Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Borcunu Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Kredi kartları, doğru kullanıldığı takdirde kullanıcının hayatını kolaylaştıran bankacılık araçlarıdır. Aşağıda borç ödemek için yöntemler ele alınmıştır;
Kredi Kartı Borcunu Ödeme Yöntemleri Nelerdir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Kredi kartlarının kolaylığı ve rahatlığını düşündüğümüzde neden kullanımının yaygınlaştığını anlamak zor olmayacaktır. Taksitle ödemenin gizemli çekiciliği, nakit paranız olmasa da yanınızdaki kredi kartına duyulan güvenle birleşince ihtiyaçlarınıza ulaşmada zorluk çekmeyecek, tüketim çılgınlığına siz de dahil olacaksınız. Ancak oldukça pratik ve kullanışlı olan kredi kartlarının bilinçsizce kullanılması durumunda ödemelerinin gecikmesi veya ödenmemesi gibi olumsuz sonuçlar doğabiliyor. Bu durum karşısında hem bankayla ilgili yasal sorunlar hem de aileniz içerisinde maddi ve manevi problemler yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

Tüketiciler borçlarını ödeyememe durumunda faizlerle birlikte katlanan borçlarından kurtulmak için çeşitli yollara başvurabilir. Nakit paranız veya banka hesabınızda belirli bir birikiminiz varsa bu durumda borcunuzu banka ve PTT şubelerinden, ATM’lerden, hatta cep telefonunuzdaki bankalara ait mobil uygulamalardan bile ödeyebilirsiniz. Eğer kenarda köşede sakladığınız altınlarınız veya satacak bir eviniz yoksa “piyangodan büyük ikramiyeyi kesin ben kazanırım” diyebilecek kadar kendinizden emin değilseniz, kredi kartı borcunuzu nasıl ödeyebileceğiniz konusunda sizlerle yararlı bilgileri paylaşacağım.

Gelin hep birlikte kredi kartı borcunuzu ödeme yöntemlerini inceleyelim:

Yapılandırma ile Kredi Kartı Borcu Ödeme

Yapılandırma ile Kredi Kartı Borcu ÖdemeBilinçsiz ve aşırı harcama nedeniyle ödeyemediğiniz borçlarınızdan kurtulmak için çeşitli arayışlar içine girebilirsiniz. Bununla birlikte kredi kartından nakit avans çekimi, sizi içinden çıkılması zor bir borç batağına sürükleyecektir. Eğer borcunuzu ekstre tarihinden itibaren 60 gün içerisinde ödemediyseniz, bankanızın kredi borç tavsiyesi birimine yönlendirilirsiniz. Borcunuzu hatırlatmak için sizi arayan müşteri temsilcisine borcunuzu yapılandırmak istediğinizi söylediğinizde size yardımcı olacaktır. Kredi kartı borç yapılandırma sisteminde kredi notunuzun bir önemi yoktur. İster maaşınız icrada olsun, ister birçok bankada yasal takip aşamasında olun, kredi kartı borcunuz size uygun şekilde yapılandırılabilir.

Kredi kartı borcu yapılandırması o güne kadar size ait olan borçtan ve borcun faizinden oluşur. Peşin olarak borcunuzu ödeyemediğiniz takdirde, bankalar borcunuzu ödemeniz için 9 ila 24 aya kadar vadeli borç ödeme planı hazırlarlar. 3000 TL’nin altındaki borçlarda bankanız size 12 ay vadeli bir borç planı çıkartır. Diğer bir seçenek ise belirli bir süre ödemeyip sonrasında borç ödemeye başlayacağınız bir plan sunmalarıdır. Bu durumda kredi kartınız kullanıma kapatılır. Kartınızı bir daha kullanamayacağınızı bilmenizde fayda vardır.

Kredi kartı yapılandırma işlemleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Borç Transferi ile Kredi Kartı Borcu Ödeme

Borç Transferi ile Kredi Kartı Borcu ÖdemeBirden fazla kredi kartınız varsa borçlarınızı takip etmekte ve hatta ödemekte güçlük çekiyorsanız, bu durumda işinizi kolaylaştıracak bir yol daha bulunmakta. Birkaç bankaya olan borcunuzu tek bir banka altında yapılandırarak eşit taksitlerle ödenmesi durumu, eminim sizin için de daha kolay olacaktır. Öncelikle, her bankanın borç transferi işlemi yapmadığını bilmelisiniz. Transfer yapmak istediğiniz bankayla görüşmeli ve yanınızda mutlaka gelirinizi beyan eden belgeniz ile varsa tapu gibi evraklarınızı götürmelisiniz. Bu durumda, bankanız size en uygun kredi seçeneklerini sunacaktır. Böylece, ilgili bankaya güvenilir bir profil çizmiş olacaksınız.

