlidir. Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemi nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın! Hesap kesim tarihini belirlerken de dikkat etmeniz gereken en önemli husus, son ödeme tarihidir. Son ödeme tarihi kredi kartınızda yaptığınız harcamaların borcunun ödenmesi gereken son gündür. Bu günü aştığınızda kartınıza borcunuz üzerinden faiz uygulanır.

Kredi kartı dönem borcunun da hesap kesim tarihleri arasında kalan yaptığınız harcamaların toplamı olduğunu söylemiştim. Bu dönemde önemli olan ödeyebileceğiniz kadar harcamaktır. Bu sebeple kredi kartı nasıl kullanılır gibi seçenekleri de ayrıca değerlendirmelisiniz. Böylelikle hesap kesim tarihinin, harcama alışkanlıklarının ve ödeme düzeninin ne kadar önemli olduğunu ayrıntılı bir biçimde görürsünüz. Burada incelememiz gereken diğer bir durum ise kredi kartı dönem borcunun önemidir.

Bu sebeple şimdi bu konuda ki görüşlerimi sizlerle paylaşacağım:

Kredi Kartı Dönem Borcunun Önemi Nedir?

Kredi Kartı Dönem Borcunun Önemi Nedir?Harcamaların yapıldığı ve ödemesinin gerçekleştiği dönem oldukça önemlidir. Öncelikle bu dönemi kendiniz belirlediğiniz için seçtiğiniz tarihlerin önemi büyüktür. Belirlerken ise gelirlerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü ödemelerinizi gelirlerinizden sonra yaparsınız. Her ihtimale karşı kartınızın son ödeme tarihini gelirinizden birkaç gün sonraya ayarlamak önemlidir. Son ödeme tarihi de hesap kesim tarihinin 10 gün sonrası şeklindedir. Yani genel olarak bankalarda bu şekilde ayarlanır. Bu tarihlerin düzenlemesi sizin elinizde olduğundan, iyi bir ayar yapmanız önemlidir.

Diğer önemli bir durum ise kredi kartlarında dönem borcunun vaktinde ödenmesidir. Bu sebeple harcamalarınızı da kontrollü yapmalısınız. Genelde kredi kartlarında asgari ödeme tutarı gibi seçenekler olduğundan, insanlar nasılsa onu öderim diyerekten bilinçsizce harcamalar yapmaktadır. Kredi kartı asgari ödeme tutarı nedir hakkında bilgi almak istiyorsanız burayı tıklayın! Fakat sürekli asgari tutar ödemek çok mantıklı değildir. Çünkü asgari ödemelerde faiz komisyonları yansıtılır. Bu ise sizi sıkıntıya sokabilir. Bu yüzden her dönemin kendi borcunu ödemek, kredi kartını bilinçli kullandığınız anlamına gelir.

Kredi Kartı Dönem Borcunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Kartı Dönem Borcunda Dikkat Edilmesi GerekenlerKredi kartlarının borçlarını gösteren her dönemde dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Öncelikle hesap kesim tarihlerinizi bilmeli ve hangi dönemin borcunu ödeyeceğiniz konusunda fikriniz olmalıdır. Buna göre harcamalarınızı yaparken, çok önemli olmayan, bekleyebilecek alışverişleriniz için hesap kesim tarihinden sonra yapmanız daha iyi olur. Tabi bu durumu hesap kesim tarihinize 1–2 gün varsa kullanmanız daha doğru olur. Ayrıca bu sadece size kalmış. Eğer harcamanızı hesap kesim tarihinden sonra yaparsanız, ödemenizi de bir sonraki döneme atmış olursunuz. Ama o anda gerçekleştirirseniz o dönemin borcuna eklenir. Yani bir nevi kısa bir ödeme ertelemesi yapmış olursunuz. Ayrıca dönem ödemelerinizi son ödeme tarihini geçirmeden yapmanız önemlidir. Böylelikle kredi notunuzda herhangi bir sıkıntıya düşmez ve faiz gibi uygulamalara maruz kalmazsınız.

Sonuç olarak; kredi kartlarınızda dönem borcunun ne olduğunu bilmek ve tarihlerine göre hareket etmek sizler için iyidir. Dönemin hangi tarihleri kapsadığını bilmeniz ve ona göre kendi planlarını ayarlamalısınız. Durum böyle olunca da harcamalarınıza dikkat etmeniz önem taşır. Böylelikle kredi kartı dönem borcunu, iyi bir şekilde değerlendirmiş olursunuz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.