Banka sizin gerçekten kredi borçlarınızı ödeyip ödemediğinizi kontrol etmek isteyeceği için ya teminatını vermeli ya da borçlarınızın banka tarafından ödenmesi için yetki vermelisiniz. İlgili bankadan aldığınız kredi desteğiyle mevcut borçlarınızı kapatabilirsiniz. Bu durumda, hem borcunuzu tek bir ekstre tarihinde ödemiş olursunuz hem de sizi yoracak ve vaktinizi alacak işlemlerden kurtulmuş olursunuz. Tabii, borç transferinin de cebimizden çıkan parayı arttırdığını unutmamak gerekli.

Borç transferi ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi ile Kredi Kartı Borcu Ödeme

İhtiyaç Kredisi ile Kredi Kartı Borcu ÖdemeBir yandan borcunuzu ödeyip diğer yandan daha sonra lazım olabilir düşüncesiyle kartınızı da kapattırmak istemeyebilirsiniz. Bunun yanında, birkaç aydır kredi kartı borcunuzu vaktinde ödeyemiyor ama kredi notunuzun düşmesinden endişeleniyorsanız düşük faizli ihtiyaç kredisi, kredi kartı ödeme yöntemlerinden biri olacaktır. Borcunuzun asgarisini ödemek, ana borcu bitirmeyeceği için ihtiyaç kredisi size ilaç gibi gelecektir.

Burada da yine diğer yöntemlerde olduğu gibi bankaya başvuru esnasında gelirinizi beyan etmelisiniz. Şimdiye kadarki ödemelerde sıkıntı yaşanmadığı konusunda ilgili kişileri ikna etmeniz, ihtiyaç kredisi almanız için kolaylık sağlayacaktır. Zira kredi notunuzda herhangi bir düşüklük varsa bankanın size kredi vermemesi kuvvetle muhtemeldir. Eğer kredi kartı borcunuzu ihtiyaç kredisiyle ödeme niyetiniz varsa kredi kartı kullanımlarınıza dikkat etmenizi öneririm. İhtiyaç kredisiyle ilgili detaylı bilgiyi önceki yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Ödeme Konusunda Bireysel Öneriler

Kredi Kartı Borcu Ödeme Konusunda Bireysel ÖnerilerKredi kartı borcunuzu kapatmak için bireysel olarak yapacağınız bazı şeyler de bulunuyor. Öncelikle, alışkanlık haline gelen kart kullanımını bırakmalı, çok acil olmadıkça kullanmamalısınız. İhtiyaçlarınızı gidermek için nakit para kullanımını arttırmalı, eğer nakit paranız yoksa istediğiniz şeyi almak için bir sonraki ayı beklemelisiniz. Bunun yanında birkaç ay boyunca asgari tutarın biraz üstünde ödeyerek borcunuzu bankanızın belirlediği faiz oranında – ancak tamamen bitirecek şekilde – ödeyebilirsiniz. Ek olarak, kişisel birikimlerinizin bir kısmını kullanıp borcunuzu ödediğinizde, hem üstünüzdeki borçtan kurtulur hem de tekrardan birikim yapabilmek için fırsatınız olur.

Kredi kartı kullanımı, ne kadar cazip gelse de ödeme yapmanın da kullanıma dahil olduğunu asla unutmamalısınız. Gelişen dünya düzeninde ihtiyaçlarımız, sınırı olmayan boyutlara uzanmaktadır. Ancak biz doyum noktamızı bilmeli ve ayağımızı yorganımıza göre uzatmalıyız. Atalarımızın sözlerinden yola çıkarak hayat standartlarımızı belirlediğimiz takdirde, hem alışverişlerimizden geri kalmamış hem de ödemelerimizi planlı bir şekilde yapmış oluruz. Hayatın bu kurallar içerisinde daha düzenli gittiğini bildiğiniz takdirde, kredi kartının eksikleri kapatmada ne kadar faydalı olduğunu siz de göreceksiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın